Kadına yönelik şiddete #AteşBöcekleri dur diyecek

Dünyada her üç kadından birinin yaşamlarının bir döneminde, çoğu kez kendi yakını olan birinin fiziksel veya cinsel şiddetine maruz kaldığını biliyor muydunuz?

Kadına yönelik şiddetin boyutlarını göz önünde bulunduran Dünya Sağlık Örgütü, 2014 yılında kadına yönelik şiddeti “küresel salgın” ve halk sağlığı krizi olarak niteledi. Bir insan hakları ihlali olan kadına yönelik şiddete son vermek için, tüm dünyada 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nden başlayarak 10 Aralık İnsan Hakları Günü’ne kadar süren 16 Günlük aktivizm kampanyası süresince, Birleşmiş Milletler Kadın Birimi (UN Women), tüm Türkiye’ye “kadınlara yönelik şiddete kayıtsız kalmayın” mesajını #AteşBöcekleri kampanyası ile verecek.

Kampanya, ilhamını ateş böceklerinden alıyor. Ateş böcekleri birbirlerini koruyup kollamak için eşsiz bir iletişim yöntemine sahipler. Karanlıkta yanıp sönen ışıkları, ateş böceklerinin savunma mekanizması. Dışarıdan gelebilecek herhangi bir tehlikeye karşı bu şekilde haberleşiyor ve böylece korunuyorlar.

Biz de birbirimizi tıpkı ateş böcekleri gibi koruyabiliriz. Kampanyanın web sitesinden kadına yönelik şiddet hakkında bilgi edinebilir ve şiddete maruz kalan bir kadının yaşadıklarına tanıklık edebilirsiniz. Böyle bir durumu fark ettiğinizde başvurabileceğiniz acil yardım hatlarını da yine bu web sitesinden öğrenebilirsiniz.

Şiddet karşısında sessiz kalmayarak, yaktığınız ışıkla bir kadının sesi olabilir, onun hayatını kurtarabilirsiniz.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!