İyi beslenme trendleriyle tanış, “Kendin İçin İyi Bir Şey Yap”

Yıllar geçtikçe yaşam tarzlarıyla birlikte insanların beslenme alışkanlıkları da paralel olarak değişmeye başladı. Son yıllardaki alışkanlıkları gözlemlediğimizdeyse iyi yaşam ve iyi beslenme trendinin benimsendiği ve yükselişe geçtiği görülüyor. Yapılan araştırmalar her yaştan insanın rafine ürünlerle arasına mesafe koyarak iyi beslenmelerini sağlayacak yiyeceklere yöneldiğini gösteriyor. Tüketilen taze meyve ve sebzelerin yanı sıra iyi beslenmenin en önemli oyuncularından biri olarak karşımıza kuruyemişler çıkıyor. Özellikle son dönemde, çiğ kuruyemişler ve kuru meyveler, beslenme planlarının vazgeçilmezlerinden olmayı başarıyor. 

Çiğ kuruyemişlerle sağlıklı ara öğünler tüketin

İyi beslenme trendleriyle tanış

Diyet yapan ya da kilosunu korumak isteyenler için ara öğünlerin büyük bir önemi bulunuyor. Uzun süre aç kalıp ana yemeklerde gereğinden fazla yemek tüketmek hem sağlık için bir tehdit oluştururken hem de hızlı kilo almaya sebep oluyor. Bu yüzden ana öğünlerin haricinde yapılması gereken ara öğünler iştahınızı keserek kilo vermenize yardımcı oluyor. Çiğ kuruyemiş ve kuru meyve tüketiminin faydaları ile ilgili bilgi veren Beslenme Uzmanı Ferin Batman, “Beslenmede önemli olan dengede kalmak. Bunun için beslenme programınızı kendiniz planlamalı, direksiyona siz geçmelisiniz. Kısa dönemli çözümler yerine sürdürülebilir bir beslenme programı uygulamak gerekli. Maksimum 4-5 saat aralıklarla beslenmek çok önemli. Düzenli aralıklarla yemek yemek, hem kan şekerinizi düzenler, hem kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlar, hem de kilo kaybını destekler ve kilo almanıza engel olur. Seyahatte, toplantıda, işte, okulda yanınıza alabileceğiniz proteinden zengin atıştırmalıklar sizi gün boyu zinde tutacaktır. Çiğ kuruyemişler ve kuru meyveler en sağlıklı ara öğün alternatifleri arasında yer alıyor” diyerek ara öğünde çiğ kuruyemiş tüketmenin önemini vurguluyor.

Kuruyemişler en çok ara öğünlerde tüketiliyor

Tadım tarafından, çiğ kuruyemiş ve kuru meyve tüketimi üzerine gerçekleştirilen araştırma, tüketicilerin yüzde 84’ünün kuruyemişleri ara öğün olarak tükettiğini ortaya koyuyor. Ara öğün olarak tüketim çoğunlukla akşam üzeri, akşam yemeğinden hemen sonra ya da gece geç saatte tercih ediliyor. Ayrıca tüketicilerin çiğ kuruyemiş ve kuru meyveleri en çok TV izlerken, internette gezinirken ve sohbet esnasında tükettikleri araştırma bulguları arasında. Tüketim genellikle tek başına yapılıyor, bunu aile üyeleriyle birlikte tüketim takip ediyor.

İyi beslenme trendleriyle tanış

Tadım’ın çiğ kuruyemiş ve kuru meyve ailesinde, sağlıklı beslenmeyi alışkanlık haline getirmiş tüketiciler için çiğ fındık içi, çiğ kaju fıstığı, çiğ badem içi, çiğ ceviz içi, çiğ karışık kuruyemiş, kuru kayısı, güneşte kurutulmuş kayısı, sultaniye kuru üzüm ve kuru erik bulunuyor.

Hayat felsefesini sadelik ve sağlıklı beslenme üzerine kuran kişiler için de doğallığıyla kendisine çekmeyi başaran çiğ kuruyemişler; spor ya da yoga yapanların da imdadına yetişiyor.

Çetin Çetintaş ile meditasyon ve sağlık dolu yolculuk

İyi beslenme trendleriyle tanış

Tadım’ın “Kendin İçin İyi Bir Şey Yap” temasından yola çıkarak düzenlediği etkinliğe Beslenme Uzmanı Ferin Batman’ın yanı sıra Yoga Eğitmeni ve Yazar Çetin Çetintaş da katıldı. Batman’ın verdiği sağlıklı beslenme tüyolarından sonra Çetin Çetintaş öncelikle motivasyon konuşmasını yaptı ve ardından tüm katılımcıların dahil olduğu bir yoga-meditasyon workshopu gerçekleştirdi.

İyi beslenme trendleriyle tanış

Yükselen müziğin sesiyle birlikte Çetin Çetintaş konuşmasını yapmaya başladı ve yönlendirmeleriyle tüm salonu meditasyon yapmaya davet etti. Çetintaş, “İnsanların omuzlarındaki yükleri” vurgularken meditasyon sayesinde katılımcıların bu yüklerden kurtulmaları için çeşitli hareketlerle meditasyonu destekledi.  

İyi beslenme trendleriyle tanış

Meditasyondan sonra Çetin Çetintaş’ın liderliğinde büyük bir yoga organizasyonu yapıldı. Birçok yaştan insanın katılımıyla salonda hep birlikte yoga yapıldı.

“Kendin İçin İyi Bir Şey Yap”, tüm katılımcılarını iyi beslenmeleri, iyi yaşamaları ve kendilerine iyi bakmaya başlamaları için motive eden çok keyifli bir etkinlikti. Siz de kendiniz için iyi bir şeyler yapmak istiyorsanız, Tadım’ın “Kendine İyi Bak” hareketine katılın ve daha iyi beslenmek için Tadım Çiğ Ürünler ile hemen tanışın.

 

Bu içerik Tadım katkılarıyla hazırlanmıştır. 

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!