İnternetten Araç Kiralama Nasıl Yapılır? Araç Kiralarken Gerekli Belgeler

Araç kiralama hem seyahatlerde hem de günlük yaşamda otomobile erişim ihtiyacına hızlı bir şekilde karşılık verebilen bir seçenektir. Özellikle seyahatlerin daha keyifli ve özel bir hale gelmesini sağlayan araç kiralamaya olan ilgi git gide artıyor.  Araç kiralamak isteyenler araç kiralama platformlarına başvurarak kiralama işlemini gerçekleştiriyor.

Araç kiralama hizmetinden yalnızca araç sahibi olmayan kişiler faydalanmıyor. Örneğin, uzun yolculuklarda kendi aracının yakıt tüketimi yüksek olan kullanıcılar, daha ekonomik araçlar tercih edebiliyor. Bununla birlikte, şehirler arası bir yolculukta uzun araç yolculuğu yerine uçakla ulaşımı tercih eden araç sahipleri de gittikleri şehirde, daha önce internetten kiraladığı aracını havalimanından teslim alabiliyor.

Araç kiralamaya artan ilginin en önemli sebeplerinden biri de internet üzerinden sağlanan kolay araç kiralama imkânıdır. Kişiler, artık yabancısı oldukları bir şehri ziyaret ettiklerinde, araç kiralama ofisi aramak zorunda kalmadan, seyahat planlamasının en başında aracını uygun konumdan teslim alacak şekilde internetten kiralayabiliyor.

İnternetten Araç Kiralarken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Araç kiralamaya olan ilgi ve talebin her geçen gün artmasıyla, internetten araç kiralama platform çeşitleri de buna paralel olarak artış göstermektedir. Ancak internetten aracınızı kiralarken, araç kiralama firmasının güvenilir ve kurumsal olması dikkat edilmesi gereken en önemli husustur. Aynı şekilde, ilgili hizmet sağlayıcısının 7/24 hizmet veren müşteri hizmetlerinin olması da bir o kadar önemlidir. Böylece, karşılaşabileceğiniz olası herhangi bir problemde, araç kiralama platformu size en kısa sürede yardımcı olacaktır.

Bununla birlikte, araç kiralarken ödemeyi de online olarak yapmanız gerekecektir. Bu durumda, kart bilgilerinizi paylaştığınız firmanın güvenilir bir ödeme altyapısına sahip olması, sizin için finansal riskleri minimuma indirecektir. Böylece ödemeniz güvenli bir biçimde gerçekleşir.

Aracınızı doğrudan bir firmadan kiralamak yerine, birçok firma alternatifinin yer aldığı platformları tercih etmeniz de avantaj yaratacaktır. Doğrudan bir firmadan yapacağınız kiralama hizmetinde fiyat ve firma kalitesi karşılaştırma imkânınız bulunmayabilir. Ancak, birçok firma alternatifinin listelendiği platformlarda, istediğiniz için en uygun fiyatlı seçeneği bulabilirsiniz.

Aynı zamanda platformda yer alan firmaların puan ve yorumlarını karşılaştırarak, daha çok güvendiğiniz firmayı tercih edebilirsiniz. Doğrudan firma üzerinden yapacağınız araç kiralama hizmetlerinde, size sunulan otomobil marka ve model seçenekleri de kısıtlı olabilir. Fakat farklı firmaların birlikte listelendiği platformlarda, artan marka ve model seçenekleriyle birlikte, ihtiyaç önceliklerinize göre en uygun aracı da bulabilirsiniz.

İnternet Üzerinden Araç Kiralama Nasıl Yapılır?

İnternet üzerinden araç kiralamaya karar verdiyseniz ilk olarak yapacağınız iş ilgili firmanın internet sitelerine veya varsa uygulamalarını indirmektir.

İnternet ile araç kiralama hizmetini, web siteleri ve mobil uygulamlar üzerinden 2 dakikalık bir işlem adımıyla kolaylıkla yapabilirsiniz. Ayrıca firmaarın sunmuş olduğu uçak bileti gibi hizmetlerle de entegre bir biçimde araç kiralama talebinizi yönetebilirsiniz. Örneğin bir noktadan diğerine seyahat etmeden önce aldığınız uçuşa paralel tarihlerde araç kiralayabilirsiniz.

İnternet üzerinden araç kiralamak oldukça kolay. Tek yapmanız gereken websitelerini ziyaret etmek  ve seyahat edeceğiniz tarihleri seçmek. Seçimi yaptıktan sonra size farklı araç kiralama şirketlerinin sunduğu araçlar ve fiyatlar sunulur. Bu seçenekleri değerlendirerek size en uygun aracı seçebilirsiniz. Rezervasyon için kişisel bilgilerinizi girip, ödeme için kredi kartınızı tanımlayabilirsiniz. Ödeme yaptıktan sonra size gönderilen rezervasyon kodu ile gittiğiniz noktadaki havalimanında aracınızı teslim alabilirsiniz. Ayrıca, dilerseniz uçuş kodunuzu araç kiralama esnasında size sorulan bilgiler kısmındaki ilgili alana ekleyerek aracınızın uçuştan önce hazırlanmasını sağlayabilirsiniz.

İnternet üzerinden araç kiralama kredi kartı ile yapılabildiği için oldukça kolaydır. Ancak araç kiralama yapmadan önce mutlaka kart limitinizin yeterli olduğundan emin olunuz.

Ayrıca internet üzerinden yapılan araç kiralamada bazı durumlarda sözleşme size online olarak sunulabilir. Bu durumda size gönderilen sözleşmeyi mutlaka detaylı bir şekilde okuyunuz. Sözleşme detayları firmalar arasında doğal olarak farklılık gösteriyor. Özellikle bu detaya mutlaka dikkat etmeniz gerekiyor.

İnternet üzerinden aracınızı kiraladıktan sonra aracınızı teslim almaya gittiğiniz zaman ehliyetiniz, kimliğiniz, kredi kartınız ve istisnai durumlarda firma tarafından önceden istenebilecek bazı ek belgeler mutlaka yanınızda olmalıdır. İnternet üzerinden kiraladığınız aracı teslim almadan önce mutlaka kontrol ediniz ve sigorta şartları hakkında aklınıza takılan soruları firmaya iletiniz.

Araç Kiralarken Hangi Belgelere İhtiyaç Duyulur?

Gezi, iş seyahati veya günlük kullanımda araç kiralamaya ihtiyaç duyabilirsiniz. Araç sahibi olmayabilir veya seyahat ettiğiniz konuma kendi aracınızla gitmemiş olabilirsiniz. Bu gibi durumlarda, araç kiralayarak ulaşım imkânlarını kolaylaştırabilirsiniz. Ancak tabi ki araç kiralarken de sunmanız gereken bazı zorunlu belgeler ve sorumlu olduğunuz yükümlülükler mevcut.

Araç kiralamada istenilen belgeler günlük hayatta yanınızda taşıdığınız belgelerden oluşuyor. İlk olarak kimlik araç kiralamada olmazsa olmazların başında geliyor. Araç kiralamada kiralanan araç kişinin üzerine zimmetleniyor ve aracı kiralayan araçla alakalı olası olumsuz durumlarda tek muhatap durumunda oluyor. Aracı kiralayan bireyin kimliğini teslim etmesi bu açıdan önemlidir. Eğer kiralanacak aracın birden fazla sürücüsü bulunuyorsa aracı kullanacak diğer bireylerin de kimliklerini firmaya ibraz etmesi gerekiyor.

Araç kiralamada firmalar tarafından istenilen bir diğer belge ise ehliyettir. Ehliyet sahibi olmadan araç kiralamak mümkün değildir. Ehliyetin süresi de bir diğer önemli kriter olarak dikkat çekiyor. Hatta birçok firma yeni ehliyet alan bireylere araç kiralama konusunda daha farklı prosedürler uygulayabiliyor. İnternetten araç kiralarken ehliyetinizin yaşını da göz önünde bulundurarak kiralama işleminizi yapınız. Araç kiralama için minimum ehliyet yaşı birçok firmada 2-3 sene arasıdır. Kiralanacak araçların ağırlıkla binek otomobil sınıfında olduğu düşünülürse, ehliyetin B sınıfı olması da aranılan özelliklerden biridir.

Kimlik ve ehliyetin yanı sıra bazı araç kiralama firmaları imza beyannamesi ve ikametgah adresi için belge talep edebiliyor. Firmaya göre farklılık gösteren bu durumda eğer firma sizden bu belgeleri talep ediyorsa temin etmeniz önemlidir.

İnternetten Araç Kiralamanın Avantajları Nelerdir?

İnternet üzerinden hizmet sağlamanın yaygınlaşması ve pratiklik sunması doğal olarak araç kiralama hizmetinde de online seçeneğini cazip kılıyor. Elbette online kiralamada aracı tam anlamıyla kiralamış olmuyor, aracı rezerve etmiş oluyorsunuz. Ancak online araç kiralamanın kullanıcıya doğrudan sunduğu birçok avantaj da bulunuyor.

İnternet üzerinden araç kiralamak kullanıcılar için oldukça pratik bir işlemdir. Kullandığınız dizüstü bilgisayar veya akıllı telefon ile hızla araç kiralama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Özellikle acil durumlar ve günlük kullanımlar için oldukça ideal bir kullanım imkânı sunuyor. Kısacası online araç kiralama ile zamandan büyük ölçüde tasarruf etmiş oluyorsunuz.

Araç seçimi araç kiralarken kafa karışıklığı yaratabiliyor. Online araç kiralama seçeneğinde kiralamak istediğiniz aracın özelliklerine göre filtreleme yapabilirsiniz. Aracın kişi sayısı, modeli ve fiyatı hakkında daha net bir bilgiye sahip olabilirsiniz. Böylelikle ihtiyacınıza uygun olan aracı net bir şekilde seçme imkanına sahip olabilirsiniz.

Güvenli ödeme araç kiralamada önem verilen bir diğer detaydır. Her ne kadar kredi kartı ile ödeme yapılsa da online ödemeler çok daha güvenilir olabiliyor. Ayrıca sık araç kiralayan biriyseniz ödeme yönteminizi kaydederek, tek bir tıkla aracınızı hızla kiralayabilirsiniz. Bunun yanı sıra ödeme yapacağınız tutar online sistemde net bir şekilde karşınıza çıkacaktır. Bu sayede, işlemin son adımına ulaştığınızda ek masraflarla karşılaşmazsınız. Aracı kiralama süresine göre de çeşitli kampanya ve avantajlardan anında faydalanabilirsiniz.

Online araç kiralama işlemi daha esnek koşullara sahiptir. Bu esnek koşulların başında da zaman geliyor. Fiziksel olarak çalışan firmaların belirli bir çalışma saati bulunuyor. Ancak acil durumlar için araç kiralamaya ihtiyaç duyuyorsanız online araç kiralama seçeneklerine göz atabilirsiniz. Bununla birlikte online araç kiralarken, kendinizle ilgili doğru bilgileri girdiğinizden emin olmalısınız. Bilgileri eksiksiz bir şekilde girerseniz aracınızı kolay bir şekilde saat kısıtlaması olmaksızın kiralayabilirsiniz.

Araç kiralama sürecinde birçok evrak doldurmanız bekleniyor. Özellikle kimlik ve diğer belge fotokopileri için vakit harcamanız gerekebiliyor. Online yöntemler ile araç kiralama firmasının sizden istediği belgeleri tarayarak veya fotoğrafını çekerek araç kiralama işleminizi hızla tamamlayabilirsiniz. Birçok firma sözleşmeleri de online ortama yükler böylece kullanıcılar fazla prosedür ile uğraşmadan araçlarını hızla kiralayabilir.

İnternet, platformunda bulundurduğu farklı araç kiralama firma seçenekleri, sunduğu geniş otomobil marka ve model seçenekleri ile dikkat çekiyor. Aynı zamanda 7/24 müşteri hizmetleri, güvenli ödeme altyapısı, komisyonsuz işlem ayrıcalığı ve iptal rezervasyonlarında ücret iadesi politikalarıyla da müşteri memnuniyetini her zaman olduğu gibi en üst düzeyde tutuyor. Böylece siz de araç modelleri arasında karşılaştırma yaparak ihtiyacınız olan aracı seçebilir; güvenli online ödeme yöntemiyle, dilediğiniz aracı kolay bir biçimde kiralayabilirsiniz.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!