iOS 15 çıktı: iOS 15’in öne çıkan özellikleri ve güncellemeler

iPhone kullanıcılarının merakla beklediği iOS 15 sürümü yayında. FaceTime aramalarını bir sonraki düzeye taşıyan sesli ve görsel kontroller, dikkat dağınıklığını azaltan ve dikkat toplamayı sağlayan Odak modları, kullanıcıların fotoğraflarından daha da fazlasını elde etmesine yardımcı olan cihaz üstü zeka ve Apple Haritalar’da şimdiye kadarki en heyecan verici güncelleme ile iOS 15 sürümü, günlük yaşamı çok daha kolay hale getirecek güçlü özelliklerle dolu.

iOS 15, iPhone 6s’ten aralık ayında çıkması beklenen iPhone 13’e kadar, Apple’ın üretmiş olduğu tüm cihazlarda kullanılabilecek. iPhone 6s öncesinde üretilmiş cihazlarda ise yeni sürüm kullanılamayacak. Kullanıcılara bağlı kalmaları, odaklanmaları, bilgileri keşfetmeleri ve çok daha fazlasını yapabilmeleri için birçok yol sunuyor.

1.En önemli şeye odaklanmanıza yardımcı olacak bir Odak ayarlayın

Focus, kullanıcıların dikkat dağıtıcı şeyleri azaltmak ve odaklanmak istedikleri anlar için güçlü bir araç setidir. Artık iPhone kullanıcıları, bildirimleri o sırada yaptıkları şeye göre filtreleyebilirler; örneğin, İş Odağı yalnızca iş arkadaşlarından ve iş için kullanılan uygulamalardan gelen bildirimlere izin vermek için çalışma saatleri içinde ayarlanabilir. Kişisel Odak, arkadaşlar ve aile ile zaman geçirirken düzenlenebilir veya Fitness Focus, bir kullanıcının antrenman yaparken aklının dağılmamasına yardımcı olabilir. Odak kullanılırken, Mesajlar’daki (ve Slack gibi diğer varsayılan uygulamalardaki) kişilere otomatik olarak bir durum gösterilir, böylece diğerleri araya girmemesi gerektiğini bilir.

Nerede bulunur:

Kontrol Merkezi > Odak > sağlanan bir Odak veya özel bir Odak arasından seçim yapın.

Kendi özel Odağınızı oluşturmak için: Ayarlar > Odak > sağ üst köşedeki + simgesine dokunun > başlamak için bir Odak seçin

 

2.Sesli ve görsel güncellemelerle FaceTime aramalarını bir sonraki seviyeye taşıyın

iOS 15 ile FaceTime aramaları, uzamsal ses, Portre modu, Ses Yalıtımı ve Geniş Spektrum dahil olmak üzere bir dizi ses ve video geliştirmesiyle daha da doğal hissedilir. Uzamsal ses ile bir Grup FaceTime aramasındaki sesler, kişinin ekranda bulunduğu yönden geliyormuş gibi duyulur. Ses Yalıtımı, arka plan gürültüsünü ortadan kaldırır ve kullanıcının sesine öncelik verir; Geniş Spektrum ise arka plan seslerinin geçmesine olanak sunar. FaceTime’daki Portre modu, kullanıcının arka planını bulanıklaştırarak onları odak noktasına getirir.

Nerede bulunur:

FaceTime araması sırasında, Mikrofon Modu ve Video Efektleri kontrolleri için Kontrol Merkezi’ni açın.

3.Android veya Windows cihazlarını kullanan arkadaşlarınız ve ailenizle FaceTime

Aramayı başlatmak için bir FaceTime bağlantısı oluşturabilir ve bunu Mesajlar, Takvim, Posta veya üçüncü taraf uygulamalar aracılığıyla paylaşabilirsiniz. Böylece Android veya Windows cihazlarını kullanan kullanıcılar bir web tarayıcısı aracılığıyla FaceTime aramasına katılabilirler. Hem Apple hem de Apple olmayan cihaz kullanıcıları FaceTime bağlantısını kullanarak aile ve arkadaşlarıyla kolayca bağlantı kurabilirler.

Nerede bulunur:

FaceTime uygulaması > Bağlantı Oluştur > FaceTime aramasının adını düzenleyin > istediğiniz kişilerle paylaşın

Takvim uygulaması > yeni bir etkinlik oluşturmak için sağ üst köşedeki + simgesine dokunun > etkinliği adlandırın > Konum veya Görüntülü Arama’ya dokunun > FaceTime’ı seçin > toplantı ayrıntılarını tamamlayın ve istediğiniz kişileri davet edin

4.Memoji’yi 40’tan fazla kıyafet seçeneğiyle giydirin

Memoji çıkartmaları artık kıyafet seçenekleri ve shaka, el dalgası ve ampul anı dahil dokuzdan fazla yeni çıkartma pozu ile özelleştirilebilir.

Nerede bulunur:

Mesajlar > Yeni bir mesaj başlatmak için Oluştur düğmesine dokunun veya mevcut bir sohbete gidin > uygulama çekmecesindeki Memoji düğmesine dokunun > Memoji > Düzenle > Giyim > kişiselleştirmeye gidin

 

5.Arkadaşlarınızın ve ailenizin paylaştığı içeriğe göz atmak için Sizinle Paylaşılanları kullanın

Arkadaşlarınız ve aileniz tarafından Mesajlar üzerinden gönderilen harika içeriğin keyfini çıkarmanın ve bağlantı kurmanın yeni bir yolu var. Artık, Mesajlar’da alınan ilginç makaleler, nostaljik fotoğraflar ve TV şovları, şarkılar ve podcast önerileri, Apple News, Safari, Fotoğraflar, Apple TV, Apple Podcasts ve Apple Music dahil olmak üzere ilgili uygulamaların yeni Sizinle Paylaşılan bölümlerinde otomatik olarak görünebilir. Sizinle Paylaşılanlar bölümü, içeriği kimin gönderdiğini gösterir ve ilgili mesajı görüntülemeyi ve konuşmayı yeniden başlatmayı kolaylaştırır.

Nerede bulunur:

Kişiler tarafından gönderilen alakalı içeriğin yer aldığı yeni Sizinle Paylaşılanlar bölümünü görmek için yukarıda listelenen uygulamalardan herhangi birini açmanız yeterlidir.

6.Canlı Metin ve Görsel Arama ile fotoğrafları etkileşimli hale getirin

Canlı Metin, iPhone’daki fotoğraflardaki metni tanıyan ve kullanıcıların kopyalayıp yapıştırma, bilgi arama ve çevirme gibi işlemler gerçekleştirmesine olanak tanıyan yeni bir özelliktir. Kullanıcılar, arama yapmak için bir telefon numarasının resmine veya Safari’de bir sayfa açmak için bir web adresinin resmine bile dokunabilir. Kamera uygulaması, yerel bir kafede görüntülenen Wi-Fi şifresi gibi metinleri anında tanıyabilir ve kopyalayabilir. Visual Look Up ile kullanıcılar popüler sanatlar, önemli yerler ve kitaplar, doğada bulunan bitkiler ve çiçekler ve fotoğraflarında tasvir edilen evcil hayvan türleri hakkında daha fazla bilgi edinebilirler.

Nerede bulunur:

Canlı Metin: Metin içeren bir fotoğraf belirleyin > sağ alt köşedeki Canlı Metin simgesini seçin > vurgulanan metin üzerinde işlem yapın Görsel Arama: Yukarıda listelenen desteklenen kategorilerden birini gösteren bir fotoğraf belirleyin > bilgi düğmesini seçin (i ) sağ altta Ara’yı seçin

7.Apple Haritalar ile LA, NYC ve San Francisco Körfez Bölgesi’ni 3D olarak keşfedin

iPhone kullanıcıları, Apple Haritalar’da mahalleler, ticari bölgeler, binalar, özel olarak tasarlanmış önemli noktalar ve mehtaplı bir parıltı ile yeni bir gece saati modu için benzeri görülmemiş düzeyde ayrıntı sunan görsel olarak çarpıcı yeni bir harita ile çevrelerindeki dünyada gezinmenin yepyeni bir yoluna sahipler. Bir yere gitme zamanı geldiğinde, yeni bir navigasyon deneyimi, kullanıcıların dönüş şeritlerini, orta şeritleri, yaya geçitlerini ve kaldırımları daha kolay tanımlamasına yardımcı olan yol ayrıntılarına sahip yeni bir üç boyutlu sürüş görünümü sunar.

Nerede bulunur:

Yeni haritaya göz atmak için Apple Haritalar’ı açın > doğrudan LA, NYC veya San Francisco Körfez Bölgesi’ne gidin. Tüm dünyadaki kullanıcılar tarafından görülebilir.

8.Yeniden tasarlanan Hava Durumu uygulamasıyla günün iklimine ayak uydurun

Tamamen yeni bir tasarım, tam ekran haritalar, hava durumu verilerinin grafiksel gösterimleri ve koşullara göre değişen dinamik düzenler sunar. Güzel animasyonlu arka planlar, güneşin konumunu, bulutları ve yağışı daha doğru bir şekilde yansıtır ve bildirimler, yağmur veya karın başlamak veya durmak üzere olduğunu gösterir. Yeni tasarımı kontrol etmek için Hava Durumu uygulamasını açmanız yeterli.

9.Düzenli kalın ve Notlar güncellemeleriyle kolayca işbirliği yapın

Notlar uygulaması artık notları hızlı bir şekilde kategorilere ayırmak için kullanıcı tarafından oluşturulan etiketlere ve önemli güncellemeleri başkalarına kolayca bildirmek için paylaşılan bir notun üyelerine @bahsetme özelliğine sahiptir. Tamamen yeni Etkinlik görünümü paylaşılan bir notun yakın geçmişini ve Öne Çıkanlar, değişiklikleri kimin yaptığına ilişkin ayrıntıları gösterir.

Nerede bulunur:

Etiketler: Notes uygulamasını açın > Yeni bir Not başlatın veya mevcut bir Notu açın > # yazın ve tercih edilen etiket adını (ör. #ev, #iş, #okul)

Bahsetmeler: Notes uygulamasını açın > Paylaşılan bir Not başlatın veya mevcut bir paylaşılan Notu açın > @ yazın ve bahsetmek için tercih edilen içeriği seçin

10. Mevcut iCloud abonelerinin hiçbir ek ücret ödemeden otomatik olarak elde ettiği premium iCloud+ özelliklerini keşfedin

iCloud+, kullanıcıların iCloud hakkında sevdiği her şeyi E-postamı Gizle, genişletilmiş HomeKit Güvenli Video desteği gibi yeni premium özelliklerle birleştirir. E-postamı Gizle, kullanıcıların kişisel e-posta adreslerini gizli tutmak istedikleri zaman kişisel gelen kutularına ileten benzersiz, rastgele e-posta adreslerini paylaşmalarına olanak tanır. HomeKit Secure Video için genişletilmiş yerleşik destek, kullanıcıların Ev uygulamasında her zamankinden daha fazla kamera bağlamasına olanak tanırken, ev güvenliği video görüntüleri için depolama kapasitelerine karşı sayılmayacak uçtan uca şifreli depolama sağlar.

Güncellemeler hakkında daha fazla bilgi edinmek için tıklayabilirsiniz.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!