Isırgan Otu Çorbası Kaç Kalori?

Isırgan Otu Çorbası

(1 gr)
1
kcal
Miktar
Birim

Besin Değerleri

100 gr 1 gr
Karbonhidrat (g) 3.76 0.04
Protein (g) 2.76 0.03
Yağ (g) 3.79 0.04
Lif (g) 0.2 0.00
Kolesterol (mg) 8.67 0.09
Sodyum (mg) 246.26 2.46
Potasyum (mg) 184.37 1.84
Kalsiyum (mg) 51.64 0.52
Vitamin A (iu) 314.7 3.15
Vitamin C (mg) 4.71 0.05
Demir 0.14 0.00

 

Isırgan otu, sağlık açısından çeşitli faydaları olan bir sebzedir. Pek çok insan ısırgan otundan çorba yapmasa da çorbayı güzel bir tarifle hazırladığınızda oldukça sağlıklı ve lezzetli bir öğün elde edebilirsiniz. Az malzemeyle son derece basit bir şekilde hazırlayabileceğiniz ısırgan otu çorbasına dair tüm merak ettiklerinizi bu yazıda okuyabilirsiniz.

Isırgan Otu Çorbası Besin Değerleri

Isırgan otu çorbasının kalorisi ve besin değerleri içerisine eklenen malzemelere göre değişiklik göstermekle birlikte bu çorba genel olarak oldukça sağlıklı bir yemektir. 100 gramlık ısırgan otu çorbasının kalori ve besin değerleri yaklaşık olarak şu şekildedir:

Kalori: 62

Karbonhidrat: 3,76 g

Protein: 2,8 g

Yağ: 3,8 g

Isırgan Otu Çorbasının Faydaları

Isırgan otu çorbasının ana malzemesi olan ısırgan otu antik zamanlardan beri iyileştirici özellikleri nedeniyle önem verilen bir bitki olmuştur. Çeşitli rahatsızlıkların tedavisinde kullanılan ısırgan otunun sağlık üzerinde sağladığı faydaları ısırgan otu çorbası içerek de elde edebilirsiniz.

Isırgan otunun sağlık üzerindeki faydalarından bazılarına aşağıda göz atabilirsiniz:

Besin değerleri bakımından zengindir

Isırgan otunun yapraklarında ve kökünde bulunan besinler şunlardır:

 • A, C, K ve B vitaminler
 • Kalsiyum, demir, magnezyum, fosfor, potasyum ve sodyum
 • Linoleik asit, palmitik asit, stearik asit ve oleik asit
 • Amino asitler
 • Kaempferol, kuerstein, kafeik asit, kumarin ve diğer flavanoidler
 • Beta-karoten, lutein, luteoksantin ve diğer karotenoidler

Yukarıda yer alan besinlerin çoğu vücuda girdiğinde antioksidan etki göstermektedir. Antioksidanlar, hücreleri serbest radikallerin verebileceği hasarlara karşı korumaya yardımcı olan maddelerdir. Serbest radikallerin hücrelere verdiği hasarlar yaşlanma, kanser ve diğer sağlık sorunlarıyla ilişkilendirilmektedir.

İnflamasyonu azaltmaya yardımcı olabilir

İnflamasyon, vücudun kendini iyileştirmek ve enfeksiyonlara karşı korunmak için gösterdiği bir tepkidir. İnflamasyon kronik hale geldiğinde vücut açısından zararlı olabilmektedir. Isırgan otunda bulunan bileşenler, vücuttaki inflamasyonu azaltabilmektedir. Isırgan otunun vücuttaki inflamasyonu baskılayarak artrit gibi inflamatuar hastalıkları engellemeye yardımcı olduğu düşünülmektedir. Bununla birlikte ısırgan otunun bu etkisinden emin olmak için daha fazla araştırma yapılmasına ihtiyaç duyulmaktadır.

Saman nezlesi tedavisinde işe yarayabilir

Saman nezlesi, burun içinde meydana gelen inflamasyondan kaynaklanmaktadır. Bazı araştırmalar, ısırgan otunun saman nezlesi tedavisinde işe yarayabildiğini göstermektedir. Isırgan otunun histamin reseptörlerini engelleyerek ve bağışıklık hücrelerinin alerji belirtilerine yol açan kimyasallar üretmesini durdurarak işe yaradığı düşünülmektedir. Isırgan otunun saman nezlesi üzerinde etkisi olabileceği düşünülmekle birlikte bu konuda daha fazla araştırma yapılmasına ihtiyaç duyulmaktadır.

Kan basıncını düşürmeye yardımcı olabilir

Yüksek tansiyon, pek çok insan açısından önemli bir sağlık sorunudur. Yüksek tansiyon, kalp hastalıkları ve felç riskini arttırabilmektedir. Bu hastalıklar, ölüm riskini arttıran hastalıklar olduğu için kan basıncını kontrol altında tutmak önemlidir. Isırgan otunun geçmişte kan basıncını kontrol altında tutmak için kullanıldığı bilinmektedir. Isırgan otunun tansiyon üzerindeki olumlu etkilerini gösteren araştırmalar henüz insanlar üzerinde yapılmadığı için bu etkinin kesin olarak görüldüğünü söylemek zordur.

Prostat bezi büyümesi tedavisinde yardımcı olabilir

İyi huylu prostat büyümesi (BPH), hastalarda idrara çıkma isteğinin artmasına, mesanenin tam olarak boşalamamasına, ağrılı idrara çıkmaya, idrar sonrası damlamaya ve idrar akışında azalmaya neden olabilmektedir. Fareler üzerinde yapılan bir araştırmaya göre ısırgan otu, BPH tedavisinde etkili olabilmektedir. Isırgan otunun hastalık üzerindeki etkilerinin nedenleri henüz tam olarak bilinmemekle birlikte ısırgan otundaki bazı kimyasalların hormonlar üzerinde etkileri olduğu düşünülmektedir. Isırgan otu BPH’nin yanı sıra idrar dökücü olarak da kullanılabilmekte ve idrarın yapılmasına yardımcı olabilmektedir.

Kanamaları azaltmaya yardımcı olabilir

Isırgan otu içeren bazı ürünler cilde uygulandıklarında ameliyat sırasında kanamaları azaltabilmektedir. İçerisinde ısırgan otuyla birlikte kekik ve asma gibi otlar bulunan bir kan durdurucunun, ameliyat sonrası kanamayı azalttığına dair kanıtlar bulunmaktadır.

Egzama tedavisinde kullanılabilir

Egzama, derinin uzun bir süre kaşıntılı ve kuru hale gelmesine neden olur. Isırgan otunun antihistamin ve anti-inflamatuar etkileri, egzamanın doğal olarak tedavi edilmesine yardımcı olabilir. Egzama hastaları ısırgan otunu ağızdan alarak ve kaşıntı ile kızarıklıklara krem sürerek hastalığın belirtilerini azaltabilmektedir.

Isırgan Otu Çorbası Tarifi

Isırgan otu çorbası, ısırganın sağlık üzerindeki çeşitli faydalarından yararlanabilmenizin en lezzetli yollarından bir tanesidir. Oldukça lezzetli ve besleyici olan bu çorbayı evde kolayca hazırlayabilirsiniz.

Evde ısırgan otu çorbası hazırlamak için ihtiyacınız olan malzemeler şu şekildedir:

 • 500 gram ısırgan otu
 • 2,5 su bardağı süt
 • Bir tutam taze nane
 • 2,5 yemek kaşığı mısır unu
 • 2,5 su bardağı haşlanmış ısırgan otu suyu
 • 4 diş sarımsak (dövülmüş)
 • 3 yemek kaşığı tereyağı
 • Tuz

Çorba için öncelikle ısırgan otlarını ayıklamanız gerekiyor. Bu işlemi yaparken ellerinize eldiven takmayı unutmayın. Otları ayıkladıktan sonra kaynar suda haşlayın ve sapların iyice yumuşadığından emin olun. Isırgan otları haşladıktan sonra sudan 2,5-3 bardak kadar ayırın. Haşlanan otları, ısırgan otu suyunu ve 3 bardak sıcak suyu tencereye alın ve el blender’ı ile karıştırın. Karışımın iyice özdeşleştiğinden emin olduğunuzda içerisine yavaş yavaş mısır unu ekleyin. Çorba pişerken sürekli karıştırın. Son olarak kalan malzemeleri ilave edin. Çorba piştiğinde tereyağını küçük bir sos tavasında kızdırarak çorbanın üzerine dökün.

Isırgan Otu Nasıl Tüketilir?

Isırgan otunu elbette yalnızca çorbasını hazırlayarak tüketmeniz gerekmez. Taze ya da kurutulmuş ısırgan otunu aşağıdaki şekillerde kullanarak beslenme düzeninize dahil edebilirsiniz:

Isırgan otu çayı

Isırgan otu çayı, kuru ısırgan yaprakları ve çiçekleriyle hazırlanmaktadır. Çayı hazırlamak için yaprakları fincana koyarak üstlerine sıcak su dökmeniz gerekir. Isırgan otu çayını içerisine istediğiniz başka otları ekleyerek de içebilirsiniz. Isırgan otuyla çay yapacaksanız, otu 1 çay kaşığı kadar koymanız yeterli olacaktır.

Isırgan otu yemeği

Isırgan otunu tıpkı ıspanak gibi pişirerek tüketebilirsiniz. Ayrıca yeşilliklerle hazırladığınız diğer yemeklerin içerisine de ekleyebilirsiniz. Isırgan otunu pişirdikten sonra püre haline getirip smoothie’lerin içerisinde de kullanabilirsiniz. Isırgan otu pişirildiğinde iyi bir A vitamini, demir ve protein kaynağı haline geldiği için besin değerini arttırmak istediğiniz yiyecek ve içeceklerin içerisine bu otu ekleyebilirsiniz.

Isırgan Otunun Yan Etkileri

Isırgan otu genel olarak güvenli bir bitki olsa da bazen ortaya istenmeyen yan etkiler çıkabilir. Öncelikle taze aldığınız ısırgan otları cildinize zarar verebileceği için taze otları tutarken dikkatli olmalısınız. Isırgan otu çıplak elle tutulduğunda deride kaşıntı ve döküntüye neden olabilmektedir. Isırganın bu yönü bazı insanlarda şiddetli alerjik reaksiyonlara yol açabilir.

Isırgan otunun ciltte neden olduğu sorunlara yol açan bileşenler, otun kurutulması ya da pişirilmesiyle birlikte yol olduğu için ısırganı kuru ya da pişmiş olarak tükettiğinizde ağzınızda ya da midenizde tahrişe neden olacak etkilerle karşılaşmazsınız.

Bununla birlikte hamilelerin ısırgan otundan uzak durmaları gerekir. Isırgan otu, rahimde kasılmalara neden olarak düşük riskinin artmasına neden olabilmektedir.

Hamileler dışında aşağıdaki ilaçları kullanan kişilerin de ısırgan otu tüketmeden önce doktorlarına danışmaları gerekir:

 • Kan incelticiler
 • Tansiyon ilaçları
 • İdrar söktürücüler
 • Diyabet ilaçları
 • Lityum

Isırgan otu, yukarıdaki ilaçlarla etkileşime girebilmektedir. Bu nedenle ısırgan otu tüketmeden önce mutlaka doktorunuzla konuşmanız gerektiğini unutmayın.

 

 

 

 

 

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!