Kalorinin tek kaynağı yiyecekler değildir: Sağlıklı beslenirken hangi içkiler tüketilebilir?

Sağlıklı beslenme ve sağlıklı yaşam söz konusu olduğunda alkolün buna bir katkısı olduğunu söylemek son derece zordur. Ancak arkadaşlarla dışarıda vakit geçirirken bazen 1 kadeh içkiyi reddetmek son derece zor olabilir. Peki böyle durumlarda ne yapabilirsiniz?

Ne kadar önemsediğinize karar verin

Alkol sizin için iyi mi kötü mü? Hayattaki birçok şey gibi alkol konusunda da iki durum geçerli. Kimi doktorlar gün içerisinde tüketilen 1 kadeh kırmızı şarabın kalp sağlığına iyi geldiğini savunuyor. Popular Science’ta yayımlanan bir makalede ise gün içerisinde içilen 2 kadeh şarabın kalp krizi riskini azaltsa da meme kanseri, kolon kanseri ve siroz gibi diğer hastalıklara yakalanma olasılığını artırdığı söyleniyor. Alkolün kanser olasılığını artırabileceği gibi hamilelikte tüketilmesi durumunda bebeğin sağlığını etkileyeceği de araştırma sonuçlarında yer alıyor. Öteki yandan alkol ile birlikte yanlış karar verme olasılığınız artarken trafik kazası riski de büyüyor.

Sağlıklı beslenirken hangi içkiler tüketilebilir?

Tüm bunları göz önünde bulundurup dengeyi koruyarak alkol tüketiyorsanız tüm bu zararlı etkilerden daha uzak kalmanız olası. Bu sebeple önce kendinizi tanıyıp buna karar vermeniz gerekiyor. Alkol sizin için iyi mi? En fazla ne kadar tüketmelisiniz? Bulunduğunuz ortamda alkol tüketmenin şart olmadığını düşünüyorsanız tercihinizi zaten alkolsüz bir içecekten yana kullanırsınız. Ama ya tersi söz konusuysa?

Hangi alkolün daha çok kaloriye sahip olduğunu bilin

Öncelikle kalorisi olmayan bir içki bulmanızın mümkün olduğunu bilmelisiniz. Ancak tüketilen bazı içkiler –özellikle de kokteyller- içerisinde bulunan diğer malzemelerle çok daha yüksek kaloriye sahip olabilir.

  • Herhangi bir standart içki en az 98 kaloridir. Daha az kalorili olmasını istiyorsanız alkolün seviyesini son derece düşürmeniz gerekir.
  • En düşük kalorili içkiler sert likörlerle karıştırılan kalorisiz içeceklerden oluşur. Rom ve diyet kola, cin ve diyet tonik ya da viski ve soda ortalama 98 kaloridir.
  • Biraların en düşüğü 120-150 kaloridir. Biradaki kalorinin çoğunun kaynağı alkol, bir kısmı ise karbonhidrattan gelir. ‘Light biralar’ alkol seviyesi az olduğu için daha düşük kalorilidir. Biranın kalorisi 200’e kadar çıkabilir.

Sağlıklı beslenirken hangi içkiler tüketilebilir?

  • Şarabın kalorisi 110 ile 140 arasındadır. Alkol oranı daha az olan şarabın kalorisi de daha azdır. Durum böyle olduğu için tatlı şaraplardansa dry olan tür tercih edilmelidir.
  • Tatlı bir içki içiyorsanız yüzlerce kalori olduğunu bilmelisiniz. Karıştırıcıda bir araya getirerek hazırlanan Margarita, Sex On the Beach ya da White Russian gibi içeceklerin kalorisi son derece yüksektir. Eğer içkinizin içerisinde şurup, meyve suyu ya da kola varsa vücudunuza çok fazla kalori alıyorsunuz demektir.

Hangover (akşamdan kalma) olduysanız bunu önleyecek bir detoks olmadığını aklınızda bulundurun

Akşamdan kalma bir şekilde uyandığınız sabah tükettiğiniz çeşitli vitaminler bu durumunuzu sona erdirmede pek de başarılı değildir. Vücudunuzdan alkolün etkilerini çıkaracak sihirli bir tarif, yemek ya da içecek yoktur.

Eğer içkiyi yemekle birlikte tükettiyseniz alkolün kana karışması daha uzun bir süre alır. Ancak aç karnına içtiğiniz içki oldukça hızlı bir şekilde kana karışarak daha çabuk sarhoş olmanıza sebep olur.

 

Kaynak:
Lifehacker 
Popular Science

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!