İnsanları açgözlülük konusunda aynı paydaya getiren unsur: Para

İnsanları para konusunda açgözlü yapan nedir?

Para konusundaki açgözlülüğü anlamak için gelin bir düşünce deneyini inceleyelim:

Tüm dünyada su kıtlığı olduğunu düşünün, bu nasıl bir durum olurdu?

Suyun hayatta kalmamız için temel ihtiyaç olduğunu anladığımız anda, herkes her yerden toplayabildiği ve biriktirebildiği kadar su toplamaya çalışırdı. İnsanlar su için birbiriyle kavga ederlerdi. Yine de insanlar ne kadar suya sahip olursa olsun, kimse kendini tam anlamıyla güvende hissedemezlerdi, çünkü yaşamları için ne kadar suya sahip olmaları gerektiğini kim bilebilirdi?  Hiç kimse. Böylelikle insanlar hiç durmadan su biriktirmeye devam edeceklerdi.

Neyse ki, gezegenimizde birçok yerde su bol miktarda var ve gelişmiş ülkelerde halihazırda temiz ve sağlıklı su bulunuyor. Bu yüzden insanlar su biriktrmek veya toplamak durumunda kalmıyorlar. Susadıklarında rahatça su içebiliyorlar. Su herkes için her an ulaşılabilecek bir şey olduğu için insanlar su konusunda açgözlü davranmıyorlar; fakat yine de az gelişmiş ülkelerde temiz su kıtlığı yaşandığı için insanların su konusunda açgözlü davrandıklarını görebilirsiniz.

para
Açgözlülüğü bir anlamda kıtlığın bir sonucu olarak görebiliriz.

Eğer bir şey yeterince bol miktarda bulunmuyorsa, o konuda açgözlü davranmaya başlıyoruz, özellikle o madde hayatımızı devam ettirmemiz için gerekliyse. Bu açıdan, açgözlülüğü kıtlığın bir sonucu olarak görebiliriz.

Şimdi de insanların para konusunda nasıl açgözlü olabildiklerine ya da neyin insanları para konusunda açgözlü yapabildiğine bakalım:

Tüm ekonomik sistem para üzerine kurulu olduğu için, paramız olmadan hayatta kalamayız. Fakat para, tüm ekonomistlerin bileceği üzere, yaşayan her insan için hiçbir zaman yeterli değildir. Dahası paranın hep sizde olacağının da garantisi yoktur. Bugün yeterli paranız olabilir; ancak gelecekte parasız kalıp kalmayacağınızı kim garanti edebilir?

İlgili yazı: Para biriktirmenize yardımcı olacak 21 ipucu

para sayma
Bugün çok paranız olsa da yarın parasız kalmayacağınızı kim garanti edebilir?

Bu yüzden, doğal olarak hepimiz konu para olunca açgözlü davranıyoruz, kimimiz fazla kimimiz az. Gerçekte, banka hesabımızda ne kadar para olursa olsun, asla kendimizi güvende hissetmiyoruz. Bu da milyonları olan insanların neden daha fazla para kazanmak istediklerini açıklıyor. Açgözlülük kazanılan paranın çok daha ötesine geçmiş durumda.

Genellikle zengin olmayan insanlar, zenginlerin para konusunda çok fazla derecede açgözlü olduğunu hatta doğuştan gelen açgözlülüklerinin olduğunu iddia ederler. Gerçek ise tüm ekonomik sistem, kaçınılmaz olarak insanları bu tarz davranışlarda bulunmaya yapılandırmıştır ve temel sistem değişmedikçe, açgözlülüğün ana nedenlerini anlayıp ortadan kaldırmadıkça, her seferinde aynı tuzağa tekrar tekrar düşüp olumsuz sonuçlarını yaşayacağız.

Kaynak:

theunboundedspirit.com/greed/

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!