Johnny Depp ‘Üç Kağıtçı Mortdecai’ filminde yine korkak ancak sevilen bir karakter

Yönetmenlik koltuğuna David Koepp’in oturduğu ve ana karakter Charlie Mortdecai’nin Johnny Depp ile hayat bulduğu ‘Üç Kağıtçı Mortdecai’ filmi iki gün sonra beyaz perdede izleyicisiyle buluşacak. Yıldız oyuncu Johnny Depp’in yanında sevilen oyunculardan Gwyneth Paltrow’un Charlie’nin tatlı karısı Johanna’yı, Ewan McGregor’ın ise Charlie’nin üniversiteden eski arkadaşı Alistair Martland karakterini canlandırdığı ‘Üç Kağıtçı Mortdecai’; bir komedi ve polisiye filmi. Uplifers olarak heyecanla beklediğimiz film vizyona girmeden, okuyucularımıza filmle ilgili birkaç ilginç bilgi vermek istedik.

Johnny Depp’in hayat verdiği karakterler listesine eklediği yeni isim, nakit sıkıntısı çeken bir İngiliz aristokrat olan Charlie Mortdecai, bu aksiyon komedi filminin esas oğlanı. Kyril Bonfiglioli’nin popüler üçlemesinden esinlenerek yaratılan Charlie Mortdecai; maddi sorunlar çeken, keyfine düşkün bir sanat eseri satıcısı.

MO_D01_00075.NEF

Karanlık bir İngiliz stil sahibi Charlie ve yardımcısı Jock Strapp birçok kez P.G Wodehouse’un Jeeves ve Wooster eserleriyle karşılaştırılmıştır. Mortdecai’de Charlie bir dizi uluslararası kötü adamın arasında, kayıp Nazi milyonlarının anahtarı olabilecek Goya eserinin peşindedir ve etkileyici üslubunun yanı sıra yaptığı gaflarıyla içine düştüğü zor durumlardan yakasını kurtarmayı bilir.

Deep, filmin senaryosu henüz ona gelmeden Bonfiglioli’nin eserlerini okur ve hayranı olur. Bu filmi yönetmesi için arkadaşı David Koepp’e teklif götürür.

Başarılı Hollywood senaristi (Mission Impossible, Jurassic Park, Spiderman) ve aynı zamanda yönetmen (Ghost Town, Premium Rush) olan Koepp öncesinde Depp ile Stephen King romanından uyarlanan Secret Window filminde çalışmıştır. “Kitapları okudum ve karakter beni çok etkiledi”, diyor Koepp. “Charlie’yi okuduğum anda onu Johnny’den başkasının canlandırabileceğini düşünmedim. Johnny bu tip aşağılık,  canlandırmada çok yetenekli. Son 15-20 senedir, bunu kanıtlamış gözüküyor.”

Depp’in Koepp’e gönderdiği senaryo Eric Aronson tarafından yazılmış. Aronson İngiliz hükümetine çalıştığı sırada Londra yakınlarında bir kitapçıda Mortdecai üçlüsünü keşfetmiş. “Kitap adeta P.G Wodehouse ve Raymond Chandler’in kesişme noktası” diyor Aronson. “Okuduğum anda kafamda bir ışık yandı.”

4V5C8517.CR2

Aronson daha sonra kült olan bu hikayede aktör Hugh Laurie, Stephen Fry, yazar Julian Barnes ve Craig Brown’un duyduğu hayranlıktan bahsediyor. “Bu eser insanların birbirleriyle paylaştığıı eserlerden biri. Johnny Depp bu sayede kitabın çok eski bir kopyasını okuma şansı buluyor.”

“Charlie Mortdecai kendisine şehir dışında bir malikane miras kalan birisi ancak şansı ve parası tükenmiş durumda. Gelirini düzeltmek için kapalı kapılar ardında anlaşmalar yapan bir eser kaçakçısına dönüşüyor. Filmimizde Charlie ve yardımcısı Jock Strapp Amerika’ya sanat eseri çalmaya geliyorlar.”

Ancak Koepp “Charlie kökeni bilinmeyen sanat eseri ticareti yapıyor”, diyor. “Vicdansız biri ancak çok iyi bir zevki var” diye ekliyor yönetmen. “Maddi durumu hiç iyi değil ve bir şekilde devasa evini geçindirmek zorunda. Bu yüzden bunu yapmayı göze almış. Sanat konusunda uzman birisi, ancak eserin kime ait olduğu onu pek ilgilendirmiyor.”

Mortdecai güzel insanların güzel kıyafetlerle rezil şeyler yaptıkları bir film. “Film suçu destekleyici bir karmaşıklık içerisinde ancak bu karmaşıklık onun güzel komik tarafını arka plana atacak kadar değil”, diye ekliyor Koepp.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!