iPhone 14 ve iPhone 14 Plus tanıtıldı: Yeni çift kamera sistemi, güvenlik servisi, iPhone’daki en uzun pil ömrü özellikleri ve çok daha fazlası

Apple 7 Eylül’de gerçekleşen etkinliğinde, 6.1 inç ve 6.7 inç olmak üzere iki boyut seçeneğiyle sunulan iPhone 14 ve iPhone 14 Plus’ı tanıttı. Yeni modeller kamerada inanılmaz gelişmeler ve çığır açıcı yeni güvenlik özellikleri sağlayan sofistike bir tasarıma sahip. iPhone 14 ve iPhone 14 Plus, yeni Ana kamera ve ön TrueDepth kamera, benzersiz perspektiflere olanak veren Ultra Geniş kamera ve geliştirilmiş bir görüntü kanalı olan Photonic Engine’dan oluşan güçlü kamera sistemiyle büyüleyici fotoğraflar ve videolar çekiyor. Yerleşik gizlilik ve güvenlikle tasarlanan her iki modelde de, zorlu iş yükleri için olağanüstü performans ve verimlilik sunan 5 çekirdekli GPU’ya sahip A15 Bionic çip bulunuyor. iPhone 14 ve iPhone 14 Plus, Trafik Kazası Algılama ve sektörde bir ilk olan, uydu üzerinden Acil SOS gibi kritik güvenlik özelliklerini de beraberinde getiriyor. Olağanüstü pil ömrüne, sektör lideri dayanıklılık özelliklerine ve süper hızlı 5G’ye sahip bu iPhone ürün serisi, önceki tüm modellere göre daha gelişmiş özellikler sunuyor. iPhone 14 ve iPhone 14 Plus gece yarısı, mavi, yıldız ışığı, mor ve PRODUCT(RED)1 renk seçenekleriyle sunulacak. 9 Eylül Cuma gününden itibaren ön sipariş verilebilecek. iPhone 14 modeli 16 Eylül Cuma, iPhone 14 Plus modeli ise 7 Ekim Cuma gününden itibaren satışa sunulacak. İşte öne çıkan iPhone ve iPhone 14 Plus özellikleri: 

Muhteşem Pil Ömrüyle Dayanıklı ve Zarif Bir Tasarım

Popüler 6.1 inç boyutun yanı sıra yeni ve büyüleyici 6.7 inç boyut seçeneğiyle2 gelen iPhone 14 ve iPhone 14 Plus, beş göz alıcı renkte sunulan, havacılık ve uzay endüstrisi standartlarında alüminyumdan oluşan dayanıklı ve şık bir tasarıma sahip. iPhone 14 Plus’ın daha büyük ekranı, online film izlemek veya oyun oynamak için mükemmel. Üstelik iPhone 14 Plus şimdiye kadar bir iPhone’da bulunan en uzun pil ömrüne sahip.3 Her iki modelde de daha iyi termal performans için güncellenmiş bir iç tasarım, maksimum 1200 nit HDR parlaklığı destekleyen OLED teknolojili göz alıcı Super Retina XDR ekranlar, 2.000.000:1 kontrast oranı ve Dolby Vision özellikleri bulunuyor.

Yalnızca iPhone’da yer alan ve diğer tüm akıllı telefon camlarından daha sağlam olan dayanıklı Ceramic Shield ön yüzeye sahip iPhone 14 ve iPhone 14 Plus, suya ve toza dayanıklılık özelliğiyle dökülmelere ve kazalara karşı da korunuyor. 4

Photonic Engine ile Kamerada Güçlü Gelişmeler

iPhone 14 ve iPhone 14 Plus daha büyük bir sensöre ve daha büyük piksellere sahip yeni 12 MP Ana kamera, yeni ön TrueDepth kamera, bir sahnenin daha geniş bir alanını kaydetmeye olanak tanıyan Ultra Geniş kamera ve loş ışık performansında inanılmaz bir gelişme sağlayan Photonic Engine sayesinde fotoğraf ve video kaydına yeni bir standart getiriyor.

Donanım ve yazılımın kusursuz entegrasyonu sayesinde Photonic Engine, orta ila loş ışık performansını Ultra Geniş kamerada 2 kata kadar, TrueDepth kamerada 2 kat ve yeni Ana kamerada etkileyici bir artışla 2,5 kat olmak üzere tüm kameralarda yükseltiyor. Photonic Engine, bu büyüleyici kalite artışını Deep Fusion teknolojisinin bilişimsel avantajlarını görüntüleme işleminin daha erken aşamalarında uygulayarak sağlıyor. Böylece olağanüstü detaylar sunuyor, belirgin olmayan dokuları koruyor, daha güzel renklerle sonuç veriyor ve fotoğrafın daha fazla bilgi içermesine imkan tanıyor.

Çift kamera sistemindeki yenilikler ve özellikler arasında aşağıdakiler bulunuyor:

 • Daha zengin detaylar ve hareket dondurma için tüm ışık senaryolarında fotoğraf ve video bakımından gelişmelerin yanı sıra daha az gürültü ve daha yüksek pozlama hızları sağlayan, sensör bazlı optik görüntü stabilizasyonu özelliğine sahip, daha büyük ƒ/1.5 diyaframlı ve 1.9 µm pikselli yeni Ana kamera.
 • Fotoğraf ve videolar için loş ışıkta daha iyi performans sunan ƒ/1.9 diyaframa sahip yeni ön TrueDepth kamera. Otomatik netlemenin ilk kez kullanıldığı bu kamera, loş ışıkta daha da hızlı netleme ve daha uzaktan grup çekimleri yapabiliyor.
 • Video hareket halindeyken çekilse bile ciddi sarsıntılara, hareketlere ve titreşimlere uyum sağlayan inanılmaz netlikte videolar için yeni Hareket modu.
 • Photonic Engine ile daha geniş çekimlerde benzersiz bir perspektif ve loş ışıkta çekilen fotoğraflarda önemli gelişmeler sunan Ultra Geniş kamera.
 • Daha tutarlı ışık için daha fazla homojenlik sağlayan, yüzde 10 daha parlak gelişmiş True Tone Flash.
 • Şimdi saniyede 30 kare 4K ve saniyede 24 kare 4K video kaydı yapabilen Sinematik mod.
 • Yalnızca iPhone’da bulunan Uçtan Uca Dolby Vision HDR.

Uydu Üzerinden Trafik Kazası Algılama ve Acil SOS

iPhone 14 ürün serisindeki tüm modeller, en çok ihtiyaç duyulan anda acil yardım sağlayabilen çığır açıcı güvenlik özellikleriyle birlikte geliyor. 256 G’ye kadar G kuvveti ölçümlerini algılayabilen yeni çift çekirdekli ivmeölçer ve yeni yüksek dinamik aralıklı jiroskop sayesinde, iPhone’daki Trafik Kazası Algılama özelliği şimdi ciddi trafik kazalarını algılayabiliyor ve kullanıcı bilincini yitirdiğinde veya iPhone’una ulaşamadığında acil çağrı merkezini otomatik olarak arayabiliyor. Bu özellikler; şimdi kabin basıncındaki değişiklikleri algılayabilen barometre, hız değişiklikleri için ek girdi sağlayan GPS ve ciddi trafik kazalarında tipik olarak duyulan kuvvetli gürültüleri tanıyabilen mikrofon5 gibi mevcut bileşenleri temel alıyor. Bir milyon saatten fazla gerçek sürüş ve trafik kazası kaydı verileriyle eğitilen Apple tasarımı gelişmiş hareket algoritmaları, daha da yüksek doğruluk sağlıyor. Trafik Kazası Algılama özelliği Apple Watch ile birlikte kullanıldığında her iki aygıtın benzersiz güçlü yönlerinden kusursuz şekilde yararlanarak kullanıcıların yardıma etkili bir şekilde ulaşmalarına imkan veriyor. Ciddi bir trafik kazası algılandığında, kullanıcının yakınında bulunma olasılığı yüksek olan Apple Watch’ta acil çağrı merkezini arama arayüzü gösteriliyor. Ardından olabilecek en iyi bağlantı için erişim alanında bulunuyorsa iPhone üzerinden arama yapılıyor.6

iPhone 14 ürün serisinde uydu üzerinden Acil SOS özelliği de sunuluyor. Bu özellik, yazılımla derin bir şekilde entegre edilmiş özel bileşenleri bir araya getirerek antenlerin doğrudan uyduya bağlanmasını sağlıyor. Böylece hücresel ağ veya Wi-Fi kapsamı dışındayken acil çağrı merkezine mesaj gönderme imkanı tanıyor. Uydular düşük bant genişliğine sahip hareketli hedefler olduğu için mesajların ulaştırılması dakikalar sürebiliyor. Her saniye çok önemli olduğu için iPhone, uydu üzerinden Acil SOS özelliği sayesinde kullanıcının durumunu değerlendiren birkaç yaşamsal soruyu önceden yüklüyor ve ona uyduya bağlanmak üzere telefonunu ne tarafa yöneltmesi gerektiğini gösteriyor. Ardından ilk sorular ve takip mesajları, Apple’dan eğitim almış ve kullanıcı adına yardım isteyebilecek uzman çalışanların bulunduğu merkezlere iletiliyor. Bu çığır açıcı teknoloji, hücresel bağlantı veya Wi-Fi bağlantısı olmayan durumlarda kullanıcıların Bul özelliğinden yararlanarak bulundukları konumu uydu üzerinden manuel olarak paylaşmalarına da imkan tanıyor. Böylece ağ bağlantısının olmadığı yerlerde doğa yürüyüşü veya kamp yaparken güvenlik duygusu veriyor. Uydu üzerinden Acil SOS özelliği, Kasım ayında ABD ve Kanada’daki kullanıcılara sunulacak ve bu servis iki yıl boyunca ücretsiz olacak.7

A15 Bionic: 5 Çekirdekli GPU’ya Sahip Bir Güç Merkezi

A15 Bionic, iPhone 14 ve iPhone 14 Plus’a inanılmaz bir performans getiriyor. Tüm fiyat düzeylerindeki rakip ürünlerden daha hızlı olmayı sürdüren 5 çekirdekli GPU, video uygulamaları ve yüksek performanslı oyunlarda daha da kusursuz grafikler sunuyor, ayrıca Photonic Engine ve Sinematik mod gibi olağanüstü kamera özelliklerine güç veriyor. Üstelik bütün bunları yaparken etkileyici bir pil ömrü sağlıyor ve Secure Enclave ile gizliliği ve güvenliği koruyor. 6 çekirdekli CPU büyük güç gerektiren görevleri sorunsuz ve verimli bir şekilde gerçekleştiriyor, 16 çekirdekli Neural Engine ise saniyede 15,8 trilyon işlem yapabiliyor. Böylece iOS 16’daki özellikler ve üçüncü taraf uygulama deneyimleri için daha da hızlı yapay öğrenme işlemleri sağlanıyor.

Güçlü Bağlantı Özellikleri

iPhone, iletişim kurabilmeleri, içerikleri kullanabilmeleri ve paylaşabilmeleri için kullanıcıları süper hızlı indirme ve yükleme işlemleri, daha kaliteli online izleme ve 5G ile gerçek zamanlı bağlantı olanağıyla buluşturuyor.8 iPhone’daki 5G desteği şimdi dünya genelinde 70’ten fazla pazarda 250’den fazla iletişim operatörü iş ortağını kapsayacak şekilde genişliyor ve bağımsız ağlar için genişletilmiş destek sunuluyor. eSIM sayesinde kullanıcılar mevcut tarifelerini dijital olarak kolayca bağlayabiliyor veya hızla aktarabiliyor. Fiziksel SIM karta göre daha güvenli bir alternatif olan eSIM, tek bir aygıtta birden çok hücresel tarifenin kullanılmasına imkan tanıyor. Kullanıcıların aygıtlarını daha hızlı ve kolay bir şekilde kurabilmeleri için ABD’deki iPhone 14 ve iPhone 14 Plus modellerinde SIM tepsisi bulunmuyor.

iOS 16 ile Birlikte

iPhone 14 ve iPhone 14 Plus, tamamen baştan tasarlanan Kilit Ekranı’nın yanı sıra hep birlikte kullanıcıların iPhone ile yaşadığı deneyimi dönüştüren yeni iletişim, paylaşma ve akıllı teknoloji özelliklerine sahip iOS 16 ile geliyor. Her zamankinden daha kişiye özel, göz alıcı ve kullanışlı olan Kilit Ekranı, fotoğrafların süjelerini saatin önüne mükemmel şekilde yerleştiren çok katmanlı bir efektin yanı sıra bilgilerin bir bakışta görülmesini sağlayan yeni tasarlanmış araç takımları sunuyor. Kilit Ekranı’na ilham vermesi için duvar kağıdı galerisinde Apple koleksiyonları, gün içinde değişen hava durumunu canlı olarak görüntüleyen Hava Durumu duvar kağıdı ve Dünya, Ay ve Güneş Sistemi’nin görüntülerinin olduğu Astronomi duvar kağıdı gibi çeşitli seçenekler yer alıyor. Şimdi kullanıcılar Mesajlar uygulamasında yeni gönderdikleri mesajları düzenleyebiliyor, geri alabiliyor ve daha sonra tekrar okumak istedikleri yazışmaları “okunmadı” olarak işaretleyebiliyor.9 iCloud Paylaşılan Fotoğraf Arşivi, fotoğraf koleksiyonlarını aile üyeleriyle paylaşmayı daha da kolaylaştırıyor.10 Canlı Metin, videolardaki metni tanıma özelliğiyle daha da güçlü hale geliyor, para birimlerini hızla dönüştürebiliyor, metni başka dillere çevirebiliyor ve çok daha fazlasını yapıyor. Görsel Araştırma ise kullanıcıların bir fotoğrafın süjesini basılı tutarak arka plandan kaldırıp Mesajlar gibi uygulamalara yerleştirmelerine olanak veren yeni bir özellik sunuyor.11

iPhone ve Çevre

iPhone 14 ve iPhone 14 Plus gezegenimiz üzerinde minimum etki yaratacak şekilde tasarlandı. Anten hatlarında kimyasal yollarla daha güçlü, yüksek performanslı bir malzemeye dönüştürülmüş yeniden değerlendirilen plastik su şişelerinden yararlanılıyor. Ayrıca iPhone 14 modellerinde, MagSafe aksesuarlarımızdakiler de dahil olmak üzere tüm mıknatıslarda yüzde 100 geri dönüştürülmüş nadir bulunan toprak elementleri ve Taptic Engine’da yüzde yüz geri dönüştürülmüş tungsten kullanılıyor. Her iki modelde de çok katmanlı baskı devre kartlarındaki lehimde yüzde 100 geri dönüştürülmüş kalay, çok katmanlı baskı devre kartlarının kaplamasında ve tüm kameraların kablolarında yüzde 100 geri dönüştürülmüş altın yer alıyor. Lif bazlı ambalajın dış yüzeyinde şeffaf plastik kullanılmaması, Apple’ı 2025 yılının sonuna kadar tüm ambalajlarda plastik kullanımını tamamen sona erdirme hedefine yakınlaştırıyor.

Apple bugün küresel kurumsal operasyonlarında tamamen karbon nötr olmayı başardı. 2030’a kadar ise üretim tedarik zincirinin tamamı ve bütün ürün yaşam döngüleri dahil tüm çalışmalarında yüzde 100 karbon nötr olmayı planlıyor. Bu da satılan her Apple aygıtının bileşen üretimi, montaj, nakliye, müşteri kullanımı ve şarjdan geri dönüşüm ve malzemelerin geri kazanılmasına kadar her aşamada iklim üzerinde net sıfır etkiye sahip olması demek.

 1. Satın alınan her iPhone 14 ve iPhone 14 Plus (PRODUCT)RED, COVID-19 gibi pandemiler ve AIDS ile mücadeleyi desteklemek için The Global Fund’a doğrudan katkı sağlar.
 2. Aygıtların ekranları yuvarlatılmış köşelere sahiptir. Telefonun kıvrımlı zarif tasarımını takip eden bu köşeler standart bir dikdörtgenin sınırları içinde yer alır. Standart bir dikdörtgen olarak ölçüldüğünde ekranlar diyagonal olarak 6.06 inç (iPhone 14) veya 6.68 inçtir (iPhone 14 Plus). Görüntülenebilen gerçek alan daha küçüktür.
 3. Pille ilgili tüm veriler hücresel ağa, konuma, sinyal gücüne, özellik yapılandırmasına, kullanıma ve daha birçok etkene bağlıdır; gerçek sonuçlar farklılık gösterir. Pilin ömrü belirli sayıda şarj döngüsüyle sınırlıdır ve değiştirilmesi gerekebilir. Pil ömrü ve şarj döngüsü sayısı kullanıma ve ayarlara göre değişir. Pil testleri belirli iPhone üniteleri kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Daha fazla bilgi için apple.com/tr/batteries ve apple.com/tr/iphone/compare adreslerini inceleyin.
 4. iPhone 14 ve iPhone 14 Plus sıçramalara, suya ve toza dayanıklıdır. Aygıtlar kontrollü laboratuvar koşullarında test edilmiş ve 60529 sayılı IEC standardı kapsamında IP68 derecesini (30 dakikaya kadar maksimum 6 metre derinlik) elde etmiştir. Suya, sıçramalara ve toza dayanıklılık kalıcı değildir. Dayanıklılık normal kullanıma bağlı yıpranma sonucunda azalabilir. Islak bir iPhone’u şarj etmeye çalışmayın. Temizleme ve kurulama yönergeleri için lütfen kullanım kılavuzunu inceleyin. Sıvı temasına bağlı hasarlar garanti kapsamında değildir.
 5. Mikrofon yalnızca sürüş algılandığında etkinleştirilir; bu işlev Bluetooth, CarPlay veya hız ile tetiklenebilir. Tüm veriler aygıtta işlenir ve kullanıcı Trafik Kazası Algılama özelliğinin iyileştirilmesi amacıyla verilerini paylaşmayı kabul etmediyse bir trafik kazası algılandıktan sonra silinir. Yalnızca ses düzeyi Apple ile paylaşılır; ham ses verileri paylaşılmaz.
 6. Trafik Kazası Algılama ciddi ve hayatı tehdit eden trafik kazalarıyla tutarlı belirli kütle, G kuvveti ve hız profilleri gösteren, dört tekerlekli binek araçlarının dahil olduğu trafik kazaları için tasarlanmıştır. Bu özellik ciddi, hayatı tehdit eden, ön ve arkadan yüksek darbeli, yandan çarpışma, T şeklinde çarpışma ve aracın takla atmasıyla sonuçlanan trafik kazaları için tasarlanmıştır. Trafik Kazası Algılama özelliği tüm dünyada iPhone 14, iPhone 14 Plus, iPhone 14 Pro, iPhone 14 Pro Max, Apple Watch Series 8, Apple Watch SE ve Apple Watch Ultra modellerinde kullanılabilir.
 7. Uydu üzerinden Acil SOS, gökyüzünün net bir şekilde göründüğü açık alanlarda kullanılacak şekilde tasarlanmıştır. Ağaçlar veya çevredeki binalar gibi engeller performansı etkileyebilir. iPhone normal sıcaklık koşullarında çalışmaya devam edecektir.
 8. Veri tarifesi gerekir. 5G, Gigabit LTE, VoLTE ve Wi-Fi üzerinden arama özelliği sadece belirli pazarlarda ve belirli iletişim operatörleri tarafından sunulur. Belirtilen hızlar teorik değerlere dayalıdır ve bulunulan konuma ve iletişim operatörüne göre değişir. Müşteriler 5G ve LTE desteği hakkında daha fazla bilgi için iletişim operatörüyle iletişime geçebilir veya apple.com/tr/iphone/cellular adresini ziyaret edebilir.
 9. Kullanıcılar gönderdikleri bir mesajı gönderildikten sonraki 15 dakika içinde düzenleyebilir ve gönderildikten sonraki iki dakika içinde geri alabilir. Kullanıcılar belirli bir mesajda en fazla beş kez düzenleme yapabilir ve mesajın alıcıları mesajda yapılan düzenlemelerin kaydını görebilir.
 10. iCloud Paylaşılan Fotoğraf Arşivi ileride yayınlanacak bir yazılım güncellemesiyle kullanıma sunulacaktır.
 11. Bazı özellikler her ülkede veya her bölgede kullanılamayabilir. Tam listeyi görüntüleyin.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!