Kediler bize ne demek istiyor?

Kedileri anlamak, köpekleri anlamak kadar kolay olmayabilir. Kedilerle belli bir süre birlikte yaşayan kişiler zaman içinde kedilerin kendilerine ne söylemek istediğini anlamaya başlayabilir. Ancak yine de kedilerin miyavlamalarıyla veya beden dilleriyle ne istediklerini anlamak tam olarak mümkün olmayabilir.

Kediler miyavladıklarında genelde “Bana mama ver” ve “Benimle ilgilen” gibi şeyler söyleseler de kedilerin kendilerini anlatma biçimleri yalnızca miyavlamaktan ibaret değildir. Kedinizin vücut dilini gözlemleyerek size ne demek istediğinizi daha iyi anlayabilir ve bu sayede ihtiyaçlarını karşılayabilirsiniz.

Kedim bana ne anlatmaya çalışıyor?

Kedilerin mutlu olduğunu gösteren davranışlar genelde masaj yapma, söz kırpma, kafa atma, yalama ve mırlama gibi davranışlardır. Örneğin, kedinizin size bakarak gözlerini yavaşça kırpması, mutlu olduğunu ve sizi sevdiğini söyleme şeklidir. Bu davranışa karşılık siz de aynı şeyi yaparak onu sevdiğinizi söyleyebilirsiniz.

Mırlama da genel olarak mutluluğu ve huzuru gösterse de kedilerin bazen gergin olduklarında da mırlayabilirler. Ancak kediler gergin olduklarında mırlamaya genelde kabarık ve ileri-geri sallanan bir kuyruk eşlik eder. Kediler gergin ve endişeli olduklarında kendilerini rahatlamak için mırlayabilirler.

Kedilerin temel davranışlarını ve size ne anlatmaya çalıştıklarını aşağıda okuyabilirsiniz.

Heyecanlandığını gösteriyor

Kediniz pencerenin kenarında oturup dışarı bakarken birdenbire kuş cıvıltısı gibi kesik sesler çıkarıp kuyruğunu sallamaya başladıysa muhtemelen dışarıda kuş görmüştür. Kedilerin kuşa benzer şekilde çıkardıkları ses genelde heyecanlandıklarını gösterse de bazen ilgi istediklerini de gösteriyor olabilir. Bu ses aynı zamanda anne kedilerin yavrularını çağırmak için kullandıkları sesle aynıdır.

Tuvaletinin temizlenmesini istiyor

Kediniz tuvaletini kumun dışına yapmaya başladıysa kumunun temizlenmesini veya kum kabının yerinin değiştirilmesini istiyor olabilir. Özellikle evde birden fazla kedi olması halinde kum kabıyla ilgili çatışmalar yaşanıyor olabilir. Kedinizin tuvaletini kabın dışına yaptığını fark ediyorsanız, kumunu her gün temizlemeyi deneyin ve birden fazla kediniz varsa evdeki kedi sayısından bir adet fazla olacak sayıda kum kabı kullanın. Kum kabının dışına idrar yapma aynı zamanda kedinin stresli hissettiğiniz de gösteriyor olabilir. Bu durumda kedinize kendini güvenli hissedebileceği alanlar oluşturmayı deneyin ve sorunun devam etmesi halinde veteriner hekiminize başvurun.

Ağrısı veya rahatsızlığı var

Kediler keyifli olduklarında ses çıkardıkları gibi acı içinde olduklarında da ses çıkarırlar. Kedilerin genelde evdeki diğer kedilerden rahatsız oldukları için bağırsalar da bazen hipertiroidi gibi sağlık sorunları da bu davranışa neden olabilir. Kedinizin vücudunda bir rahatsızlık varsa bunu bağırarak göstermeyip saklayabileceği için davranışlarını takip etmeniz önemlidir. Örneğin, yaşı ilerleyen kedilerin çoğunda artrit görülse de kediler acı içinde olduklarını genelde göstermeyip saklanmayı ve daha fazla uyumayı tercih ederler. Bu nedenle kedinizin sizden uzaklaştığını ve tek başına kalmak istediğini görüyorsanız, kedinizi veteriner hekim kontrolünden geçirmelisiniz.

Kendini rahat hissediyor

Kedilerin mırlaması genelde mutlu ve rahat hissettiklerini gösterir. Kediniz siz yanınızdayken mırlıyorsa muhtemelen mutludur ve halinden memnundur. Kediler stresli olduklarında kendilerini yatıştırmak için mırlayabilse de size göbeğini açan, sürtünen ve kuyruğu keyifli bir şekilde titreyen kediniz size ne mutlu hissettiğini gösteriyor demektir.

İlgi görmek istiyor

Kediler ilgi görmek istedikleri zaman genelde eşyaları yere atmaya veya ortalığı karıştırmaya başlar. Çünkü ortalığı dağıttığında sizden bir tepki göreceğinin ve onunla ilgileneceğinizin farkındadır. Aynı şekilde sabah saatlerinde miyavlayan ve sizi uyandırmaya çalışan kediniz de sizinle oynamak veya ona mama vermenizi istiyor olabilir. Kediler gece hareketlenen canlılar oldukları için kediniz sizi sabahın erken saatlerinde uyandırarak artık uyanma ve oynama vaktinin geldiğini söylüyor olabilir.

Sizi seviyor

Kedilerin insanları sevdiklerini göstermelerinin pek çok yolu vardır. Kedinizin karnınıza ve bacaklarınıza masaj yapması genelde sizi sevdiğini gösterir. Yavru kedilerin annelerini emmek için yaptıkları masaj hareketini size yapan kediniz, sizin yanınızda rahat ve mutlu olduğunu gösteriyor olabilir. Aynı şekilde yalama, hafifçe kafa atma veya sürtünme davranışları da sevgi göstermek için yapılan davranışlardır. Anne kediler yavrularını temizlemek için yalasa da kedilerin yavruluktan çıktıklarında bu davranışı sergilemeleri, sevgilerini gösterme şekilleridir. Kedilerin alınlarında, çenelerinde, kuyruklarında ve kafalarının iki yanında koku bezleri bulunduğu için kedinizin size sürtünmesi, sizi sahiplendiğini gösterir.

Kediyle nasıl iletişim kurulur?

Kedinizi anladığınız gibi kedinizin de sizi anlamasını istiyor olabilirsiniz. Aslında kedileri bu konuda eğitmek oldukça kolaydır. Hatta kedinizi şimdiye kadar farkında olmadan eğitmiş olabilirsiniz. Örneğin, mama konservesini açtığınızda kediniz yattığı yerden kalkıp geliyorsa ve uyku vakti geldiğinde sizden önce yatağa kuruluyorsa belli ölçüde eğitilmiş demektir.

Kedilerin çoğu günlük rutinleri kolay bir şekilde öğrenebilir. Ancak bunun yanı sıra kedinize bazı şeyleri özel olarak da öğretebilirsiniz. Örneğin, kedinizin “ödül” kelimesini anlamasını istiyorsanız, kelimeyi tekrarlarken ödül paketini sallamalı ve kedinize ödül mamasını vermelisiniz. Kedinizin geceleri sizinle uyumasını istiyorsanız ışıkları söndürürken “uyku vakti” diye tekrarlayabilir ve yatak odasına geçebilirsiniz.

Kedinize aynı zamanda clicker eğitimi de verebilirsiniz. Clicker adı verilen ufak bir aletle yapılan bu eğitimi kullanarak kedinize bazı komutlar öğretebilirsiniz. Örneğin, kediniz tezgaha çıktığında sesli bir şekilde “Hayır” veya “İn” derken clicker aparatına basabilirsiniz. Veya aparat kullanmak istemezseniz, “Şşşt!” diyerek durmasını söyleyebilirsiniz. Kediniz iyi bir şey yaptığında ise ödül maması vererek olumlu davranışını pekiştirebilirsiniz.

İlginizi çekebilir:

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!