Kansere karşı mücadelede yeni bir yaklaşım: İmmüno-Onkoloji nedir?

İmmüno kelimesi, bağışıklık sistemi demektir. İmmüno-Onkoloji, kanserle mücadelede “büyük buluş” olarak kabul edilen yeni bir yaklaşımdır.

İmmüno-onkoloji, immünoterapi çeşitlerinden bir tanesidir. İmmünoterapiler; aşılar, alerji tedavileri ve immüno-onkolojiyi içerir. İmmüno-onkoloji, spesifik olarak bağışıklık sisteminin farkındalığını artırarak kanserle mücadeleyi amaçlar.

Kanser tedavisinde immüno-onkoloji, yeni bir çağdır. Kansere karşı kişi kendi bağışıklık sistemi, kendi savunma hücreleri ile mücadele eder. İmmüno-onkoloji, diğer kanser tedavi yaklaşımlarından (cerrahi, kemoterapi, radyoterapi, hedefe yönelik tedavi) farklıdır. Vücudunuzun bir bahçe, bağışıklık sisteminizin bahçenin toprağı, sağlıklı hücrelerinizin bahçedeki bitkiler, kanser hücrelerinin bahçedeki zararlı otlar olduğunu düşünürsek, immüno-onkoloji, topraktaki zararlı otları kontrol altına alan gübre gibidir. Gübre, toprağın zenginleşmesini sağlayarak, zararlı otların yok edilmesine yardımcı olur. İmmüno-onkoloji, vücudunuzun sağlığını devam ettirmesi için bağışıklık sisteminizdeki T hücrelerinin kanser hücrelerine farkındalığını artırarak tanınmasını ve yok edilmesini sağlamaktadır.

İmmüno-Onkoloji tıpta devrimsel bir ilerlemeyi temsil etmekte, aynı zamanda kanser tedavisinin yeni bir temel taşı sayılmaktadır. İmmüno-Onkoloji’nin hastaların günlük hayatlarına, işlerine devam etmelerine olanak sağlamak anlamında oldukça önemli bir olumlu katkısı bulunmaktadır.

İmmüno-Onkoloji (I-O) ile ilgili daha fazla bilgi için konuyla ilgili videoları izleyebilirsiniz.

Sevgiler…

Referanslar:
1.European Cancer Patient Coalition. What is immuno-oncology? A guide for patients. http://www.ecpc.org/Documents/Policy&Advocacy/Immuno-Oncology/Event%2019th%20Nov%202014/IO%20patients%20leaflet.pdf Erişim tarihi: 23.03.2019.
2. Couzin-Frankel J. Cancer Immunotherapy. Science 2013; 343(20 Dec):1432-1433.
3.Barbaros B, Dikmen M. Kanser immünoterapisi. Erciyes Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Dergisi. 2015; 31(4):177-181.
4.Understanding immunotherapy. https://www.cancer.net/navigating-cancer-care/how-cancer-treated/immunotherapy-and-vaccines/understanding-immunotherapy Erişim tarihi: 23.03.2019.
5.Patient information brochure. İmmunotherapy. https://lunginstitute.co.za/siteroot/wp-content/uploads/2017/10/Immunotherapy-Brochure.pdf Erişim tarihi: 23.03.2019.
6.https://www.icindeogucvar.com/bilgi/30/immuno-onkolojinin-immun-sistemin-farkindaligini-artirmasi Erişim tarihi:23.03.2019.

İlginizi çekebilir: Müzikle tedavi: Müziğin sağlığımız ve ruhumuz üzerindeki iyileştirici etkileri

Emsal Salık Tıp Doktoru
Tıp doktoru, Histoloji-Embriyoloji Uzmanı, Klinik Ayak Refleksoloji Uzmanı, Shiatsu Uzmanı, bass gitaristim. Marmara Üniversitesi İngilizce Tıp Fakültesi mezunuyum. Artı Bahçeşehir Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü ... Devam