Karaköy’ün keşfedilesi en yeni mekanları

Karaköy’ün hızına yetişmek mümkün değil, çünkü “Neredeyse her ay bir yeni mekan açılıyor!” gibi klasik ama gerçek bir cümleyle başlıyoruz. Bir yıl önce açılıp şu an oldukça popüler olan mekanlar ise, bu kadar yeniliğin arasında eskimiş bile sayılıyor. Yeni bir keşif turuna çıkmaya hazır mısınız?

Pim Karaköy & Pim Patisserie

pim karaköy

Baharın tadını doyasıya çıkardığımız şu günlerde kapalı yerlerde oturup kalmayı istememekte haklısınız. Ancak Pim, bütün önyargılarınızı yıkmaya niyetli gibi. Mimari açıdan akıllıca düşünülmüş çok ferah ve aydınlık bir yer. İçeriye adımınızı attığınız anda sizi hemen tavlıyor. Menüsü ise, oldukça zengin. Özellikle Antakya ve Lübnan mutfağına merakınız varsa, mutlaka uğramanızı öneririz. Mekanın bir diğer özelliği ise hemen yanında yer alan Pim Patisserie. Bu küçük dükkandan çıkan büyük lezzetler şimdiden tatlıseverlerin favorilerinden biri oldu.
Kılıçalipaşa Mah. Mescidi Sok. No: 18-22

Souq

souq karaköy

İlginç partiler ve sergilerin düzenlendiği, Karaköy’ün daracık ara sokaklarının birinde yer alan Külah, Souq’a ev sahipliği yapmaya başladı. “Souq da neymiş” diyenler için kısa bir özet geçelim. Arapçada pazar anlamına gelen Souq, tam bir vintage cenneti. Yeme içme yerleriyle dolup taşan Karaköy’e farklı bir soluk kattığı kesin. Vintage giysilerin yanı sıra birçok tasarımcı ve markanın katılımıyla her ay gerçekleşen Souq, her seferinde farklı ürünlerle karşılaşmanızı sağlayarak, merakınızı canlı tutuyor. Ayrıca düzenlenen workshop’lara katılarak güzel bir hafta sonu geçirmenizi de sağlıyor.
Kemankeş Mah. Mumhane Cad. Murakıp Sok. No:12

Nove Karaköy

nove karaköy

İtalya’ya belki de sadece birkaç adım uzaktasınız. Yıllardır Fındıklı’da hizmet veren Cafe Nove, sadece İtalyan mutfağının hakim olduğu mönüsüyle dikkat çeken ikinci şubesi Nove Karaköy’ü kısa bir süre önce açtı. İtalyan usulü yapılan çeşit çeşit pizzaları, makarnaları ve İtalya’dan özel olarak ithal edilen peynir ve etleriyle dikkat çeken bir yer. Küçük bir tavsiye; yemeğin ardından mutlaka suflesini deneyin.
Kemankeş Mah. Denizciler Sok. No: 1/1

Cafe Pan

pan karaköy

İlhamını mitolojiden alan bir mekan karşınızda. Antik resim sanatındaki figürlerin modernize edilmiş çizimlerine yer verilen Cafe Pan, ismini doğanın ve doğallığın sembolü olan Yunan mitolojisinin kahramanlarından Pan’dan alıyor. Dünya mutfağından farklı lezzetlerin bir araya getirildiği menüsü ise Türk damak tadına uygun olarak yorumlanmış. Sabah kahvaltısından akşam yemeğine haftanın yedi günü hizmet veriyor.
Kemankeş Mah. Necatibey Cad. Döşemeci Sok. No: 5

Dandin Bakery

dandin karaköy

Nostaljik ve romantik bir havası olan Dandin Bakery, dekorasyonuyla yurtdışındaki küçük pastaneleri anımsatıyor. Tatlılarının yanı sıra kendi yapımları olan ekmekleriyle de dikkat çeken mekanın bir diğer özelliği ise sahiplerinin aslen tasarımcı olması. Mekana gittiğiniz zaman karşınıza çıkan sandalyelerden masalara, tuzluklardan lambalara her şey kendi üretimleri. Hal böyle olunca mekan benzerlerinden tamamen ayrılıyor ve farkını ortaya koyuyor.
Kılıçalipaşa Mah. Mescidi Sok. No:17/A

The North Shield Pub

27762122

Yıllardır Türkiye’nin birçok noktasında hizmet veren The North Shield Pub, son dönemin hip mekanlarının başlıca adresi olan Karaköy’de yeni bir şube açtı. Burası gastro-pub konseptiyle öne çıkıyor. Birçok cafe ve restoranın yan yana dizildiği Karaköy’ün ara sokakları yerine nispeten biraz daha sakin olan Tersane Caddesi’nde konumlanan The North Shield Pub, zengin yemek menüsünün yanı sıra kokteylleri ve dünyanın çeşitli yerlerine ait biralarıyla size farklı tatlar sunuyor.
Tersane Cad. No:5

Rudolf

rudolf karaköy

Gerçek bir şef restoranı Rudolf. Karaköy’e birkaç ay önce açılmış olan 10 Karaköy isimli otelin içinde yer alıyor. İsmi de restoranın sahibi Rudolf van Nunen’den geliyor. Tam bir İstanbul sevdalısı olan ünlü şef, bugüne kadar birçok otelin mutfağını yönetti ve artık kendi restoranının başında. Menünün en büyük özelliği ise, leziz ve doyurucu olmasının yanı sıra besin değeri yüksek yemeklere yer veriyor olması.
Müeyyetzade Mah. Kemeraltı Cad. No:10

Mahalo Coffee Shop

mahalo karaköy

Üçüncü dalga kahveciler furyasının başlamasıyla birlikte adım başı küçük, sevimli cafe’lere sıkça rastlar olduk. Mahalo Coffee Shop da kahveleriyle öne çıkan, ancak günlük hazırlanan tatlıları ve çayseverleri unutmayıp yedi farklı çay çeşidini de menüsüne ekleyen huzurlu bir yer. Karaköy’ün ara sokakları yerine Bankalar Caddesi’nde yer alan Salt Galata’nın bir alt sokağında konumlanıyor. Menüdeki yiyeceklerin yanı sıra her gün ayrı bir tatlı da servis ediliyor. Zamanı geçmek üzere ama denk gelirseniz, mutlaka kabaklı cheesecake’in tadına bakmanızı öneririz.
Söğüt Sok. Eski Posta Han No:1

Dem Karaköy

dem karaköy

Bu kadar kahveci olup da bir çay evinin olmamasına isyan eden çayseverlerin favori yerlerinden biri Dem Karaköy. Çay kültürünü tam anlamıyla yansıtan Dem’den içeriye adım atmaz kendinizi bambaşka bir yerde buluyorsunuz. Şehrin kaosundan uzak, sanki Avrupa’da sakin bir mekanda gibisiniz. Sahipleri Ömer Çağatay ve Eylül Görmüş de bunu düşünerek dekorasyonu yapmış; kendinizi çok güzel dekore edilmiş, sıcacık bir atmosferde, adeta evinizde gibi hissediyorsunuz. 60 çay çeşidi, üç farklı ev yapımı buzlu çayı, zengin kahvaltı menüsü ve tatlılarıyla sizleri bekliyor.
Kemankeş Karamustafa Paşa Mah. Hoca Tahsin Sok. No:17

Heisenberg

heisenberg karaköy

Geçen eylül ayında açılan Heisenberg, samimi ve eğlenceli ortamıyla dikkatleri açıldığı ilk günden itibaren üstüne çekmeyi başaran mekanlardan. Dünya mutfağına hakim menüsüyle her damak tadına uygun yemek bulunuyor. Breaking Bad dizisini izlediyseniz, mekanı az çok gözünüzde canlandırabilirsiniz, çünkü hem ismine hem de dekorasyonuna ilham kaynağı olmuş. Heisenberg, pazartesi günleri hariç her gün 10:00-23:00 arasında hizmet veriyor.
Kemankeş Karamustafa Paşa Mah. Denizciler Sok. No: 1/B, Karaköy

Karaköy’ün en yeni mekanlarını derlediğimiz bu yazı, Fiat 500 ailesinin katkılarıyla hazırlanmıştır. 

fiat 500 x

Zeynep Sipahi

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!