İyi bir kamp ateşinin olmazsa olmazları

Havalar güzelleştiğinde bir hafta sonu kaçamağı için kampa gitmek ya da şehre yakın bir deniz kenarında bir akşam oturması ayarlamak gibi fikirler aklımızı çelmeye başlayacak. O zaman da ister istemez kamp ateşi yakabilen birine ihtiyaç duyulacak… İlkel insandan bu yana erkeklikle özdeşleştirilip adeta bir simge haline gelen ateş yakma, daha doğrusu ateş yakabilme, aslında her iki cins için de işe yarar bir nitelik. Hem de kabul edelim, iyi bir kamp ateşi yakabilmek, insana kendini doğanın hakimiymiş gibi hissettiriyor.

İyi bir kamp ateşini güvenli bir şekilde yakabilmek için bilmeniz gerekenleri listeledik:

Yasal düzenlemeleri kontrol edin.

Kamp ateşi uğruna başınıza iş alıp, kendinizi ve yanınızdakileri tehlikeye atacak bir durumdan kaçının. Ateş yakmak istediğiniz yerde belli kurallar olup olmadığını mutlaka kontrol edin.

Başka hiçbir şeyin tutuşmayacağı bir nokta seçin.

Orman yangınlarının çoğuna, kuru çam yapraklarının ortasında açık ateş yakan mangal meraklılarının neden olduğunu unutmayın. Kamp ateşi yakmak için, yaktığınız bölgenin hemen yakınında tutuşacak bir şey olmadığından emin olmalısınız.

Ateş halkanızı önden belirleyin.

Önce taşlar ve kütükleri bir daire oluşturacak şekilde dizin, sonra da orta bölümü kazarak sığ bir çukur oluşturun. Böylece içine koyacağınız odun parçalarının maruz kalacağı hava akışını kontrol edebilir, ateşinizin sürekli sönmesine engel olursunuz. Ayrıca bu çukur sayesinde duman da etrafa yayılmadan gökyüzüne doğru ilerler.

Şayet hava rüzgarlıysa, çukuru biraz derinleştirip rüzgarın esme yönüne doğru bir siper gibi toprak ve taş yığmak etkili olabilir.

Hafif bir çukur kazarak ateşi içinde yakmak, dumanın etrafa yayılmadan gökyüzüne doğru ilerlemesini sağlar.

Çalı çırpı konusunda elinizi korkak alıştırmayın.

Ateşi yakmaya hazırlanırken hızlı yanacak büyükçe odun parçaları kadar çalı çırpı da toplamaya özen gösterin. Çalı çırpı, ince dallar, kuru yapraklar, ağaç gövdelerinde yetişen mantarlar olabilir, ama gerçekten kuru olmalarına dikkat etmek gerekir.

Önce, elinizde varsa ispirto ya da reşo yakıtını çukurun ortasına dökün ve üzerine çalı çırpıdan bolca bir miktar yığın. Yakıt, hızlı bir yanma sağlar ve bunu korumayı başarabilirseniz ateşinizi büyütebilirsiniz. Çalı çırpı iyice alev aldığında bilek kalınlığında parçalarla devam edin. Ateş iyice büyüdüğünde kalın kütükleri ateşin üzerine koyabilirsiniz.

Derin bir nefes alıp biranızı açın.

Bu madde, kamp deneyiminin olmazsa olmazlarından. Hazır ateşiniz de yanmışken…

Ortamı bulduğunuz gibi bırakın.

Güvenli başladık, güvenli bitiriyoruz: Kamp ateşinin tamamen söndüğüne emin olmak sorumluluklarımız arasında. Yanmaya devam eden küçücük bir çalı parçası bile, azıcık rüzgarın da yardımıyla tüm ateşi baştan alevlendirmeye yetebilir. Bir çadırı ya da masum bir ayağı yakmadan ortalığı toplayın ve bir dahaki kamp deneyiminize kadar ateşinizle vedalaşın.

İlginizi çekebilir:

Hemen keşfetmek isteyeceğiniz İstanbul’a yakın 9 kaçamak rotası

Kampa gitmeden önce mutlaka yapmanız gereken hazırlıklar

 

Kaynaklar:

Men’s Fitness

Doğaya kaçış

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!