Kabaklı Havuç Salatası Kaç Kalori?

Kabaklı Havuç Salatası

(1 gr)
1
kcal
Miktar
Birim

Besin Değerleri

100 gr 1 gr
Karbonhidrat (g) 5.59 0.06
Protein (g) 2.66 0.03
Yağ (g) 5 0.05
Lif (g) 1.69 0.02
Kolesterol (mg) 1.41 0.01
Sodyum (mg) 79.91 0.80
Potasyum (mg) 268.92 2.69
Kalsiyum (mg) 66.41 0.66
Vitamin A (iu) 837.8 8.38
Vitamin C 13.3 0.13
Demir 1.05 0.01

 

Kabaklı havuç salatası hem tek başına hem de diğer yemeklerin yanında severek tüketilen yoğurtlu bir salatadır. Oldukça lezzetli olmasının yanı sıra sağlıklı da olan kabaklı havuç salatasını hazırlamak ise oldukça basittir.

Kabaklı havuç salatasının kalorisini, faydalarını, salatayı nasıl hazırlayabileceğinizi ve nasıl saklamanız gerektiğini bu yazıda öğrenebilirsiniz.

Kabaklı Havuç Salatası Besin Değeri

Kabaklı havuç salatasının 150 gramlık bir porsiyonunun kalori ve besin değerleri yaklaşık olarak şu şekildedir:

Kalori: 116

Karbonhidrat: 8,38 g

Protein: 3,99 g

Yağ: 7,49 g

Lif: 2,54 g

Kabak, pek çok markette bulabileceğiniz kalorisi düşük ve C vitamini ile B6 vitamini gibi mikro besinler bakımından zengin bir yiyecektir. Kalori değerleri düşük olan kabağı beslenme düzeninize ister kabaklı havuç salatası gibi salatalarda isterseniz de yemeğini yaparak ekleyebilirsiniz.

Kabaklı Havuç Salatasının Faydaları

Kabaklı havuç salatasının ana malzemelerinden biri kabak olduğu için bu salatayı tükettiğinizde kabağın faydalarından yararlanmış olursunuz. Kabağı hem başka yemeklerin içinde hem de tek başına tükettiğinizde elde edebileceğiniz faydalardan bazıları şu şekildedir:

Önemli besinleri almanızı sağlar

Kabakta pek çok faydalı bitkisel bileşenin yanı sıra çeşitli vitaminler ile mineraller de vardır. Başta A vitamini olmak üzere içerisinde demir, kalsiyum, çinko ve B vitaminleri bulunan kabak oldukça sağlıklı bir meyvedir. Bununla birlikte çiğ kabakta pişmiş olandan daha az A vitamini ve daha fazla C vitamini vardır.

Antioksidanlar bakımından zengindir

Kabak, antioksidanlar bakımından zengin bir meyvedir. Antioksidanlar, vücudu serbest radikallerden korumaya yardımcı olan bitkisel bileşenlerdir. Kabakta aynı zamanda karotenoidler de bulunmaktadır. Bunlar göz ve cilt sağlığı açısından önemli olmakla birlikte bazı kanser türlerine karşı koruma sağlayabilmektedir.

Sindirim sistemine yardımcıdır

Kabak, sindirim sistemi için çeşitli açılardan faydalıdır. Öncelikle su içeriği yüksek olduğu için dışkının yumuşatılmasını sağlamaktadır. Bu da dışkılamanın kolaylaşmasını sağlarken kabızlık riskinin azalmasını sağlar.

Kabakta bulunan lif de sindirim ve bağırsak sistemi için faydalıdır. Kabaktaki çözünmeyen lif dışkının oluşmasına yardımcı olup kabızlık riskini azaltırken çözünebilir lif ise bağırsak sağlığını desteklemeye yardımcı olur.

Kan şekeri seviyelerini düşürebilir

Kabak, tip 2 diyabet hastalarında kan şekerinin düşmesine katkıda bulunabilir. Düşük karbonhidratlı bir diyet uygulamanız gerekiyorsa karbonhidrat alımınızı azaltmak için karbonhidrat içeren yiyecekler yerine kabak kullanabilirsiniz.

Kabakta bulunan lif de kan şekerini dengelemeye yardımcı olabilir ve yemeklerden sonra kan şekerinin aşırı yükselmesini engelleyebilir. Meyve ve sebze açısından zengin beslenmek genellikle tip 2 diyabet riskinin azaltılmasıyla ilişkili olduğu için kabak gibi sağlıklı yiyecekleri düzenli olarak tüketmeniz önemlidir.

Kalp sağlığını destekleyebilir

Kabağın kalp sağlığı açısından da önemli olduğu bilinmektedir. Bunun nedeninin kabağın lif bakımından zengin bir yiyecek olmasından kaynaklandığı düşünülmektedir. Lifin yanı sıra kabaktaki potasyumun da kan damarlarını genişleterek yüksek tansiyonu düşürmeye yardımcı olması ve bu sayede kalp hastalığı riskini azaltması da söz konusu olabilir.

Görüşünüzü iyileştirebilir

Kabağın C vitamini ve beta-karoten açısından zengin olması, bu meyvenin göz sağlığınız açısından faydalı olmasına neden olmaktadır. Aynı zamanda kabakta bulunan lutein ve zeaksantin isimli antioksidanlar da görüşünüzü iyileştirmeye ve yaşla birlikte ortaya çıkan göz hastalıkları riskinin azaltmaya yardımcı olabilir.

Kilo vermeye yardımcı olabilir

Kabak, yüksek su oranına sahip kalorisi düşük bir meyvedir. Bu sayede çok fazla kalori almadan kendinizi tok hissetmenize yardımcı olabilir. Kabaktaki lif de açlık hissinizi azaltmaya yardımcı olarak bir şeyler atıştırma ihtiyacınızı azaltabilir.

Kabaklı havuç salatasının ana malzemelerinden bir diğeri olan havuç da tıpkı kabak gibi oldukça sağlıklı bir sebzedir. Çeşitli vitaminler ve mineraller bakımından zengin olan havucun sağlık üzerindeki faydalarının şunlar olduğu düşünülmektedir:

Kanser riskini azaltır

Tıpkı kabak gibi havuç da karotenoidler bakımından zengindir. Karotenoidlerin çeşitli kanser türlerine karşı korunmaya yardımcı olduğu bilinmektedir.

Kolesterol seviyelerini düşürür

Yüksek kolesterol, kalp hastalığı bakımından ciddi bir risk faktörüdür. Havuçta bulunan besinlerle kolesterol seviyelerinizi düşürmeniz ve bu sayede kalp hastalığı riskinizi azaltmanız mümkün olabilir.

Kilo kaybını destekler

Havuç az kalorili bir sebze olduğu için kendinizi tok hissetmenize yardımcı olurken çok fazla kalori almamanızı sağlar. Bu nedenle kilo vermeye çalışıyorsanız, beslenme düzeninize atıştırmalık olarak havuç eklemeyi deneyebilirsiniz.

Göz sağlığı için faydalıdır

Kabak gibi havuçta da A vitamini bulunmaktadır. A vitamini düşüklüğü gece körlüğü gibi sorunlara yol açabilmektedir. Havuç ve kabak gibi A vitamini içeren yiyecekleri tüketerek göz sağlığınızı destekleyebilirsiniz.

Kabaklı havuç salatasının ana malzemelerinden sonuncusu olan yoğurdun da kendine özgü bazı faydaları bulunmaktadır. Kabaklı havuç salatası ile yoğurt tükettiğinizde aşağıdaki faydalardan yararlanabilirsiniz:

Protein kaynağıdır ve doyurucudur

Yoğurt protein ve sağlıklı yağlar bakımından zengindir. Bu sayede kendinizi daha uzun süre tok hissetmenize yardımcı olur. Kabaklı havuç salatası tükettiğinizde içerisinde bulunan yoğurt ile kendinizi tok hissedebilir ve iştahınızı kontrol altına alabilirsiniz.

Kemik sağlığı için faydalıdır

Yoğurt kalsiyum bakımından zengin bir yiyecektir. Kalsiyum, kemiklerin güçlenmesine yardımcı olarak kemik erimesine karşı koruma sağlamaktadır. Yoğurt tüketerek kalsiyum tüketiminizi arttırabilir ve kemik sağlığınızı destekleyebilirsiniz.

Bağırsakları destekler

Probiyotik bakımından zengin olan yoğurt sindirim sistemini ve bağırsakları destekler. Probiyotikler, bağırsaklardaki iyi bakterilerin artmasına yardımcı olur. Bağırsak sağlığınızı desteklemeniz, ruh haliniz üzerinde de faydalı olabileceği için yoğurt gibi probiyotikler bakımından zengin yiyecekleri düzenli olarak tüketmeyi deneyebilirsiniz.

Kalp sağlığı için faydalıdır

Kabaklı havuç salatası, havucun ve kabağın yanı sıra yoğurt sayesinde de kalp dostu bir yiyecektir. Yoğurt gibi süt ürünlerini düzenli olarak tüketmenin yüksek tansiyonu düşürerek kalp hastalığı riskini azaltmaya yardımcı olduğunu gösteren araştırmalar bulunmaktadır. Bu nedenle düzenli olarak ölçülü bir şekilde yoğurt tüketerek yoğurdun kalp dostu faydalarından yararlanabilirsiniz.

Kabaklı Havuç Salatası Nasıl Yapılır?

Kabaklı havuç salatasını ister yemeklerin yanında isterseniz de tek başına hafif bir atıştırmalık olarak tüketebilirsiniz. Hazırlanışı oldukça kolay olan bu salata kısa sürede hazırlanabilmesine rağmen oldukça lezzetli bir yiyecek.

Kabaklı havuç salatası için öncelikle salatanın malzemelerine ihtiyacınız olacak. Kabak, havuç, süzme yoğurt, yoğurt, sarımsak ve tuz gibi kolayca bulabileceğiniz malzemelerle hazırlayabileceğiniz kabaklı havuç salatasında öncelikle kabakları ve havuçları rendelemeniz ve suyunu sıkmanız gerekiyor. Ardından bunları yağsız bir tavaya alıp birkaç dakika kadar hafifçe yumuşayana kadar soteleyebilirsiniz.

Havuç ve kabak sotelendikten sonra bunları bir kenarda soğumaya bırakın. Başka bir kapta süzme yoğurdu, normal yoğurdu, tuzu, rendelenmiş sarımsağı bir araya getirip iyice karıştırın. Bu karışıma sotelediğiniz havuç ve kabakları ekleyip tüm malzemeleri tamamen özdeşleşene kadar karıştırın.

Hazırladığınız salatayı servis kabına alarak olduğu gibi servis edebilirsiniz. Ancak biraz süslemek isterseniz üzerine zeytinyağı gezdirip dereotu koyarak da servis edebilirsiniz.

Kabaklı Havuç Salatası Nasıl Saklanır?

Kabaklı havuç salatasında yoğurt ve sarımsak olduğu için sakladığınızda salatanızın sulandığını ve tadının bozulduğunu fark edebilirsiniz. Bu nedenle kabaklı havuç salatası yapmak istediğinizde o gün yapıp tüketmeniz daha iyi olacaktır.

Salatanın önceden hazır olmasını isterseniz malzemelerin hepsini karıştırmadan ayrı kaplarda tutmayı deneyebilirsiniz. Örneğin, salatanın havucunu ve kabağını önceden hazırlayıp yoğurdunu ve sarımsağını tüketmeden hemen önce ekleyip karıştırabilirsiniz.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!