İsteklerinize ulaşabilmek için şimdi uygulayabileceğiniz ufak tüyolar

Belki çalıştığınız iş yerinde terfi etmek istiyorsunuz, belki öz güveninizi yükseltmek istiyorsunuz, belki iyi bir yazar veya sporcu olmak istiyorsunuz, belki bir hobinizi ilerletmek istiyorsunuz, belki kendinizi sıkışmış hissediyorsunuz ve bir değişiklik yapmak istiyorsunuz… Hepimizin sayısız istekleri var ama bunlara nasıl ulaşacağımızı bilmiyoruz. Oysa bir strateji geliştirmek ve isteklerinize ulaşmak sandığınız kadar zor değil.

İşte hayattaki isteğiniz, tutkunuz her ne olursa olsun ona ulaşabilmek için uygulayabileceğiniz ufak tüyolar:

1. Anlamlı tutkular bulun

Bir tutkunun, isteğin peşinden gitmeden önce bunun sizin için derin ve önemli bir anlamı olup olmadığını düşünün. İçinde yaşadığımız toplum hepimize bir şeyler yapmayı, üretmeyi dayatıyor. Acaba aklınızdaki tutku, size toplumun dayattığı bir şey mi yoksa sizin istediğiniz bir şey mi? Bu sorunun yanıtını bulabilmek için öncelikle kendinizle ilişkinizi güçlendirmelisiniz. Böylelikle kendinize sorduğunuz sorulara daha dürüst yanıtlar alabilirsiniz.

İsteklerinize ulaşabilmek için şimdi uygulayabileceğiniz ufak tüyolar

2. Destek konusunda stratejik olun

Kendi sınırlarınız, yapabilecekleriniz konusunda dürüst olmak ve bunu fark etmek, gerektiğinde yardım istemek en normal şeylerden biri. Hepimiz bazen kendimizi zayıf buluyoruz, bu yüzden kötü hissedebiliyoruz. Oysa kendinizle bu şekilde kavga etmek yerine, başkalarından destek istemelisiniz.

3. Kendinize dair şüphelerinizin farkına varın

Kendinden şüphe duymak, insanı isteklerine, tutkularına ulaşmaktan alıkoyan en büyük engel. Kendinden şüphe duymayı, mükemmelliyetçilik hastalığından, öz güven eksikliğine kadar birçok alanda görmek mümkün. Kendinizden şüphe duyduğunuzu bazen sadece fark etmek ve bunu ifade etmek bile bu büyük engeli aşmanızı kolaylaştırabilir.

4. Yüzde 1 bile olsa ilerlemeyi hedef alın

Sizi hedefinize, isteklerinize yaklaştıran en ufak bir adım bile aslında çok önemli bir ilerleme anlamına geliyor. Bu yüzden hiçbir şeyi hafife almayın. Hedefinize ulaşmanızı sağlayacak en küçük adımların bile kıymetini bilin.

5. Süreç içinde öğrenmeye odaklanın

Kendinizi sürekli kontrol etmeyi, öğrendiğiniz yeni şeylerin farkına varmayı alışkanlık haline getirin. Böylelikle kaydettiğiniz ilerlemenin de farkına varmanız daha kolay olur.

İsteklerinize ulaşabilmek için şimdi uygulayabileceğiniz ufak tüyolar

6. Görsel desteklerden faydalanın

Hedeflerinize, isteklerinize ulaşabilmek için görsellerin gücünden faydalanın. Kendinize bir tahta yapın ve buraya size ilham veren fotoğrafları, yazıları, notları yapıştırın. Böylelikle ulaşmak istediğiniz tutkunuz ne ise onu her zaman hatırlamış olursunuz.

 

Kaynaklar:
PsychCentral
Lifehacker

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!