İlişkinizdeki aşkı yeniden canlandırmak için 4 adım

Aşık olmak için yapılması gereken belirli bir şey yok. Aşık olmak, bir anda gelişen ve duyguların kontrol edilemediği bir durum. Vücudumuz kendini aşık olmaya hazır hissettiğinde, hormonlar salgılıyor ve biz aşık oluyoruz.. Fakat, aşk hormonlarının ömrü çok uzun değil.

Aşık olunan kişiyle ciddi bir ilişkiye başlandığı zaman beden stres ve kaygı içeren hormonları salgılıyor ve böylece partnere farklı bir gözden bakılmaya başlanıyor. Bu süreç çoğu ciddi ilişki için böyle ilerliyor. Ama panik olmayın, stres ve endişe hormonlarının salgılanması ilişkinizde bir sorun olduğu anlamına gelmiyor. Önemli olan, bu hormonlarla nasıl baş edeceğinizi öğrenmek. Uplifers olarak, ilişkinizdeki ‘canım cicim’ dönemlerine geri dönmenize yardımcı olacak 4 öneriyi sizler için derledik.

aşk

1. Partnerinizin çocukluk fotoğrafını yanınızda taşıyın

Partnerinizin çocukluk resmini cüzdanınızda saklayın ya da telefonunuza kaydedin. Sevgilinize sinirlendiğiniz zaman, uzaklaştığınız zaman veya tartıştığınız zaman o resimdeki küçük tatlı çocuğa bakarak yumuşamaya çalışın. Resme odaklanarak partnerinizin kişiliğini, değişimini ve onda sevdiğiniz özellikleri kendinize hatırlatın.

Partnerinizden çocukluk anılarını anlatmasını isteyin. Çocukluk yıllarındaki saflık, temizlik ve savunmasızlık bir insana aşık olmamızı sağlayan temel taş. Çocukluk fotoğrafına bakmak partnerinize ilk başta aşık olduğunuz özellikleri hatırlatabilir ve ilişkinizin güçlenmesine yardımcı olabilir.

2. Tanışma hikayenizi birbirinize anlatın

Nasıl ve nerede tanıştınız? İlk buluşmanızda neler yaptınız? Bu sorulara cevap vererek ve geçmişte yaşadığınız güzel anıları anlatarak birbiriniz hakkında sevdiğiniz şeyleri hatırlayabilirsiniz.

Partnerinizle tartıştığınızda, geçmişte ilişkide yaşadığınız zor bir anı hatırlamaya çalışın. O durumla nasıl başa çıktınız? Nasıl affettiniz? Bütün bu soruların cevabı partnerinizi neden sevdiğinize çıkıyor, bunu sadece düzenli olarak birbirinize hatırlatmanız lazım.

3. Özeleştiri yapın

Olumsuz özelliklerinizi düşünün. Daha sonra, bu özelliklerinize partnerinizin nasıl sabırla yaklaştığını ve sizi böyle kabul ettiğini kendinize hatırlatın. Kavga ettiğiniz zamanlarda, partnerinizin davranışları ve hatta yanınızda olması bile sizi rahatsız edebilir. Fakat, aynı durum sizin içinde geçerli. Stres altındayken, hiç birimiz etrafa neşe saçmıyoruz. Bu yüzden, partnerinize kızmadan önce, olaylara daha geniş bir açıdan bakmaya çalışın.

4. Partnerinizin en sevdiğiniz özelliklerini bir kağıda yazın

Partnerinizin en hoşunuza giden 3 özelliğini bir yere not edin. Daha sonra gün içinde onda bu özelliği ortaya çıkaran davranışları bulmaya çalışın. Kısacası, bunu kendiniz için bir oyuna çevirin. Partnerinizde sevdiğiniz davranışları keşfettikçe, ona karşı daha sevecen olacaksınız. Özellikle, sevgilinize sinirlendiğiniz zamanlarda, not ettiğiniz özellikleri hatırlamaya çalışın. Partnerinizde gördüğünüz olumsuz özellikleri olumlu yorumlamaya çalışın.

 

Kaynak: MindBodyGreen

 

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!