Kadınlar neden “kötü adam”ları daha çekici bulur?

Kadınlar neden "kötü adam"larla beraber olur?
Kadınlar neden “kötü adam”larla beraber olur?

“Kötü adamlar kötü olmalarını mümkün kılan birçok iyi özelliğe sahiptir; iyi görünmek, özgüven, yaratıcılık, espri anlayışı, karizma, yüksek enerji ve sosyal beceri. Ve kadınlar bunları çekici bulur.” –Scott Barry Kaufman

Kötü adamlar anlaşılması güç kişilerdir; onlarla anlaşmak ne kadar zorsa, partnerlerinin sayısı da o kadar çok olur. Psikolojik açıdan bakıldığında ise, bu “kötü adamlar”; dışadönük, dürüst olmayan, anlaşılması güç ve deneyime açık olarak tanımlanabilir. Ayrıca, narsisizm, Makyavelizm ve psikopatlık özelliklerini de kişiliklerinde barındırabilirler.

Durum böyle olmasına rağmen, kadınlar neden bu erkekleri daha çekici bulur?

Uplifers olarak ilişkiler hakkında en çok merak edilen sorulardan biri olan bu soruya cevap ararken, Psychology Today yazarlarından Jen Kim ve Scott Barry Kaufman’ın görüşlerini paylaşmaya değer bulduk.

Kimdir bu “kötü adamlar”?

Kaufman’a göre, “kötü adam” olarak tanımlanan erkekler, genellikle bağlanma sorunu yaşadıklarından, partnerlerini sürekli kendilerinin peşinde koşmak durumunda bırakırlar. Herkesi değiştirebileceklerine dair bir inanç ve özgüven sahibi olan kadınlar ise, bu meydan okuma durumunu direk kabul ederler.

Geçmiş partnerlerinize bir göz attığınızda, neredeyse hepsini dışadönük, yeni deneyimlere açık, komik, yakışıklı ve hatta biraz narsist olarak tanımlayabilirsiniz. Hatta bu özellikleri, sizi onlara bağlayan şeylerin ta kendisi olabilir. Peki bu onların yukarıda yapılan sınıflandırmaya girdikleri anlamına mı geliyor?

“Birçok erkek ‘kötü adam’ olarak nitelendirilebilir. Ancak bunun nedeni kadınlara istediklerini verememeleri olabilir.”

Şimdiki ya da önceki partnerlerinizi “kötü” olarak nitelendirmeden önce bir düşünün. Onlara bu sıfatı yakıştırmanızın tek nedeni “sizden ayrılmış olmaları”ysa, bir daha düşünün. Çünkü hisleri konusunda dürüst olan biri kötü değildir.

“Sizi güldüren, yalnız kalmayı sevmediğinizi bildiği için her an yanınızda olmaya çalışan, nasıl olduğunuzu hep merak eden biri, sadece sizden ayrıldığı için kötü olamaz.”

Gerçek kötüler

Kötü olarak tanımlayacağınız bir erkek arkadaş, sizi toplum içinde azarlayan, fiziksel ya da psikolojik şiddet uygulayan, sizi kullanan biri olabilir. Bağlanmayan, ilişki için hazır olmayan ya da size istediklerinizi veremeyen kişiler ise, duygusal olarak ulaşılamayan ya da ulaşmakta zorlandığınız kişiler olabilir.

Zaten hep sahip olmayacaklarımızın peşinden koşmaz mıyız?”

Jen Kim’e göre, kadınlar genellikle kovalamacadan, dramadan, entrikalardan keyif alır. Bir erkeğe sahip olmak kolaylaştıkça, kendilerini onlar için “fazla iyi” olarak görüp, yeni maceralara yelken açabilirler.

İlişkiye ve bağlanmaya hazır olmayan erkeğin çekiciliği de, kadınların kendilerini o kişilerin gözünde yeterince iyi olmadıklarını düşünmelerinden kaynaklanıyor olabilir. Çünkü, sizi “yeterince iyi” bulmayan biri, bir anda gözünüzde “fazla iyi”ye dönüşebilir.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!