İşsizlik, inme (felç) riskini arttırır mı?

Amerikan Kalp Derneği’ne ait Stroke Dergisi‘nde yayınlanan yeni bir araştırmaya göre, işsizlik Japonya’da orta yaştaki kadınlarda ve erkeklerde inme riskini artırıyor görünüyor ve ABD içinde benzer etkilere sahip olabileceği vurgulanıyor.

En az bir işsizlik dönemi yaşayanlarda, (iskemik ya da hemorajik) inme gelişmesi sonucu ölüm riskinin arttığı gözlenmiştir.
İşsizliğin sağlık üzerindeki olumsuz etkisi

Sürekli çalışan orta yaş Japon katılımcılar karşılaştırıldığında:

En az bir işsizlik dönemi yaşayanlarda, (iskemik ya da hemorajik) inme gelişmesi sonucu ölüm riskinin arttığı gözlenmiştir.

Araştırmacılar, istihdamdaki değişimlerin etkilerini 15 yıldan uzun bir süre boyunca 40-59 yaşları arasındaki 21902 Japon erkek ve 19.826 kadın üzerinde analiz ederek:

Sürekli işsiz erkek ve kadınlarda inme mortalitesi riskini yüksek buldular. Japonya’da yapılan bu araştırmanın sonuçları, kültürel farklılıklar nedeniyle diğer ülkeler için geçerli olmayabilir.

En üretken çalışma döneminde iş güvenliğinin, inme riskinin azalmasına yardımcı olabileceği görülmüştür.

Fakat temel sonuç olarak; en üretken çalışma döneminde iş güvenliğinin, inme riskinin azalmasına yardımcı olabileceği ve iş kaybına uğrayanların, uygun bir meslekte iş yaşamına tekrar katılmaları gerektiği vurgulanmaktadır.

İlginizi çekebilir: Hayatta sağlığınızı en çok etkileyen 5 şey

Uzm. Fizyoterapist Mehmet Toprak Fizyoterapist
Uzman Fizyoterapistim. Yüksek lisans tezimi postür bozukluğu üzerine yazdım. Omurga üzerine çalışmalar yapıyorum. Bahçeşehir Üniversitesi'nde akademisyenim. 2. yüksek lisansımı Kayropraktik üzerine yapıyorum. Bir yandan ... Devam