İlkbaharla evinizi yenileyin: 2021’e Feng Shui dokunuşları

Biliyor muydunuz ki yaşadığımız mekanların da bizler gibi doğum tarihleri var. Bu tarih, binanın içinde yaşamın başladığı tarih olarak kabul edilir. Klasik Feng Shui analizlerinde de bu tarihe, ön cepheye ve pusula yönlerine bakarak mekanların sabit enerji haritaları uçan yıldızlar metoduna göre hesaplanır. Bu hesaplamalar ile çıkan enerji haritaları ise 5 elementin birbiri ile olan dengeli ilişkisine dayalıdır.

Ancak enerjiler seneden seneye de değişim gösterir. Yaşadığımız mekanlarda da bir kere enerji haritaları çıkarıldıktan sonra geriye her seneki etkileşimleri güncellemek kalır.

Bunu siz de her sene evinize uygulayabilirsiniz. Nasıl mı?

İlk önce elinizde bir plan olmalı. Yoksa da ölçekli olarak kareli bir kağıda küçük bir kroki ile işe başlayabilirsiniz. Planınızın orta noktasını, yani merkezini bulmak kolay. Şimdi de ön cephenizi saptamanız lazım. Burası da evinizde en çok zaman geçirdiğiniz, yaşam alanları dediğimiz, genelde salonlarımızın, teraslarımızın bulunduğu cephe oluyor. Manzaranın bulunduğu yönde bir ipucu olabilir. Ön cephenizin yönünü de elinizde bulunan akıllı telefonlar ile bulabilirsiniz. Bu yönü merkeze oturtup buradan diğer yönleri bulabilirsiniz…

Şimdi elementlerin özelliklerini kullanarak keyifle yaşanabilecek ortamlar yaratmak sizin yaratıcılığınıza kalıyor. Bu sene için bu etkileri 04 Şubat 2021-03 Şubat 2022 arasında alacağımızı da unutmayalım.

Bahar ayının yenilenme, değişim enerjisi ile birlikte, gelin evlerinizde yeni senenin enerjisini aktive etmek için ufak tefek dokunuşlar yapalım…

Öncelikle evlerimize bereket enerjisini çekmek için neler yapabiliriz?

2021 senesinin en önemli bereket enerjisi batıda. Eğer yaşadığınız veya çalıştığınız mekânın batısı aktif alanlarınızdan birine geliyorsa bereketli etkilerinden daha çok yararlanacaksınız anlamına gelir. Bu alanda yapacağınız ufak tefek değişikliklerle kendinizi yeni seneye hazırlayabilirsiniz. Bu yön için ihtiyacınız olan elementler Ateş ve Toprak’tır. Ateş elementi renklerini -kırmızı, bordo, pembe, turuncu-, Toprak elementi renklerini – kahverengi, bej, hardal- tercihleriniz edin. Ateş elementi aksesuarlarına örnek olarak, mumlar, fenerler, varsa şömine ateşi, Toprak elementi aksesuarlarına ise seramik objeleri, duvar panolarını, mermer objeleri sayabiliriz.

Batıda hangi odanız varsa uygulayacağınız çözümleri de ona göre şekillendirebilirsiniz. Eğer salon gibi aktif bir alanınız varsa bu alanda hareketli ateş objeleri, mum, fener kullanabilirsiniz. Seramik bereket objeleri, nar figürleri ya da doğal taş aksesuarlar şık bir dekorasyon için kullanılabilir. Belki salonunuzda yapacağınız dekorasyon değişikliğinde ateş ve toprak rengi koltuk takımlarınızı evinizin uygun yönüne yerleştirebilirsiniz.

Eğer yatak odanız batı yönüne geliyorsa, hem size huzur ve sakinlik verecek hem de bereketi davet edecek sakin ateş tonlarını veya toprak tonlarını seçebilir, yatak örtünüz, yastık takımlarınız konusunda bu sene bir değişiklik yapabilirsiniz.

İlişkilerimizi güçlendirmek ve aşk hayatımızı ve yaratıcılığımızı desteklemek için bu sene hangi yöne dikkat etmeliyiz?

Romantizm,  aşk ve yaratıcılık etkilerini taşıyan, çiftler arasında uyumu destekleyen yön bu sene doğu . Bu alanı doğru şekilde değerlendirmek bekârlar için romans ve evlilik fırsatı doğurur. Bebek sahibi olmak istiyorsanız da doğu yönünü canlı tutmalısınız.

Ayrıca bu yönde çalışmak da yaratıcılık enerjisini artırarak projelerinizde size destek olur. Ağaç ve Su elementini temsil eden objeler kullanmaya çalışın. Ağaç elementi renkleri için yeşil ve mavinin bütün tonları, Su elementi renkleri için ise lacivert ve siyah renkleri sayılabilir.

Ağaç elementi objeleri olarak, ahşap mobilyaları, ahşap aksesuarları, yapraklı bitkileri, kitapları sayabiliriz. Su elementi aksesuarları olarak, akvaryum, ev tipi şelale gibi su objelerini sayabiliriz.

Evinizde hangi odanız doğu yönüne denk geliyorsa ona uygun çözümler üretilebilirsiniz. Örneğin salon dekorasyonunda koltuk takımlarında uygun renkleri kullanabilir ya da yastıklarla destekleyebilirsiniz. Aktif bir çalışma alanına geliyorsa çalışma masanız ve aksesuarlarında ağaç elementini tercih edebilirsiniz. Ahşap duvar veya masa üstü aksesuarları da güçlü bir ağaç etkisi yaratırlar. Yatak odanız bu yönde ise yatak odasına uygun sakin ve huzur ve romantizmi çağrıştıracak objeler kullanabilirsiniz. Doğu yönüne gelen bölümlerde, çiftli objeler ve çift fotoğrafları kullanmaya çalışın. Aşkı ve romantizmi çağrıştıran objeler bu duyguları hep canlı tutacaktır.

Gelecek planlarımızı, hedeflerimizi, satışlarımızı destekleyecek yön bu sene hangisidir?

2021 senesinde bir başka bereket enerjisi yıldızı da Kuzeydoğu yönünde. Geleceğin bereketi de diyebileceğimiz bu yıldız yeni başlangıçlar, mutlu olaylar ve kutlamaları temsil etmektedir. Gelecek planlarının geliştirilmesi, iş geliştirme, satış arttırma gibi etkilerinden yararlanmak için bu yönü aktif olarak kullanmak iyi olacaktır.

Bereket enerjisini “Ateş” elementi ile destekleyebilir, etkisini artırabilirsiniz. Enerjiyi çoğaltmak için bu bölgeyi iyi ışıklandırdığınızdan emin olun. Eğer salona denk geliyorsa mum ateşinden veya varsa şömine ateşinden yararlanabilirsiniz. Yemek masanız bu yönde ise, şık bir dekorasyon ve mum ateşi ile de aktive edebileceğiniz bereket enerjisi, olumlu etkisini gösterecektir. Ateş tonlarında halı veya kilimler, yastıklar bu yönü doğru değerlendirmenize yardımcı olacaktır. Saat gibi hareketli objeler de olumlu enerjiyi aktive eder. Yatak odanızda yatak örtüsü veya yastıklarla ateşi kuvvetlendirebilirsiniz.

Sınavlara hazırlanan çocuklar ve iş hayatında başarı için hangi yön olumlu etkiler taşıyor?

Bu sene kariyer ve akademik başarıyı getirecek yıldız evlerimizin güneyinde. Bu yıldız, kariyer ve gelecekteki bereketi temsil eden, olumlu etkilerini de beraberinde getiren bir enerji. Sınavlara veya yarışmalara hazırlanan çocuklara, kariyerinde bir gelişmeyi hedefleyenlere bu yönde yapılacak değişiklikler destek olacaktır.

Bu alanlarda “Su” ve “Metal” elementinin etkisinden yararlanın. Akvaryumlar, aynalar, metal aksesuarlar başvuracağınız objeler olabilir. Dekoratif saatler, hareketli objelerdir ve olumlu enerjinin olduğu noktaları daha da aktive ederler. Metal elementinin renkleri, gri, beyaz ve metalik renklerdir, Su elementinin renkleri ise lacivert ve siyahtır.

Hem aksesuarlarla hem de yerleşimde yapacağınız değişikliklerle kariyer ve başarı enerjisini olumlu aktive edebilirsiniz.

2021’in en hassas yönleri için neler yapabiliriz?

Bu senenin en hassas yönleri olan kuzey ve güneydoğu yönlerinde Metal ve Su elementlerinin desteğini kullanarak, hastalık ve maddi-manevi kayıplara karşı evinizi güçlendirebilirsiniz. Olumsuz enerjilerin olduğu yerlerde uzun zaman geçirmek iyi fikir değil. Mümkünse değiştirin. Metalik tonlar, saflığın ve sadeliğin sembolü olan beyaz mobilyaları siyah aksesuarlar ile kombinleyerek bu yönlerde önlem alabilirsiniz. Metal rüzgar çanları, geleneksel olan 6’lı Çin parası, Tibet kaseleri, her türlü metal, gümüş objeler bu yönde kullanılabilir. Şeffaf bir kase içinde kaya tuzlu suyu da ağzı açık olacak şekilde mekanınıza yerleştirebilirsiniz.

Senelik etkileşimlerin mekanlarınızda daha doğru işlemelerini sağlamak istiyorsanız ilk önce, evinizin enerji haritalarını çıkarttırmanız gerekmektedir. Mekanlarınızdaki “Chi” akışını dengelemek için yapılacak doğru bir Feng Shui uygulaması önceliğiniz olmalıdır. Bu konuda destek almak isterseniz, www.madeinfengshui.com sitesinden bize ulaşabilirsiniz.

Haydi evlerimizi tazelemek için bahar ayının enerjisini kullanalım.

İlginizi çekebilir: Yatak odasında Feng Shui: Dekorasyonda nelere dikkat etmelisiniz?

Bahar Gücüyener Pardorokes Yüksek Mimar & Feng Shui Uzmanı
1970 yılında İstanbul’da doğan Bahar Pardorokes Notre Dame de Sion Fransız Kız Lisesinin ardından Mimar Sinan Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nden mezun oldu. İstanbul Teknik Üniversitesi’nde ... Devam