Instagram’ın çok bilinmeyen 7 özelliği

400 milyon insanın aktif olarak kullandığı belirtilen Instagram, insanlar tarafından en çok tercih edilen sosyal medya platformlarından birisini oluşturuyor. Instagram uygulaması, takip edilen insanların paylaşımlarını tarihsel sıraya göre görmenize imkan sağlıyor.

Özellikle fotoğraf paylaşımları için geliştirilen bu sosyal medya uygulaması, fotoğrafları yeniden boyutlandırma ve filtreleme gibi bazı özellikleri de içinde barındırıyor ve bu özellikler, kullanımı son derece basit bir şekilde bulunuyor.

Her ne kadar kullanması kolay olsa da, insanların birçoğu Instagram’ın bazı özelliklerini gözden kaçırabiliyor. Uplifers olarak sizler için, Instagram’ın çok bilinmeyen 7 özelliğini derledik.

1. Kullanmaktan hoşlanmadığınız filtreleri gizleyebilirsiniz

Instagram’ın çok bilinmeyen 7 özelliği
Instagram’da kullanmak istemediğiniz filtreleri gizleme özelliği bulunuyor

Fotoğraf filtreleme özelliği, Instagram’ın bu kadar meşhur olmasında en büyük etken olarak göze çarpıyor. Ancak akıllı telefonların kameraları daha kaliteli olmaya başlayınca, insanlar filtrelemeyi kullanma konusunda eskisi kadar istekli olmamaya başladı. Bu noktada Instagram’ın, filtreleri gizleme özelliği işe yarayabilir. Fotoğraf paylaşımından önce düzenlemesini yaparken, filtrelerin en sağındaki yönet butonundan istemediğiniz filtreleri gizleyebilir ve bu şekilde uygulamayı daha da kişiselleştirebilirsiniz.

2. Başka insanların sizi etiketlediği kötü fotoğraflarını gizleyebilirsiniz

Instagram’ın çok bilinmeyen 7 özelliği
Başkasının sizi etiketlediği fotoğrafları gizleyebilirsiniz

Instagram hesabını çok yoğun kullanan insanlar, başkalarının fotoğraflarında eklenmenin ne demek olduğunu çok iyi anlayabilirler. Eğer başkalarının fotoğrafların otomatik olarak kendi profilinize eklerseniz, neticede insanlar sizin hesabınıza girdiğinde bunları da görebilir ve bu sizin hoşunuza gitmeyebilir.

Başkasının eklediği fotoğrafları profilinizde gizlemek için, Olduğun Fotoğraflar butonuna gidip, profilinizde gizleme seçeneğini tıklayabilir ve bunlardan kurtulabilirsiniz.

3. Arkadaşlarınızın neleri beğendiğini görebilirsiniz

Instagram’ın çok bilinmeyen 7 özelliği
Arkadaşlarınızın hangi fotoğrafları beğendiğini görebilirsiniz

Arkadaşlarının hangi fotoğrafları beğendiğini hiç merak ettiniz mi? Bunu tespit edebilmeniz için Instagram’ın bir özelliği bulunuyor. Hareketler butonuna tıkladığınızda, takip edilen kısmını seçerseniz arkadaşlarınızın neleri beğendiğini takip edebilirsiniz.

4. Beğendiniz bütün fotoğrafları tekrar görebilirsiniz

Instagram’ın çok bilinmeyen 7 özelliği
Instagram’da önceden beğendiğiniz fotoğrafların hepsini görebilirsiniz

Önceden beğendiğiniz ancak aradan çok fazla zaman geçtiğini bildiğiniz bir fotoğrafı duvarınız bulmanız biraz zor olabilir. Ancak Instagram bunun zorluğunu bildiği için, işinizi kolaylaştıracak bir özelliğe sahip.

Instagram profilinize gittiğinizde ayarlar sekmesinden beğendiğin gönderilere tıklayabilir ve bu sayede önceden beğendiğiniz fotoğrafların tamamını görebilirsiniz.

5. En beğendiğiniz hesap fotoğraf paylaştığında bildirim alabilirsiniz

Instagram’ın çok bilinmeyen 7 özelliği
takip ettiğiniz hesaplar fotoğraf paylaştığında bildirim alabilirsiniz

Herkesin çok beğendiği ve fotoğraflarını ilgiyle takip ettiği bir Instagram hesabı olabilir. Bu şekilde takıntılı olduğunuz bir Instagram hesabı varsa, bu hesap paylaşımda bulunduğu zaman bildirim alabilirsiniz.

İlgiyle takip ettiğiniz profilin hesabına girin, sağ üst köşedeki üç noktaya tıklayın ve gönderi bildirimlerini aç seçeneğini tıklayın. Bu sayede beğendiğiniz profilin fotoğraflarından anında haberiniz olabilir.

6. Instagram’dan özel mesaj gönderebilirsiniz

Instagram’ın çok bilinmeyen 7 özelliği
Instagram’dan özel mesaj gönderebilirsiniz

Instagram Direct, özel mesajlar göndermenize yarayan bir özellik olarak ön plana çıkıyor. Ancak bu özellik göreceli olarak çok az kullanılıyor. 400 milyon Instagram kullanıcısından 85 milyonun aylık olarak Direct’i kullandığı biliniyor.

Direct’i kullanmak isterseniz, sağ üst köşedeki gelen mesaj kutusuna tıklayabilirsiniz.

7. Başkalarını gönderilerini arkadaşlarınıza, özel olarak gönderebilirsiniz

Instagram’ın çok bilinmeyen 7 özelliği
İnsanların gönderilerini özel olarak birilerine mesaj atabilirsiniz

İnsanlar genelde başkalarının paylaşımlarını arkadaşlarına göndermek için ekran alıntısı (screen shot) yöntemini kullanıyor.

Eğer birinin paylaşımını, onun haberi olamadan bir arkadaşınıza göndermek sterseniz, beğen ve yorum yap butonlarını yanındaki ok işaretine tıklayabilir ve göndermek istediğiniz arkadaşınızı seçebilirsiniz.

Kaynak:
Business Insider

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!