İyi bir uyku için tüketilmesi ve tüketilmemesi gereken yiyecekler

Birçoğumuz gün içinde stres, trafik, iş hayatının sorumlulukları, finansal konular ve daha birçok şey yüzünden çok fazla uyarılıyoruz ve bu yüzden geceleri bu uyarılardan kurtulup rahat bir uykuya dalmakta zorlanıyoruz. Başınızı yatağa koyup uyumak istediğinizde, çalışmayı durdurmayan bir beden ve zihinden daha kötüsü olamaz.

Araştırmalar, yetişkinlerin yüzde 25’inin kalitesiz uyku uyuduğunu gösteriyor. Uyku kalitesini artırmak için yapabileceğiniz birçok şey var; bunlardan bir kısmı da beslenmeyle ilgili. İşte beslenme uzmanı Lisa Gatenby’a göre iyi bir uyku için tüketilmemesi ve tüketilmesi gereken yiyecekler:

İyi bir uyku için tüketilmesi gereken yiyecekler:
1. Ilık süt

Birçoğumuza küçükken büyüklerimizin gece yatmadan önce içirdiği sütün, aslında uyku kalitesini artırdığına dair bilimsel kanıtlar var. Kasların rahatlaması ve dolayısıyla bedenin de rahatlamasını sağlayan süt, vücudu uykuya hazırlıyor.

2. Ceviz

Eğer yatağa girdiğinizde bir türlü uykuya dalamıyor ve yatakta dönüp duruyorsanız, uyumadan önce birkaç tane ceviz yiyebilirsiniz. Ceviz, özellikle selenyum açısından zengin bir besin. Selenyumun ise birçok faydası var; bilişsel fonksiyonları artırma, tırnak ve saçları güçlendirme, bağışıklık sistemini güçlendirme, hem kadın hem erkek için üreme sağlığını destekleme bu faydalarından birkaçı. Eğer günlük beslenmenizde yeterince ceviz tüketmiyorsanız, uykuya dalmakta da zorlanabilirsiniz. Ceviz yerine brezilya cevizi de tüketebilirsiniz.

3. Doyurucu karbonhidratlar

Karbonhidrat, vücuttan serotonin salgısını artırır. Bu da kişinin kendini iyi ve mutlu hissetmesini sağlar. Bazı akşamlar uykuya dalmak için tek ihtiyacınız olan, bu mutluluk ve iyi hissetme halidir. Özellikle akşam yemeklerinde doyurucu ve kaliteli karbonhidratları tercih edebilirsiniz. Böylelikle vücudunuzda salgılanan serotonin, uykuya dalmanızı kolaylaştırabilir.

İyi bir uyku için tüketilmemesi gereken yiyecekler:
1. Şekerli atıştırmalıklar

Karbonhidratlar vücudunuzda serotonin salgısını artırıp mutlu olmanızı sağlayabilir ancak bu karbonhidratları seçerken dikkatli olmalı, akıllıca bir seçim yapmalısınız. Akşamları şekerli atıştırmalıklardan uzak durmalısınız çünkü bu tür atıştırmalıklar kan şekerinizin yükselmesine ve kendinizi daha iyi değil daha kötü hissetmenize neden olabilir. Şekersin besleyici hiçbir özelliği yoktur.

2. Kafein

İyi bir uyku için, öğle saatlerinden sonra kafeinden kaçınmalısınız. Sabahları veya öğlen saatlerinde kahve içmek keyifli olabilir ancak öğle saatlerinden sonra kafeini bırakmalı ve onun yerine bol su içmelisiniz. Kafeinden uzak kalmak dendiğinde sadece kahve değil; kola, enerji içecekleri ve çikolatayı da hesaba katmalısınız.

3. Alkol

Eğer iyi bir uyku uyumak istiyorsanız, alkol tüketiminizi azaltmalısınız. Alkol ilk başta kendinizi uykulu hissetmenize neden olsa da aslında bedeninizin derin uykuya geçmesine engel olur. Bu da gece uyumanıza rağmen sabahları daha yorgun kalkmanıza neden olur. Ayrıca alkollü içeceklerin çok fazla şeker barındırdığını ve yüksek kalorili olduğunu unutmayın.

 

Kaynaklar:
Business Insider
Health.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!