Jotun 2022 Renk Koleksiyonu ‘Bir Arada’, ilham yaratarak insanları yeniden birbirine bağlıyor

İnsanlar bir araya gelip, birbirlerini anladıklarında muhteşem şeyler yaratabiliyorlar.  Aynı durumun renkler için de geçerli olduğuna inanan Jotun; bir yıldan uzun süredir ayrı kaldıktan sonra, yeniden bir arada olmanın sıcak ve duygusal etkisinden ilham aldığı Jotun 2022 yeni global renk koleksiyonu ‘Bir Arada’yı sundu.

Jotun 2022 Renk Koleksiyonu Bir Arada, yeniden birlikte olmanın keyfini çıkarabileceğimiz, anlamlı anlar ile sohbetleri kutlayabileceğimiz, düşünmek için zaman ayırabileceğimiz ve kendimize eğlence yanı sıra yaratıcı olmamıza izin verebileceğimiz farklı alanlar yaratmaya yardımcı olmak için tasarlanmış üç benzersiz ve özenle seçilmiş renk temasından oluşuyor.

Renklerin üzerimizdeki etkilerini keşfedin. Kullanım şekillerine göre renkler bizi sakinleştirebilir, endişelerimizi yatıştırabilir veya yaratıcılığımızı körükleyebilirler. Jotun’da, çevremizi saran renklerin günlük hayatımızı nasıl şekillendirebildiğine her gün hayran kalıyoruz.” – Lisbeth Larsen, Jotun Global Renk Uzmanı

Eve yeni renkler katmak, ortama yeni enerjiler getiriyor. Bir renk, bir diğeri tarafından vurgulandığında her zaman yeni boyutlar kazanıyor. Bir Arada Koleksiyonu, renklerin tek başına, bir arada ve uyumlu ya da zıt kullanımlarının duygusal etkilerini keşfederek, görsel olarak rahatlık duygusu yaratacak renk kullanımı konusunda ilham ve rehberlik sunuyor.

Her yıl Jotun’un, Global Renk Uzmanı Lisbeth Larsen ve ekibi tarafından yürütülen global araştırmadan doğan yaratıcı fikirler özel renk teknolojisi laboratuvarında benzersiz renk tariflerine dönüştürülüyor. Daha sonra bu tonlar, dünya çapında yükselen trendler ve kültürel akımlarla uyum sağlayan, özgün ve zamanı yansıtan renk koleksiyonları yaratmak için popüler tonlarla birleştiriliyor. Böylece Jotun renk koleksiyonu, küresel ruh halini renkten bir portreye taşımayı başarıyor.

“Pandemi sırasında evden çalışırken, mutfak tezgahımın renk numuneleriyle dolduğu birkaç hafta geçirdim. Renkleri test ediyorduk, örnekleri hızlı posta yoluyla birbirimizle paylaşıyorduk ve Teams toplantıları aracılığıyla düzenli olarak uluslararası olarak birbirimizi güncelliyorduk. Sürekli farklı tonları deniyordum, koleksiyon için doğru rengi arıyordum. Benim için renk tasarımı budur, mükemmel tonu bulana kadar her şey test edilmeli ve denenmelidir.” – Lisbeth Larsen, Jotun Global Renk Uzmanı

Tüm bu ön çalışmaların sonunda hazırlanan Bir Arada koleksiyonu, Jotun’un zengin renk arşivlerinden seçilen zamansız tonlarla uyumlu 12 yepyeni rengi içeriyor. Üç farklı tema halinde gruplandırılmış 28 renk seçeneğinden oluşan yeni koleksiyondaki “Kucakla, Neşelen ve Tadını Çıkar” olarak adlandırılan temaların her biri kendimizle, sevdiklerimizle ve yaratıcılığımızla yeniden bağlantı kurma arayışımızın farklı bir yönüne hitap ediyor.

2022 Jotun Koleksiyonu renk temaları

KUCAKLAYIN: İz bırakacak anlara yer açın

Renkler aracılığıyla mutlu anıları hatırlayıp, o hisleri bir odaya taşıyabileceğinizi biliyor muydunuz? Örneğin; yumuşak bir altın bej tonu, sizi büyükannenizin mutfağına geri götürmeye yetebilir veya belirli bir mavi-gri renk tonu çocukluğunuzun sahil tatillerini evinize taşıyabilir. Kucaklayın teması, bizi biz yapan, geçmişimizden mutluluk ve huzur veren anlardan ilham alarak tasarlanmış, rahatlık bulmaya teşvik eden renkleri içeriyor.

Kucaklayın ayrıca, dinginleşmeyi, topraklanmayı, yeterli ve güvende hissetmeyi teşvik eden rustik toprak ve taş tonlarını da bulunduruyor. Kucaklayın temasında yer alan dingin renkleri hareketli bir şekilde birleştirerek, klasik ve moderni harmanlayıp, uyumlu, samimi ve misafirperver bir atmosfer yaratabilirsiniz.

Rustik, sade ve gerçek

Kontrastlar ve kombinasyonlar

Ham ve zıt bir etki için yanmış pişmiş toprak tonları 1259 Rusty ve 12179 Embrace ile mavi-gri 5516 Iron Blue ile birleştirerek harikalar yaratabilirsiniz. Ayrıca daha topraksı bir görünüm elde etmek için 11130 Shade ile de kullanabilirsiniz.

Kontrast açısından, 1909 Chalk Ochre’deki doğal ve sarı renk tonu hem pişmiş toprak hem de mavi ile güzel bir uyum yakalıyor. Ayrıca 1303 Observe ve 0280 Caravan ile birleştirildiğinde görkemli bir altın kontrast seçeneği de sunuyor.

NEŞELENİN: Cesur ve yaratıcı olmanın özgürlüğü

Büyük planlar, güzel hayaller ve rengarenk bir hayatın renkleriyle tanışmak için hazırsanız, işte karşınızda Neşelen teması. Neşelen, umut ve iyimserlikle dolu güçlü renklerden oluşuyor. Cesur olmak, yaratıcılığı ortaya çıkarmak ve yeni renk kombinasyonları denemek için fırsatlar yaratıyor. Kendimizi canlı renklerle ifade etme ve evlerimize daha cüretkâr ve kişisel bir dokunuş verme arzusu, iç mekanlarda daha fazla zaman geçirdikçe giderek güçleniyor. Turkuaz ve okyanus yeşili, güneş ışığı sarısı ve canlandırıcı lavanta tonları gibi canlı tonlar, yaratıcı enerjiyi besleyen cesur ve şaşırtıcı alanları şekillendiriyor.

Neşeli ve yaratıcı

Kontrastlar ve kombinasyonlar

Neşelenin’in 6383 Imagine, 6384 Wish ve 6084 Sea Emerald olmak üzere üç turkuaz tonu birbirini inanılmaz bir uyumla tamamlıyor. Enerjik 10235 Summer Sun gibi bir sarı dokunuş veya 8565 Hope ile bahar yeşili bir nefes eklemek, alanlara canlandırıcı bir enerji katıyor.

20186 Lavender Touch gibi aranılan mor tonları, özellikle yeşille birleştirildiğinde bu sezon heyecan verici ve sıra dışı bir etki yaratıyor.  Benzer bir uyumu, modern ve çekici bir kontrast sağlamak için tebeşir beyazı 7236 Jazz White, lavanta ve sarı kombinasyonu için de deneyebilirsiniz.

TADINI ÇIKARIN: Yenilenmenin ve yeniden buluşmanın zamanı 

Yumuşak toprak tonları ile nötrler, beden ve zihnin bağlı, dengeli ve mutlu hissettiği bir ortam yaratıyor. Belirsizlik zamanlarında yumuşak, doğal renkler bize evimizin, hayatımızın çapası, sığındığımız liman olduğunu hatırlatmayı başarıyor.

Tadını Çıkarın, sakinleşen, hoş renkleri içeriyor. Hem aydınlık hem de ölçülü, sıcak, saran ve güvenli bir alan yaratıyor. Tadını Çıkarın, havadar tekstiller ve yumuşak yüzeylerle birleştiğinde, yeniden ait ve yeterli hissedebildiğimiz sakin bir atmosfer yaratmak için harekete geçiyor.

The Palette: Discreet, elegant ve enveloping

Kontrastlar ve kombinasyonlar

Pastel renkler, mütevazı, yumuşak ve zarif alanlar yaratıyor. Kusursuz geçişler için 12182 Gentle Whisper, 20184 Thoughtful gibi yatıştırıcı pembe tonları ve 20185 Friendly Pink’i birleştirmeyi deneyebilirsiniz.

Daha nötr bir kombinasyon için 12180 Present ve 20181 Soft Comfort’un estetik tonlarını, daha pozitif ve hareketli dokunuşlar için ise 2040 Light Granite ve 2011 Antique Brass kombinasyonunu kullanabilirsiniz. Jotun’un klasik 1376 Mist’i, hafif bir fon rengi olarak bu paletteki tüm renklerle mükemmel bir şekilde eşleştirebilirsiniz.

Kendinizi her yanıyla yansıtabileceğiniz renk temaları

Bu üç tema, iç tasarımdaki çağdaş eğilimleri yansıtıyor. Aynı temadaki renkleri bir arada kullandığınızda bütünüyle şık bir görünüm elde edebilirsiniz. Birçok kişi içgüdüsel olarak bir temayı diğerine tercih ettiğini fark edebiliyor, ancak Larsen ve ekibi, üç renk koleksiyonunda da renk tonlarının etkili bir şekilde birleştirilebilmesini sağlıyor.

“Renk seçimlerimiz her zaman kişiseldir ve en önemli şey, size mutluluk getireceğini bildiğiniz renkleri seçmenizdir. Yatıştırıcı ve sakinleştirici veya neşeli ve enerjik olsun, renklerimizi hayal ettiğiniz ruh halini yaratabilmeniz için özenle seçtik. Seçim sizin.” – Lisbeth Larsen, Jotun Global Renk Direktörü

               Moodboard: Kucaklayın                             Moodboard: Neşelenin                          Moodboard: Tadını Çıkarın

“Bir Arada”yı keşfetmek isterseniz 8-31 Ekim 2021 tarihleri arasında gerçekleşecek pop-up sergisini ziyaret edebilirsiniz.
Jotun Pop-Up Sergi: Tabanlıoğlu Gallery / Asmalı Mescit, Meşrutiyet Cad. No. 67, 34430 Beyoğlu

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!