Kabak Çorbası Kaç Kalori?

Kabak Çorbası

(1 gr)
0
kcal
Miktar
Birim

Besin Değerleri

100 gr 1 gr
Karbonhidrat (g) 3.05 0.03
Protein (g) 1.41 0.01
Yağ (g) 0.4 0.00
Lif (g) 0.89 0.01
Kolesterol (mg) 0 0.00
Sodyum (mg) 7.71 0.08
Potasyum (mg) 145.43 1.45
Kalsiyum (mg) 23.02 0.23
Vitamin A (iu) 35.62 0.36
Vitamin C (mg) 9.01 0.09
Demir 0.93 0.01

 

Kabak çorbası, potasyum, fosfor, magnezyum, kalsiyum ve C vitamini gibi faydalı besinlere sahip ana maddesi kabak olan bir çorbadır. Kabak genelde yemek ya da mücver şeklinde hazırlanan bir yiyecek olsa da kabak çorbası ile farklı lezzetler elde etmek mümkün.

Kabak çorbasının kalori ve besin değerlerini, faydalarını ve kabak çorbasına dair merak ettiğiniz diğer şeyleri bu yazıda okuyabilirsiniz.

Kabak Çorbası Besin Değeri

Kabak çorbası, kalorisi düşük olmasına karşın besleyici bir çorbadır. Kabak çorbasının kalori ve besin değerleri, içerisine ekleyeceğiniz malzemelere göre değişiklik gösterecek olmakla birlikte orta boy bir kasenin (yaklaşık 150 gram) kalori ve besin değerleri yaklaşık olarak şu şekildedir:

Kalori: 32

Karbonhidrat: 4,57 g

Protein: 2,11 g

Yağ: 0,6 g

Lif: 1,34 g

Kalsiyum: 34,54 mg

A vitamini: 53,43 IU

C vitamini: 13,51 mg

Kabak Çorbası Faydaları

Kabak çorbasının ana malzemesi olan kabak, çeşitli vitaminler ve mineraller bakımından zengin bir kaynaktır. Bu sayede kabak çorbası tükettiğinizde kabağın sağlık üzerindeki faydalarından yararlanmış olursunuz. Kabağın sağlık üzerindeki faydalarından bazılarına aşağıda göz atabilirsiniz.

Antioksidanlar bakımından zengindir

Antioksidanlar, vücudu serbest radikallerin vereceği hasara karşı korumaya yardımcı olur. Serbest radikaller, hücrelere zarar vererek uzun vadede kronik hastalıklara yol açabilmektedir. Kabak, antioksidanlar bakımından zengin olduğu için hastalıklara karşı korumaya ve inflamasyonla savaşmaya yardımcı olur. Kabaktaki antioksidanlar arasında C vitamini, A vitamini, süperoksit dismutaz (SOD), glutatyon peroksidaz (GSHpx) ve glukoz-6-fosfataz (G6Pase) gösterilebilir.

Kan şekerini kontrol altına alabilir

Kabak, az miktarda karbonhidrat içerdiği için kan şekerinizi kontrol altına almanıza yardımcı olabilir. Kabak özellikle makarna gibi yiyeceklere alternatif olarak tüketildiğinde kan şekerindeki ani artışları engellemeye ve kan şekerini kontrol altında tutmaya yardımcı olmaktadır.

Sindirimi destekler

Kabak, lif ve su içeriği bakımından zengin olduğu için sindirim sağlığını desteklemeye yardımcı olabilir. Kabak aynı zamanda kısa zincirli karbonhidratlar (FODMAP) içeriği bakımından düşük olduğu için özellikle irritabl bağırsak sendromu olan kişiler bakımından sindirimi rahatlatabilir.

Kilo kontrolüne yardımcı olabilir

Kabak, az kalori içermekle birlikte besin değerleri bakımından zengindir. Bu nedenle dengeli ve sağlıklı bir beslenme düzeni için gereklidir. Kabak aynı zamanda lif ve su bakımından zengin olduğundan dolayı kendinizi daha uzun süre tok hissetmenize yardımcı olur. Beslenme düzeninizde yüksek karbonhidrat içeren gıdalar yerine kabak gibi sağlıklı meyveler tercih ederek aldığınız kaloriyi azaltırken kendinizi daha uzun süre tok hissedebilirsiniz.

kirmizi kalp

Kalp sağlığını destekleyebilir

Orta boy bir kabak, günlük mineral ve elektrolit ihtiyacınızı karşılamanıza yardımcı olur. Kabakta bulunan minerallerden biri olan potasyum, kalp atışının düzenli olması bakımından önemlidir ve potasyum bakımından zengin beslenerek sodyumun kan basıncı üzerindeki olumsuz etkilerini hafifletmek mümkündür. Kabak aynı zamanda kalp ritminin düzenli olmasına yardımcı olan magnezyum bakımından da zengin olduğu için beslenme düzeninize eklemeniz gereken bir meyvedir.

Kabak çorbasını sütle hazırlayacaksanız, çorbayı tükettiğinizde sütün sağlık üzerindeki olumlu etkilerinden de yararlanmış olursunuz. Sütün sağlık üzerindeki faydalarından bazılarını aşağıda okuyabilirsiniz.

Protein kaynağıdır

Protein, insan vücudunun temel yapı taşıdır ve hücrelerin oluşturulması ve onarılmasının yanı sıra vücudun genel gelişimi açısından önemlidir. Süt ya da süt içeren yiyecek ve içecekleri tükettiğiniz zaman günlük protein tüketiminizi arttırabilirsiniz.

Kemiklerin ve dişlerin güçlenmesini sağlar

Kalsiyum, kemiklerin ve dişlerin güçlü ve sağlıklı olması için önemlidir. Kalsiyum, çocukluk ve ergenlik döneminin yanı sıra yaşı ilerleyen kişiler için de önemlidir. Kemik erimesini ya da kemiklerin zayıflamasını engellemenin en iyi yollarından bir tanesi, süt içmektir. Günlük olarak süt içerek kemik erimesinin ilerlemesini engellemek mümkün olabilir.

Kan basıncını dengeler

Yüksek tansiyon, kalp hastalıkları bakımından önemli bir risk faktörüdür. Süt ve süt ürünlerinin yüksek tansiyon riskini azaltabileceğine dair araştırmalar bulunmaktadır. Sütün bu etkisinin kalsiyum, potasyum ve magnezyumdan kaynaklandığı düşünülmektedir.

Kabak Çorbası Tarifi

Kabak çorbası, oldukça hafif ve besleyici bir çorba olmakla birlikte farklı şekillerde hazırlanabilmektedir. Kabak çorbasını sütle hazırlamak isterseniz, ihtiyacınız olan malzemeler şunlar olacak:

 • 2 adet kabak
 • 2 su bardağı su
 • 1,5 su bardağı süt
 • 1 yemek kaşığı tereyağı
 • 1 yemek kaşığı un
 • 1 diş sarımsak
 • Tuz
 • Karabiber

Kabak çorbasını hazırlamak için öncelikle kabakları soyacak yardımıyla alacalı bir şekilde soyun. Kabakları ve sarımsakları bir kaba rendeledikten sonra bunları bir tavaya alın. Üzerlerine yaklaşık 1 yemek kaşığı zeytinyağı ekledikten sonra kabaklar yumuşayana kadar pişirin. Kabaklar pişerken orta boy bir tencereye 1 yemek kaşığı tereyağını koyup eritin ve üzerine 1 yemek kaşığı un ekleyip 1 dakika boyunca kavurun. Sonrasında 1,5 su bardağı sütü döküp iyice karıştırdıktan sonra 2 su bardağı sütü yavaşça ekleyip karışımın kaynamasını bekleyin. Karışım kaynadıktan sonra tavadaki kabakları ekleyin. İstediğiniz kadar tuz ve karabiber ekledikten sonra çorbayı 4-5 dakika kadar pişirip servis edebilirsiniz.

Sütsüz Kabak Çorbası

Kabak çorbasını süt ya da yoğurt eklemeden de hazırlamanız mümkün. Sütsüz hazırlayacağınız çorbayı biraz daha tatlandırmak adına dereotu ve soğan kullanabilirsiniz. Sütsüz kabak çorbası için ihtiyacınız olan malzemeler şunlardır:

 • 2 adet kabak
 • 1 adet soğan
 • 2 yemek kaşığı zeytinyağı ya da tereyağı
 • Dereotu
 • Limon
 • Tuz

Sütsüz kabak çorbasını hazırlamak için öncelikle yine kabakları alacalı bir şekilde doğrayıp rendelemeniz gerekecek. Ancak bu sefer soğanları da ince ince kavurmalısınız. Soğanları doğradıktan sonra bir tencereye zeytinyağı ya da tereyağını koyup soğanları kavurmaya başlayın. Soğanlar kavrulduğunda kabakları ekleyin. Kabaklar kavrulduktan sonra üzerlerine sade sıcak su ya da et suyu ekleyip 15-20 dakika kadar pişirin. Çorba piştikten sonra el blender’ı ile pürüzsüz hale getirip dereotunu ekleyebilirsiniz. Son olarak ise isteğinize göre limon ve tuz ekleyebilirsiniz.

Kabak Nasıl Saklanır?

Kabak çorbası yapmak için aldığınız kabaklar fazla geldiyse bunları uzun süre dayanacakları şekilde muhafaza ederek daha sonra kullanabilirsiniz. Kabakların raf ömrünü uzatmak ve uygun bir şekilde saklamak için şunları yapabilirsiniz:

Taze kabak almaya dikkat edin

Kabakları uzun süre saklamada en önemli nokta, taze kabak satın almaktır. Kabak seçerken pürüzsüz ve parlak yüzeye sahip olanları almalısınız. Hatta mümkünse boyut olarak büyük olanlarını değil, küçük ila orta boy olanları tercih etmelisiniz. Büyük kabaklar daha kısa sürede bozulabileceği için bunları almamaya dikkat edin.

Kabakları yıkamayın

Kabakları kullanacağınız zamana kadar yıkamayın. Kabakları uzun süre saklamak için nemli olmadıklarına dikkat edin ve yalnızca kullanmadan önce yıkayın.

Buzdolabında saklayın

Kabakları buzdolabında sakladığınızda bir haftaya kadar taze tutabilirsiniz. Sebzelik kısmında saklayabileceğiniz kabaklarda afif bir kırışıklık fark ederseniz bir an önce kullanmaya dikkat etmelisiniz.

Kabakları dondurun

Birkaç seferde kullanacağınız miktardan fazla kabağınız varsa dondurarak saklayabilirsiniz. Bunun için kabakları yıkayıp küçük parçalara bölebilir ve renkleri hafifçe dönünceye kadar birkaç dakika kaynar suda bekletebilirsiniz. Ardından kabakları süzüp buz dolu kaba atıp tekrar süzebilirsiniz. Blanching adı verilen bu yöntemle kabak dahil olmak üzere sebze ve meyvelerinizi hafif bir şekilde pişirip şoklayarak buzlukta saklayabilirsiniz.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!