İstanbul’da gidebileceğiniz en başarılı vegan ve vejetaryen restoranları

Sağlıklı yaşama, beslenmeye artan yoğun ilgi ve bir de hayvansal gıdalara olan yeni bakış açıları sayesinde günümüzde çoğu insan veganlığa ve vejetaryenliğe yönelmeye başladı. Bitkisel ve sağlıklı gıdalardan oluşan bu beslenme yöntemlerini birkaç sene önce günlük hayata adapte bir hayli zordu; fakat artan ilgiyle birlikte vegan ve vejetaryen mutfaklar yaygınlaşmaya başladı. 

Vejetaryen ve vegan beslenme birer yaşam stilidir, hayatınızın tüm akışını özelliklede tüketim alışkanlıklarınızı baştan sona değiştirir. Biz de bu yaşam tarzlarını benimseyenler ve uygulayanlar için vegan-vejetaryen restoranları araştırdık ve en başarılı bulduklarımızı derledik:

Community Kitchen 
Community Kitchen

Kendisi de bir vegan olan Community Kitchen işletmecisi Oya Toriş, Community Kitchen’da daha önce çalıştığı vegan restoranlarda aldığı eğitimi güzelce harmanlayarak bizlere sunuyor. Müşteriler her hafta farklı bir spesiyalle karşılanıyor. Menü ise veganlar için bir hayli sürprizli; vegan iskender, mercimekli karnıyarık, vegan lazanya menüdekilerden bazıları. Bu çeşitlilik ve şaşırtıcı lezzetlerin en büyük etkeni, vegan bir işletmeci olsa gerek.

Hayvansal ürün kullanmadan da çok yaratıcı ve lezzetli tatlar yakalamanın mümkün olduğunu gösteriyor ve çokça duyulmuş bu lezzetlerden yeni tatlar yaratarak ziyaretçilerini etkilemeyi başarıyor.

Adres: Lüleci Hendek Cad. No:27 Tophane / Beyoğlu İstanbul

Zapata Kadıköy
Zapata

Taze, doğal, organik lezzetlerden oluşan Zapata Cafe’nin menüdeki lezzetleri kendi üretimleri olan organik ekmekleriyle servis ediliyor. Özellikle kahvaltı menüsü bir hayli geniş, böylelikle Pazar günlerinin vazgeçilmez mekanlarından biri Zapata. Aynı zamanda fiyatları da cüzdanlarınızı zorlamıyor. Genelde ziyaretçiler, zengin lezzetlerle birlikte mekanın sıcak atmosferine de vuruluyor. Et yemekte ısrarcı ziyaretçileri için aynı zamanda et yemeklerinin olduğu bir menüleri de bulunuyor.

Adres: Caferağa Mahallesi, Sakız Sokak, No 1/C, Kadıköy, İstanbul

Komşu Kafe Collective 
Komşu Kafe Collective

Burası alışılagelmiş çoğu restorandan ve kafeden biraz daha farklı bir yer. Bu tatlı mekanda patron yok, adisyon yok yediğiniz ve içtiğiniz her şeyin ücretini kendiniz belirliyorsunuz. Var olan sisteme ve pahalı restoran fiyatlara başkaldırı niteliğinde bir tavırları var. Menüdeki her şey oldukça sağlıklı, vegan ve vejetaryen yemekleri lezzetleriyle meşhur. 

Komşu Kafe Collective ayrıca yaptığı etkinliklerle de sesini epey duyuruyor. Bu etkinliklerden birkaçı şöyle: Pizza Günü, İtalyan Yemekleri Gecesi, Vegan Burger Gecesi. Bu etkinlikler süresince aynı zamanda bu leziz yemekleri yapmayı öğreniyorsunuz ve tatlı bir sosyal ortamda keyifli bir şekilde vakit geçiriyorsunuz. Komşu Kafe Collective’den bahsetmişken manifestolarını da söylemeden geçmeyelim:

Biz bir kollektifiz; yani burada patron, şef, uzman ve hiyerarşi yok. Bütün kararlar konsensus ile alınıyor ve bütün katılımcıların karar sürecine eşit katılımı gözetiliyor.

Adres: Rasimpaşa Mah., Uzun Hafız Sok. 83/A, 34716 Kadıköy/İstanbul

Galata Kitchen
Galata Kitchen

Yemekleri ve mezeleri çeşitlilik açısından epey zengin olan Galata Kitchen’ın fiyatları da çeşitliliğiyle doğru orantılı. Ruha iyi gelen, son derece sağlıklı menüsünde kendinize göre mutlaka bir tat bulacağınıza eminiz. Üstelik sevdiklerinizle birlikte farkında bile olmadan saatler geçireceğiniz Galata Kitchen’ın sıcakkanlı çalışanları, yemekten sonra ziyaretçilere çay ikram etmeyi unutmuyor.

Adres: Müeyyetzade. Mah., Tatar Beyi Sokak No. 9 B, 34425

Helvetia
Helvetia

Helvetia günlük sıcak ev yemekleriyle ve birbirinden lezzetli mezeleriyle bir kere gidenin bir daha mutlaka gitmek isteyeceği bir mekan. Tatlı nostaljik atmosferi, güzel yer karolarıyla ve çalışanlarının sıcakkanlılığıyla birleşince ortaya sımsıcak bir atmosfer çıkıyor. Sipariş ettiğiniz yemekler tıpkı evlerimizdeki gibi tabak tabak geliyor, ahşap masalar çeşitli lezzetlerle donatılıyor. Küçük bir mekan olan Helvetia’da sebze çeşitliliği ise sınırsız. Her gidişinizde mutlaka yeni ve farklı yemekler bulabiliyorsunuz. Dolayısıyla gitmeye doyamayacaksınız!

Adres: Asmalı Mescit Mahallesi, Gen. Yazgan Sk No:12, 34430

Fıccın
Fıccın

Zeytinyağlıları ve çeşitli sebze yemekleriyle adını duyurdukça duyuran Fıccın İstiklal Caddesi’nin en meşhur restoranları arasında. Ayrıca çalışanların her biri güler yüzlü ve hizmet oldukça hızlı. Fıccın her ne kadar bir sokak uzunluğunda farklı mekanlara yayılmış olsa da, genelde her yer, özellikle akşam saatlerinde dopdolu oluyor. İlgi, sağlık ve lezzet bir araya bir araya gelince bu duruma pek de şaşırmıyoruz.

Adres: İstiklal Cad. Kallavi Sok. No:13/1 – 7/1 Beyoğlu / İstanbul

Kaynak:
Listelist
Yemek.com

 

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!