İlişkilerimizde yanlış seçimler yapmamızın sebepleri ve çözüm önerileri

Hepimizin kendimize zaman zaman ”neden hep yanlış kişilerle beraber oluyorum?” diye sorduğumuz olmuştur. Aslında, bunun cevabı çok basit; çünkü partner seçimimizi içimizdeki ‘kırgın kişiliğimiz’ yapıyor.

bad-relationships

Uplifers olarak hep yanlış insanla beraber olmamızın nedenlerini ve bu durumla nasıl başa çıkabileceğimizi sizler için araştırdık.

‘Kırgın kişilik’ terimi bir çoğumuzun kafasını karıştırabilir. Aslında hepimizin içinde iki farklı kişilik var; ‘kırgın kişilik’ (egomuz) ve ‘ruhsal benlik’ (yetişkin halimiz, ruhumuz).

‘Kırgın kişiliğimiz’i içimizde eksik kalan duyguların biriktiği benliğimiz olarak düşünebiliriz. Bu benlikte değerimizi sorgularız ve hiç bir zaman kendimizi yeterli hissetmeyiz. Bazılarımız sevilmeye değer olup olmadıklarını, bazılarımız ise yeterince seksi olup olmadıklarını sorgulayabilir.

Bunun tam tersine, ruhsal kişiliğimiz ise ruhsal olgunluğumuzu temsil eder. Aşka, huzura ve bilgiye olan bağlılığımızı sağlayan benliğimizde budur. Egomuzun (kırgın kişiliğimiz) tam tersine bize ne kadar değerli ve sevilebilir olduğumuzu hatırlatan benliğimiz ruhsal kişiliğimiz.

Hayatımızın belirli dönemlerinde bu iki farklı kişilik bizi ele geçirebilir. Genellikle daha baskın olan tarafımız kırgın kişiliğimizdir. Bunun nedeni de çoğu zaman güçsüz ve yetersiz olduğumuza kendimizi inandırmamız. Böyle hissetmemizi engellemek için, egomuz eksik hissettiği değeri dışarıdan tamamlamaya çalışıyor. Daha çok para kazanırsak, daha iyi bir eş olursak, iyi bir meslek edinirsek, lüks bir eve sahip olursak daha mutlu olucağımıza ve kendimizi daha değerli hissediceğimize inanıyoruz. Ancak zaman zaman bu uzun vadeli bir mutluluk olmayabilir ve hep bir şeyler yetersiz gelmeye devam edebilir.

self_esteem_whiteMirrorBLOG

Asıl önemli olan da ‘kırılgan kişiliğimiz’in romantik ilişkilerimiz üzerinde oldukça belirleyici olması.

Bazen farkında olmadan geçmişimizde yaşadığımız bir acıyı, aldatılmayı veya terkedilmeyi unutamayıp, geleceğimize taşıyabiliyoruz. Araştırmalara göre, eğer gençliğimizde yaşadığımız bir acıyı ya da travmayı gelecekteki yaşantımıza taşımaya devam edersek, yeni ilişkilerimizde de aynı şekilde kendimizi kötü hissetmeye devam ediyoruz. Farkında olmadan, geçmişimizden gelen kırgınlıkları tekrar yaşatacak insanlarla beraber oluyoruz. Bunu kötü bir yaşantı olarak görmektense kişisel gelişimimize katkı sağlayan bir deneyim olarak algılamalıyız. Kötü deneyimlerimize yapıcı şekilde yaklaştığımız sürece, gelecekte daha sağlıklı ilişkiler kurabiliriz. Sadece bu sefer problemin tam olarak çözüldüğünden ve içinizde sonuçlandığından emin olmalısınız.

Geçmişteki kırgınlıklarımızdan ruhsal kişiliğimizi aktive ederek kurtulabiliriz. Unutmayın ki, ruhsal kişiliğimiz kendimiz hakkındaki gerçekleri bize tüm açıklığıyla sunan ve bize gerçekten değer veren kişiliğimizdir. Önemli olan ruhsal kişiliğimizin ön plana çıkmasına izin vermek ve kendimize ne kadar güçlü ve değerli olduğumuzu hatırlatmak.

Ruhsal kişiliğiniz egonuzla birleşip sizi kırgınlıklarınızdan arındırdıktan sonra, farkına varıcaksınız ki ‘yanlış’ diye nitelendirdiğiniz insanlarla yaşamış olduğunuz ilişkiler doğru kişiye ulaşmanıza yardımcı olacak deneyimlerdir.

Her gün kendinize ne kadar değerli, güzel, güçlü ve sevilebilir olduğunuzu hatırlatın. Böylece sizi kıracak ilişkilerden daha kolay uzaklaşabilirsiniz.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!