Karantinada aldığınız kiloları verebilmeniz için 5 öneri

Belirli süreçlerde evlerde geçirdiğimiz yeni yaşam yepyeni zorluklarla birlikte geldi ve dünya çapında milyonlarca insanın günlük rutinini altüst etti. Pek çok insanın zihinsel ve fiziksel sağlığını etkilediği gibi hareketsizlik ve sürekli evde olmanın sonucu olarak kilo alımı da daha büyük bir sorun haline geldi.

Bu süreci geçirirken kilo probleminiz oluştuysa, aslında yalnız değilsiniz. Ancak sürecin ne getireceğini bilemediğimiz için de bitmesini beklemek yerine kilo vermek adına karantinada bile birkaç sağlıklı adım atabilirsiniz.

Karantina kilo alımının nedenleri

Karantinada kilo almanıza birçok faktör katkıda bulunabilir.

Stres

Pandeminin getirdiği sağlık problemleri, sağlıklı olma kaygısı, maddi kaynak sorunları ve sürecin belirsizliği gibi nedenler artan stres seviyelerine katkıda bulunabilir. Buna karşılık, stres kilo alımına neden olabilir.

Ruh sağlığını etkileyen faktörler

Dahası karantina depresyon, anksiyete ve yalnızlık gibi belirli sorunları artırarak zihinsel sağlığınızı da olumsuz etkiledi. Birçok çalışma sosyal izolasyon ve yalnızlığın daha yüksek kilo alma riskiyle bağlantılı olabileceğini öne sürüyor. Ayrıca depresyon ve kaygı artması da uzun vadeli kilo alımına neden olabiliyor.

Daha hareketsiz bir yaşam tarzı

Günlük rutininizdeki değişiklikler de kilo almanıza neden olabilir. COVID-19 nedeniyle birçok spor salonu, park ve spor tesisi kapatıldı ve bu da düzenli bir egzersiz rutini sürdürmeyi çok daha zor hale getirdi. Fiziksel aktiviteyi günlük hayata uydurmak daha zor olduğundan, hareketsiz bir yaşam tarzına geçmek ne yazık ki birçok kişi için kaçınılmaz oldu. Aynı zamanda evden çalışmanın getirdiği uzun saatler ile hem harekete zaman ayıramamak hem de sağlıklı yemekler ve atıştırmalıklar hazırlamaktaki zorluklar da kilo alımına neden olabilir.

Karantina sırasında kilo vermek için ipuçları

  • Susuz kalmayın: Kilo vermek söz konusu olduğunda, ne içtiğiniz ne yediğiniz kadar önemlidir. Bolca kahve, çay, soda, tatlı çay ve spor içecekleri tipik olarak ilave şeker ile yüklüdür, vitaminler ve mineraller gibi önemli besinlerden yoksundur. Bu içecekler sadece kalori alımınızı artırmakla kalmaz, aynı zamanda kilo alma riskinizi de artırır. Oysa daha fazla su içmek tok hissetmenize yardımcı olabilir ve böylece günlük kalori alımınızı azaltır.
  • Her gün hareket edin: Spor salonuna gitmek henüz bir seçenek olmayabilir, ancak rutininize fiziksel aktivite eklemenin birçok yolu vardır. Mahallenizde yürüyüşe çıkın, şınav gibi bazı vücut ağırlığı egzersizleri yapın veya internette bir evde egzersiz rutini bulmaya çalışın. Yüksek yoğunluklu aralıklı antrenman (HIIT), yoga, aerobik ve pilates, çok az ekipmanla veya hiç ekipman olmadan neredeyse her yerde yapabileceğiniz birkaç egzersizdir. Bu aktiviteler sadece kilo alımını önlemek için fazladan kalori yakmakla kalmaz, aynı zamanda stres ve kaygıyı yönetmeye de yardımcı olur.
  • Sağlıklı yiyecekleri stoklayın: Taze meyve ve sebze gibi besleyici ürünlerle dolu bir buzdolabınız olduğunda sağlıklı beslenmek çok daha kolaydır. Cips, kurabiye ve kek gibi abur cubur yiyecekleri elinizde tutmak fazla yeme eğiliminizi artırabilir.
  • Evde pişirin: Yemek yapmak, yeni yiyecekler ve tatlar denerken beslenme kalitenizi artırmanın harika bir yoludur. Ayrıca, evde sağlıklı yemekler hazırlamak, kokusu ve hazırlama süreci ile tatmin sağlarken, tabağınızın kontrolünü size verir ve daha besleyici yiyecekleri dahil etmenizi kolaylaştırır.
  • Bir rutine bağlı kalın: Bir program oluşturmak ve ona bağlı kalmak, normallik duygusu yaratırken sağlıklı alışkanlıklar geliştirmenin harika bir yoludur. Uyanmak ve uyumak için saatler ayarlamayı, evden çalışıyor olsanız bile giyinmeyi ve gün boyunca düzenli molalar vermeyi deneyin. Hafta için öğünlerinizi planlamayı ve yemek hazırlığı için zaman ayırmayı da deneyebilirsiniz. Bir rutin oluşturmak, tutarlı bir şekilde egzersiz yapabilmenizi de sağlayabilir ve bu da kilo vermeyi teşvik etmeye yardımcı olabilir

Kilo vermeye çalışıyor olsanız bile, en sevdiğiniz yiyecekleri tamamen kesmenize gerek olmadığını unutmayın. En iyisi sağlıksız atıştırmalıklar ve paketli gıdalar tüketmemek olsa da, besleyici ve çeşitli beslenme tarzının bir parçası olarak bu yiyecekleri ölçülü bir şekilde tüketmeye de devam edebilirsiniz.

Kendinize dikkat etmeyi ve diyetinizde veya yaşam tarzınızda kademeli değişiklikler yapmayı unutmayın.

İlginizi çekebilir: Hızlı kilo vermenize yardımcı olacak 3 ipucu

Diyetisyen Müge Bozok Diyetisyen
2008 yılında Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümünden başarı ile mezun oldu. Türkiye’nin ilk Tıp Merkezi İntermed’de kariyerine başladı, bu merkezde ... Devam