Kakaolu Muhallebi Kaç Kalori?

Kakaolu Muhallebi

(1 gr)
1
kcal
Miktar

Besin Değerleri

100 gr 1 gr
Karbonhidrat (g) 9.79 0.10
Protein (g) 3.19 0.03
Yağ (g) 1.58 0.02
Lif (g) 0.24 0.00
Kolesterol (mg) 5.63 0.06
Sodyum (mg) 48.16 0.48
Potasyum (mg) 175.19 1.75
Kalsiyum (mg) 106.07 1.06
Vitamin A (iu) 20.78 0.21
Vitamin C (mg) 1 0.01
Demir 0.21 0.00

 

Kakaolu muhallebi, pek çoğumuzun severek hazırladığı ve tükettiği pratik bir tatlıdır. İçerisinde bulunan süt ve kakao sayesinde sağlık açısından çeşitli faydalar sağlayan kakaolu muhallebiyi evde kolayca hazırlayabilirsiniz.

Kakaolu muhallebinin besin değerini, faydalarını, tarifini ve merak ettiğiniz diğer bilgileri bu yazıda okuyabilirsiniz.

Kakaolu Muhallebi Besin Değeri

Kakaolu muhallebi içerisinde bol miktarda süt bulunduğundan dolayı besleyici bir tatlıdır. Ancak şeker içerdiğinden dolayı dikkatli ve ölçülü bir şekilde tüketilmesi gerekir. Kakaolu muhallebinin 100 gramında bulunan kalori ve besin değerleri şu şekildedir:

Kalori: 64

Karbonhidrat: 9,79 g

Protein: 3,19 g

Yağ: 1,58 g

Kakaolu Muhallebinin Faydaları

Kakaolu muhallebinin ana malzemelerinden biri olan sütün insan sağlığı üzerinde çeşitli faydaları bulunmaktadır. Sütün sağladığı faydalardan bazıları şu şekildedir:

Besin bakımından zengindir

Süt, besin değerleri bakımından zengin bir içecektir. Bir bardak (yaklaşık 250 ml) sütün kalori ve besin değerleri şu şekildedir:

Kalori: 146

Protein: 8 g

Yağ: 8 g

Kalsiyum: Günlük ihtiyacın yüzde 28’i

D vitamini: Günlük ihtiyacın yüzde 24’ü

Riboflavin: Günlük ihtiyacın yüzde 2’sı

B12 vitamini: Günlük ihtiyacın yüzde 18’i

Potasyum: Günlük ihtiyacın yüzde 10’u

Fosfor: Günlük ihtiyacın yüzde 22’si

Selenyum: Günlük ihtiyacın yüzde 13’ü

Süt, vitaminler ve mineraller bakımından mükemmel bir kaynaktır. Sütte bulunan potasyum, B12 vitamini, kalsiyum ve D vitamini gibi vitaminler ile mineraller, pek çok kişinin eksikliğini çektiği maddelerdir. Süt aynı zamanda A vitamini, magnezyum, çinko ve tiamin bakımından da zengindir.

Sütte önemli makro besinler de bulunmaktadır. Harika bir protein kaynağı olan sütte sağlık açısından pek çok fayda sağlayan yağ asitleri de vardır.

Bununla birlikte sütte bulunan vitaminlerin ve minerallerin çeşitli faktörlere bağlı olarak değişiklik gösterebileceğini unutmayın.

Kaliteli bir protein kaynağıdır

Bir bardağında 8 gram protein bulunan süt kaliteli bir protein kaynağıdır. Protein, vücutta önemli süreçlerin gerçekleştirilmesinde önemli bir yere sahiptir.

Tam protein kaynağı olarak bilinen sütte vücut için gerekli 9 amino asit bulunmaktadır. Sütte bulunan kazein ve peynir altı suyu proteini, kaliteli proteinler olarak kabul edilmektedir. Kazein, inek sütünde bulunan proteinin büyük bir kısmını oluştururken peynir altı suyu ise küçük bir kısmını oluşturmaktadır.

Süt içmenin yaşa bağlı olarak görülen kas kaybının azaltılmasında etkili olduğunu gösteren çeşitli araştırmalar bulunmaktadır. Hatta süt ve süt ürünlerinin genel vücut kası ve daha iyi fiziksel performans üzerinde etkili olduğunu gösteren araştırmalar da vardır.

Kemik sağlığı için faydalıdır

Sütün kemik sağlığı açısından faydalı olmasının nedeni içerisinde kalsiyum, fosfor, potasyum, protein ve K2 vitamini bulunmasından kaynaklanmaktadır. Bu besinlerin hepsi güçlü ve sağlıklı kemikler için gereklidir.

Günlük hayatınıza süt ürünleri dahil ederek kemik erimesi yaşama riskinizi azaltabilirsiniz. Sütteki vitaminler ve minerallerin yanı sıra protein de kemik kaybını önlemek açısından önemli olduğu için beslenme düzeninize sütü dahil ederek kemiklerinizin daha güçlü ve sağlıklı olmasını sağlayabilirsiniz.

Kan basıncı ve kalp sağlığı için önemlidir

Beslenme düzeninizde potasyum tüketiminize daha fazla, sodyum tüketiminize ise daha az yer vermeniz, kalp-damar hastalıklar riskinizi azaltmanız açısından faydalı olacaktır. Beslenme düzeninize süt ekleyerek bu faydaları elde edebilirsiniz. Bununla birlikte tam yağlı süt ürünleri felç ya da kalp-damar hastalığı riski olan kişileri olumsuz etkileyebildiği için bu kişilerin az yağlı süt ürünlerini tercih etmeleri gerekir.

Depresyonu hafifletmeye yardımcı olabilir

Vücudunuzda D vitamininin yeterli miktarlarda olması, yeteri kadar serotonin üretilmesi bakımından önemlidir. D vitamini eksikliğinin depresyon belirtilerini tetikleyebileceğini gösteren araştırmalar bulunmaktadır. Bununla birlikte bu araştırmalardan elde edilen bulguların desteklenmesi için bu alanda daha fazla araştırma yapılmasına ihtiyaç duyulmaktadır.

Kilo vermeye yardımcıdır

Süt, kaliteli bir protein kaynağı olduğu için kilo vermenizi destekleyebilir. Bununla birlikte kilo vermeye çalışıyorsanız, az yağlı ya da yağsız süt tercih ederek günlük kalori alımınızın daha düşük olmasını sağlayabilirsiniz.

Kakaolu muhallebiyi vücut açısından faydalı hale getiren malzemelerden bir diğer ise kakaodur. Kakaonun sağlık üzerindeki faydalarını aşağıda okuyabilirsiniz.

Polifenoller bakımından zengindir

Polifenoller, kakao dahil olmak üzere çeşitli gıdalarda bulunan bir antioksidandır. Kakao, polifenoller bakımından en zengin kaynaklardan bir tanesidir. Özellikle polifenoller bakımından zengin olan kakaonun antioksidan ve anti-inflamatuar faydalarından yararlanabilirsiniz.

Tansiyonu düşürmeye yardımcı olabilir

Kakao, tansiyonun düşürülmesinde etkili olabilir. Bunun nedeninin kakaoda bulunan flavanonların, kandaki nitrik oksit seviyelerini iyileştirmesinden kaynaklandığı düşünülmektedir. Bu sayede kan damarlarının fonksiyonunun artarak kan basıncı azalabilmektedir.

Kalp krizi ve felç riskini azaltabilir

Kakaoda bulunan polifenollerin nöron üretimini, beyin fonksiyonunu ve kan akışını iyileştirmeye yardımcı olduğu düşünülmektedir. Bunlar aynı zamanda yaşa bağlı beyin dejenerasyonu gibi sorunların önlenmesinde de yardımcı olabilmektedir.

Tip 2 diyabet belirtilerini kontrol altına alabilir

Kakaonun diyabet karşıtı etki gösterdiği düşünülmektedir. Kakaoda bulunan flavanollerin, karbonhidrat sindirimini ve emilimini yavaşlattığını, insülin salınımını düzelttiğini ve inflamasyonu azalttığını gösteren araştırmalar bulunmaktadır. Bununla birlikte araştırmalardan elde edilen bulguların kesinleşmesi için daha fazla araştırma yapılmasına ihtiyaç duyulmaktadır.

Kakaolu Muhallebi Tarifi

Kakaolu muhallebi pek çok insanın severek tükettiği bir tatlıdır. Üstelik az malzemeyle evde kolayca hazırlanabilmektedir. Canınız tatlı çektiğinde dışarıdan hazır tatlılar almak yerine muhallebinizi evde pratik bir şekilde hazırlayabilirsiniz.

Kakaolu muhallebi için ihtiyacınız olan malzemeler şunlar olacak:

  • 3 su bardağı süt
  • 5 yemek kaşığı şeker
  • 2 yemek kaşığı un
  • 2 yemek kaşığı kakao
  • 1 paket vanilya
  • 1 yemek kaşığı tereyağı

Malzemeleri hazırladıktan sonra bir tencereye sütü, unu, kakaoyu ve şekeri ekleyip sürekli karıştırarak pişirin. Ardından vanilya ve tereyağını ekleyip kısık ateşte 5 dakika daha pişirin. Muhallebiyi kaselere paylaştırdıktan sonra üstüne istediğiniz malzemeleri ekleyip biraz soğumaya bırakın. Sonrasında buzdolabına koyup 3-4 saat beklettikten sonra tüketebilirsiniz.

Kakaolu Muhallebi Kilo Aldırır mı?

Kakaolu muhallebide bulunan şeker miktarı çok olduğu için muhallebiyi ölçüsüz bir şekilde tüketirseniz, kilo almanız kaçınılmaz olacaktır. Kakaolu muhallebi yemek ve kilo almamak için yapacağınız en önemli şey, porsiyonlarınızı kontrollü bir şekilde ayarlamanızdır. Örneğin, canınız her gün tatlı çekiyorsa öncelikle davranışlarınızı değiştirmeye odaklanmalı ve ilk etapta haftada en fazla birkaç gün tatlı yemeye dikkat etmelisiniz.

Kakaolu pudingin kilo aldırmamasını istiyorsanız, haftada bir gün yemeyi deneyebilirsiniz. Bunun yanı sıra diğer öğünlerinizde gerekli besinleri aldığınızdan emin olmalısınız. Bunu yaparken ise aldığınız kalorinin, yaktığınız kaloriden çok olmamasına dikkat etmelisiniz.

Kakaolu Muhallebi Zararları

Kakaolu muhallebinin büyük bir kısmı süt olduğu için muhallebi yediğinizde sütün bazı yan etkileriyle karşılaşabilirsiniz.

Süt özellikle alerjisi olan kişilerde ciddi yan etkilere neden olabilir. Süt alerjisi ciltte egzama gibi sorunların yanı sıra bağırsak sorunlarına da yol açabilir. Süt ve süt ürünleri tükettiğinizde kabızlık ya da ishal yaşıyor veya hırıltı ve nefes almada zorluk gibi belirtiler görüyorsanız, kakaolu muhallebi gibi sütlü ürünlerden uzak durmalısınız.

Süt bazı kişilerde ise laktoz intoleransı nedeniyle yan etkilere neden olabilmektedir. Laktoz intoleransı olan pek çok insan süt tüketirken dikkatli oldukları takdirde pek sorun yaşamasalar da ishal, haz ve şişkinlik gibi belirtiler can sıkıcı olabilir.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!