İlişkinize dair yeni yıl hedeflerinizi gerçekleştirmenize yardımcı olacak 10 soru

Geri sayımlarla geride bıraktığımız 2018’in kapanışını yapıp yepyeni bir yıla, yeni dileklerle hızlı bir başlangıç yaptık. Hepimiz beklentilerimize uygun şekilde kendimizle ya da ilişkimizle ilgili hedefler listelerimizi tamamlayarak kararlı bir şekilde uygulamaya geçirmek adına kendimize söz verdik. Ancak hedefler koymak ve listeler hazırlayarak kendimizi bu konuda motive etmek her ne kadar o hedefleri gerçekleştirmek konusunda yardımcı ve etkili olsa da, genelde yılın sonunda bu hedeflerin birçoğunu tamamlayamadan yılı noktalayabiliyoruz.

İlişkinizin süreç analizini yapmak özellikle yaşadığınız problemlerin kaynaklarına ulaşarak daha köklü değişiklikler yapmanızı sağlayacak.

Çoğu zaman da geriye dönüp hedeflerimizi gerçekleştirip gerçekleştirmediğimizin değerlendirmesini yapmıyoruz. Yeni yıla girerken yılın sonunda bu hedeflerin ne kadarına ulaşıldığının değerlendirmesini yapmak da en az yeni hedefler koymak kadar önemli. Yeni yıla daha yeni giriş yapmışken arkanıza dönüp ilişkinizi gözden geçirmeye, ilişkinizin size kattıklarını ve sizden götürdüklerini değerlendirmeye ne dersiniz?

Gelecek yıl kendinizle, partnerinizle ve ilişkinizle ilgili nasıl değişiklikler yapmanız, koyduğunuz hedeflere ulaşırken nasıl stratejiler belirlemeniz gerektiğiyle ilgili hedeflerinizi uygulamaya başlamadan önce aşağıdaki soruları cevaplamaya çalışarak ilişkinizin son bir yılını değerlendirmeniz, size yeni hedeflerinizi gerçekleştirme ve devamlılığını sağlama konusunda oldukça yardımcı olacaktır. İlişkinizin süreç analizini yapmak özellikle yaşadığınız problemlerin kaynaklarına ulaşarak daha köklü değişiklikler yapmanızı sağlayacak. İlişkinizle ilgili değerlendirmeyi partnerinizle birlikte yapmak, birlikte oluşturduğunuz  yeni yıl ilişki hedeflerinizi uygulamaya çalışırken yaşadığınız iletişim eksikliğinden kaynaklanan problemlerin azalmasına da yardımcı olacaktır. İşte değerlendirme yaparken hem kendinize, hem de partnerinize sormanız gereken sorular:

Kendinize, ilişkinize ve hayatınıza dair bu soruları zaman zaman sorarak genel tabloyu daha kolay görebilirsiniz.
  1. Birlikte üstesinden geldiğimiz en büyük zorluklar nelerdi?
  2. Kendimde ve ilişkimde neyi değiştirmek isterdim?
  3. Gelecek yıl için kendimle ve ilişkimle ilgili en önemli hedeflerim neler?
  4. Gelecek yıl beni ve ilişkimi bekleyen zorluklar neler olacak?
  5. İlişkimle ilgili problemlerle başa çıkma yollarım konusunda kendimi nasıl geliştirebilirim?
  6. İlişkimle ilgili beklentilerimin karşılanması için neyi daha fazla/ daha az yapmalıyım?
  7. Hayatımdaki en önemli insana nasıl davranıyorum?
  8. Birlikte olduğum insanı geliştirmek için kendimden neler veriyorum?
  9. İlişkimden aldığım zevki ve birlikte geçirdiğimiz mutlu anları nasıl artırabilirim?
  10. İlişkimle ilgili en büyük gelecek beklentim nedir?

Kendinize, ilişkinize ve hayatınıza dair bu soruları zaman zaman mutlaka sorun. Beklentilerinizin karşılanıp karşılanmadığının değerlendirmesini yapmanız, sizin için uygun ve uygun olmayan davranış örüntülerini fark etmeniz konusunda oldukça yol gösterici olacak ve kararlarınıza netlik kazandıracaktır. Hayatınızda değişiklik yapmak için neyi değiştirmek istediğinizden çok neden ve nasıl değiştirmeniz gerektiğiyle ilgili farkındalık kazanmalısınız. Yukarıdaki örnek soruları taslak olarak kullanarak size ve ilişkinize özel farklı değerlendirme kriterleri de oluşturabilirsiniz. İyi seneler!

 

Kaynaklar:
Psychology Today
Evan Marc Katz
Our Everyday Life

 

İlginizi çekebilir: İlk buluşmada gergin anlar yaşamanıza sebep olacak 21 tuhaf düşünce

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!