Karmaşa ve derinliğin bir arada olduğu animeler

2016’nın son anime yazısını, iki sevdiğim yönetmenin toplamda 4 farklı animesine ayırmak istedim. Sondaki bonus animede de güzel bir tesadüf mevcut. Bu yıl bitmeden bu listede yer alan animelerden en az birini izlerseniz, eminim ki pek çok şeye karşı bakışınız, algınız değişecektir.

Yönetmenlerden ilki 2010 yılında kaybettiğimiz Satoshi Kon. Kariyerine mangaka (Japon çizgi romanı sanatçısı) olarak başlayan ünlü yönetmen, pek çok animenin de arka planlarını resmeden isim olarak karşımıza çıkıyor. Bu değerli yönetmen, kendisinin ya da değerli başka isimlerin de yönettiği animelerin hikayelerini de yazdı.

Satoshi Senpai deyince aklıma öncelikle iki animesi gelir: Biri Paprika, diğeri de Perfect Blue. Bunun haricinde Satoshi Senpai’nin Sennen Joyuu (Millenimum Actress), Tokyo Godfathers, Mousou Dairinin ve Roujin Z gibi çok önemli animeleri de bulunuyor. Bugün, Satoshi Kon’un Perfect Blue ve Paprika filmlerini tanıtacağım:

1. Perfect Blue

perfect_blue

 • Tür: Psychological, dementia, drama, horror
 • Kategori: Film
 • Bölüm sayısı: 1
 • Bölüm süresi: 1 saat 20 dakika
 • Myanimelist puanı: 8.23
 • Imdb puanı: 7.9
 • Kaynak: Novel
 • Anime yayın yılı: 1998

Chami isminde popüler bir grup vardır ve bu grup üç genç kızdan oluşur. Grubun ağır topu olan Mima Kirigoe, bir karar alarak artık şarkı söylemek istemediğini hayranlarına duyurur; o artık oyuncu olmak istemektedir ve hayranlarından kendisini desteklemesini arzu etmektedir. Menajeri Rumi Hidaka, Mima’yı uyarmış olsa da Mima verdiği karardan vazgeçmez ve Rumi’ye de onu desteklemek düşer.

Fakat Mima’nın hayranlarından biri, bu konudan oldukça rahatsızdır ve Mima’yı da rahatsız etmek için elinden geleni ardına koymaz. Tüm bunlar olurken Mima, gerçeklik ve hayal dünyasını iyice birbirine karıştırmaya başlar ve sanrılarla dolu günler onu bekler. Artık ne gerçek, ne hayal kestirememekte ve delirmenin eşiklerinde gezmektedir. Mima’nın rol aldığı fimlerde ekip arkadaşlarının ve kendisinin başına gelen garip şeyler, sizleri de çok rahatsız edecek. Bu garipliklerin ve Mina’nın ruh durumunun kaynağı o rahatsız edici hayran mıdır?

Baştan sona ‘Şüpheliyi feci enseledim’ algısı ile filmi izleseniz de sonunda, ‘Satoshi Senpai beni iyi kandırdı.’ diyeceksiniz.  

Perfect Blue, Satoski Kon’un aynı zamanda ilk uzun metraj animesidir. Bu hikayenin devamı niteliğinde çekilen Sennen Joyuu da izlemenizde fayda var. Karakterler aynı olmasa da hikaye bütünlüğünü seveceksiniz.

2. Paprika

paprika

 • Tür: Fantasy, horror, mystery, psychological, sci-fi, thriller
 • Kategori: Film
 • Bölüm sayısı: 1
 • Bölüm süresi: 1 saat 30 dakika
 • Myanimelist puanı: 8.15
 • Imdb puanı: 7.7
 • Kaynak: Novel
 • Anime yayın yılı: 2006

Dr. Atsuko Chiba son derece akıllı bir psikoterapisttir. Dr. Tokita da DC-MINI isimli bir psikoterapi cihazı icat eden mucit bir araştırmacıdır. DC-MINI sayesinde Atsuko, başka insanların rüyalarına kolayca girebiliyor ve anksiyete ile nevroz kaynaklarının bulunmasına ve onarılmasına yardımcı oluyor. Dr. Atsuko, bu işlemi alt benliği Paprika sayesinde başarılı bir şekilde tamamlıyor.

Her şey gayet güzel giderken DC-MINI’nin prototiplerinden çalınır ve Dr. Atsuko’nun asistanlarından Himuro da eş zamanlı olarak ortadan kaybolur. Asistanından şüphelenen Atsuko ve Tokita’yı son derece karmaşık bir olaylar dizisi beklerken, bu esnada laboratuvarda pek çok bilim adamı akıl sağlığını yitirmeye başlar. Bundan sonra iş Atsuko’nun alt benliği Paprika’ya düşer ve Paprika, rüya dedektifliği için insanların rüyalarına girmeye başlar. Rüya makinesi DC-MINI ciddi hasarlar vermeden Paprika’nın esas suçluyu bulması ve bu duruma bir son vermesi gerekecektir.

Paprika, Satoshi Kon için rüyaların ne denli önemli olduğunu gözler önüne seren bir film ve ilk izleyişinizde fazla karmaşık gelebilir. Bir de not düşmek isterim ki, Inception için esin kaynağı olmuş olabilir. Buyrunuz: http://9gag.com/gag/aYW9qrm/paprika-2006-vs-inception-2010

Bu arada belirtmeden geçemeyeceğim, Susumu Hirasawa şahane bir soundtrack hazırlamış. Şuradan buyurun.

Hiroshi Nagahama, hikaye anlatıcılığna hayran kaldığım yönetmenlerden biri. Animeleri, filmleri hep tertemiz akar ve her şey yeterlidir, bir şey daha eklenmesine gerek yoktur. Yönetmen Hiroshi, anime dünyasına 1993 ve 1994 yıllarında yayınlanan The Cockpit isimli 3 bölümlük Ova (Orijinal video animasyonu: Özellikle ev videosu formatında sürülmek için yapılan Japon kökenli filmler ve serilerdir.) ile giriş yapar, kendisi animenin mekanik tasarımcısı ve kurgu animasyoncusudur.

Hiroshi Senpai’nin en sevdiğim iki filmi de Mushishi ve Aku No Hana’dır. Bunun haricinde yönetmenin meşhur başka yapıtları vardır; Fruits Basket, Guilty Crown, Kimi Ni Todoke, School Rumble gibi.

İlgili yazı: Japon animelerine Fransız yaratıcılığını katan sanatçı: Louise Terrier

1. Mushishi

mushishi

 • Tür: Adventure, fantasy, historical, mystery, seinen, slice of life, supernatural
 • Kategori: TV Serisi
 • Bölüm sayısı: 26
 • Bölüm süresi: 25 dakika
 • Myanimelist puanı: 8.78
 • Imdb puanı: 8.5
 • Kaynak: Manga
 • Anime yayın yılı: 2005

1 special ve 2 devam sezonu ile devam sezonunun 1 special’ı bulunan Mushishi, Mushi’lerin ve insanların dünyasında yaşayan Mushishi Ginko’yu hikaye etmektedir. Mushi’ler, her insanın göremediği dünyadaki en temel yaşam biçimidir. Sayısız şekilde insan dünyasına karışabilirler; bitki, hayvan, yağmur.

İnsanlar bu varlıkları görememekte ve bu varlıkların hepsi iyi olarak tanımlanmamaktadır. Gezginimiz Ginko, kulağına takılan her şüpheli vakanın peşine düşerek mushi’leri araştırmaya ve anlamaya çalışır. Bu esnada da, izleyicisine bolca karakter ve hikaye bırakır. Ginko’nun bir gözüne ve saçlarına dikkat ederseniz hikayenin esas yerini yakalamış olursunuz.

Bu animenin benim için yeri özeldir; çünkü küçükken böyle hikayeleri büyüklerimden çok duymuşumdur. Tam da bu nedenle mistik hikayeleri sevenlerin izlemesi gerektiğini düşünüyorum.

Mushishi de kendisi kadar rahatlatıcı müziklere sahip. Set halinde şuradan dinleyebilirsiniz.

2. Aku No Hana

aku-no-hana

 • Tür: Drama, psychological, romance, school
 • Kategori: TV Serisi
 • Bölüm sayısı: 13
 • Bölüm süresi: 24 dakika
 • Myanimelist puanı: 7.22
 • Imdb puanı: 7.8
 • Kaynak: Manga
 • Anime yayın yılı: 2013

Çizimlerinin gerçekliği ile listemizdeki diğer animelerden ayrılan Aku No Hana, bence her ebeveynin izlemesi gereken bir seri, özellikle ergenlik zamanında olan ya da bu zamana yaklaşan çocukları varsa.

Takao Kasuga, kitap okumayı seven sıradan bir ortaokul öğrencisidir. Özellikle Baudelaire’s Les Fleus du Mal isimli kitap onun için neredeyse kutsaldır. Sınıf arkadaşları ile pek iletişime geçemeyen Takao, Saeki Nanako’ya aşıktır ve Saeki sınıfın en güzel ve akıllı kızıdır. Sawa Nakamura da Takao’nun hemen arkasındaki sırada oturan sınıfın en asi ismidir.

Takao ders çıkışında kitabını sınıfta unuttuğunu fark eder ve Baudelaire’s Les Fleus du Mal’ı eline aldığında bir çanta düşer ve bu çantada Saeki’nin yaz eşofmanları vardır. Takao, bu tesadüfe çok sevinir ve eşofmanlara dikkatlice bakarken bir ses duyar, o panikle eşyayı evine götürür. Tüm olaylardan bundan sonra başlar; Sawa, Takao’nun sapkın kabusu olacaktır. Saeki’nin saf aşkı Takao’yu bu acımasız kızdan kurtarabilecek midir? Yoksa esas acımasız olan Saeki midir?

Sıradan gibi görünen bir olay ancak bu kadar ustaca anlatılabilirdi! Anime, açılış ve kapanış müzikleri de dahil tam bir bütün içinde.

Aku No Hana ile bütünleşen ve herkesin diline düşmüş ending’ini de şuradan dinleyebilirsiniz. Hediyuki Senpai çok yaşa!

Bonus

Hayatın güzel karşılaşmalarının biri de 1995 yılında Satoshi Kon ve Hiroshi Nagahama arasında yaşanıyor. Memories isimli sci-fi, horror, psychological ve drama animesini mangadan uyarlıyorlar. Bu uyarlamada Satoshi Kon; senaryoyu yazıyor, layout’ları çiziyor ve sanat yönetmenliğini üstleniyor, Hiroshi Nagahama ise karakterleri tasarlıyor ve animasyonları yapıyor. İkilinin karşılaştığı bu anime 3 farklı hikayeyi anlatıyor ve benim favorim ilk film; Magnetic Rose. Karmaşanın ve derinliğin iki ustasının bu ortak yapımına göz atmanızda fayda var.

memories

Serpil Şahin
Serpil Şahin, üniversite yıllarından beri medya işi ile ilgileniyor. Radyo ve TV ile başlayan yolculuk, İstanbul’a döndüğünde gazete ve dergi ile devam eder. Bir ... Devam