Kalp sağlığına önem veriyorsanız işte kalbinize dost besinler

Yeme alışkanlıklarımız, kalitesiz ve sağlıksız bir yaşam sürmemize sebep oluyor. Yemek yeme alışkanlıklarımızı değiştirmemiz, hızlı ve kötü beslenmenin kendi sağlımızı ve kalbimizi tehlikeye soktuğunu anlamamız gerekiyor. Hazır yemekler, kolesterolümüzü yükselterek kalp ve damar hastalıklarına yakalanmayı kolaylaştırıyor. Bu noktada yeme alışkanlığınız konusunda sağlıklı kararlar almak adına bazı yiyeceklerden faydalanabilirsiniz. İşte kalbinize iyi gelecek besinler.

shutterstock_71232085

Bitter Çikolata

Çikolatayı kim sevmez ki! Peki, çikolatanın kalp sağlığınızı koruduğunu biliyor musunuz? Bitter çikolata, temelde ham maddesi flavonoid adı verilen bir antioksidan olan kakaodur. Bu flavonoidler kanın pıhtılaşmasını engelliyor, kan basıncınızı düzenliyor. Dolayısıyla bitter çikolata kalbinizi her koşulda koruyor. Fakat sütlü çikolatanın, bitter çikolata gibi kalbinize fayda sağlamadığı da bilinmektedir.

shutterstock_267812054

Domates

Domatesin içinde likopen adını taşıyan (domatese rengini veren madde) antioksidan bulunuyor. Kalp sorunlarına karşı en güçlü likopen zenginlerindendir olan domates, aynı zamanda kolesterol seviyesini düşürmenize yardım ediyor. Kan damarlarını açık tutarak kalp krizi riskini azaltıyor. Bu yüzden düzenli domates yemekten kaçınmayın.

shutterstock_384409288

Ahududu

Ahududu, antioksidan açısında zengin bir meyve olarak bilinmektedir. Kan damarlarınızı açıp, kalp hastalıklarına yakalanma ihtimalinizi düşüren ahududu, flavonoidler gibi antioksidan olan antosiyanin içeriyor. Ayrıca kilonuzu korumanıza yardımcı olan ve vücudunuzda birikmiş toksinleri atmanızı sağlayan lifleri barındırıyor.

badem

Badem

Kuru yemişler genel anlamda sağlık için yararlı besinlerdir. Badem; sağlığımızı koruyan, iyi huylu kolesterol olan yüksek yoğunluklu lipoproteinler (HDL) içeriyor. Bu kolesterol, kalp sağlığınıza katkıda bulunuyor. Lifli ve kısmen yüksek kalorili olmasına rağmen kilonuzu korumak için besleyici bir besin olarak biliniyor. Tüm bunların yanında E vitamini içeren badem, kanınızdaki düşük yoğunluklu lipoproteinlerin seviyesini düzene sokmanıza da yardım ediyor.

shutterstock_120114397

Yeşil Çay 

Çoğu insan yeşil çay içerek güne mutlu bir başlangıç yapıyor; ama yeşil çağın insan bünyesine ne kadar fayda sağladığını henüz herkes farkında değil. Yeşil çay, kalp hastalıklarını tedavide yardımcı kateşin adlı antioksidan içeriyor. Bu antioksidanlar kanınızdaki yağ oranlarını düzenliyor. Araştırmacılar, her gün yaklaşık olarak 340 gram yeşil çay tüketenlerin, yeşil tüketmeyenlere göre daha az oranda kalp krizi geçirme olasılığının olduğunu dile getiriyorlar.

cc

Somon balığı

Deniz ürünleri, özellikle somon balığı omega 3 açısından son derece zengin bir besindir. Somon; kalp atışı düzeninizi ve kalp damarlarınızı tedavi ediyor, yağ oranını azaltıyor ve kalp sağlığınızı koruyor.

İlgili yazı: Omega 3 yağ asitleri nedir ve aslında ne işe yarar?

Bu besinler sağlığınızı korumanızda yardımcı olsa da, sağlıklı yaşamın ve kalp sağlığının kapıları düzgün beslendiğinizde ve egzersiz yaptığınızda size tam olarak açılacaktır.

Kaynak:

Themindunleashed.org

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!