“İKLİMCİL: Mevsimler Sürüklenirken” 24 Ekim’e dek SALT’ta

İklim değişikliği yalnızca havayı değil, beslenme biçimimizi de etkileyecek. Çünkü iklim değişirken, toprak da, toprakta yetişen ürünler de kaçınılmaz olarak etkilenecek. Bu meseleyi odağına alan bir sergi İKLİMCİL: Mevsimler Sürüklenirken. İnsan faaliyetleri iklimleri değiştirirken nasıl beslenilmesi gerektiğini beş vaka araştırmasıyla inceleyen İKLİMCİL: Mevsimler Sürüklenirken, 24 Ekim’e kadar Pazartesi hariç her gün saat 11.00’den 17.00’ye dek SALT Beyoğlu’nda ziyaretçilerini bekliyor…

İnsan eliyle iklim değişikliğinin gıda üretimi ve tüketim alışkanlıklarımızla ilişkisini CLIMAVORE [İKLİMCİL] projesiyle sorgulayan Cooking Sections’ın (Daniel Fernández Pascual ve Alon Schwabe) İKLİMCİL: Mevsimler Sürüklenirken sergisi 24 Ekim’e kadar uzatıldı. Britanya’nın görsel sanatlar alanında en prestijli ödüllerinden Turner Prize’ın 2021 adaylarından olan ikilinin SALT Beyoğlu’ndaki sergisi, Anadolu’daki büyük kuraklıkları, Karadeniz’in Akdenizleşmesi meselesini, İstanbul’un çevresindeki sulak alanların durumunu, balık çiftliklerinin su altı yaşamına etkilerini ve “Bereketli Hilal” bölgesindeki ilk tarım topluluklarından günümüz İstanbul’una kısırlık krizini araştırıyor.

Sergi paralelinde, çevrimiçi ortamda gerçekleştirilecek bir dizi programla İKLİMCİL vaka araştırmalarının bulguları tartışmaya açılacak. Evrimsel genetikçi Emre Keskin, 22 Eylül’deki konuşmasında, denizlerdeki ekosistem ve biyoçeşitliliğin geçirdiği dönüşümleri aktaracak. Cooking Sections’ın sanatçı Lucy Beech ve bilim tarihçisi Tamar Novick ile 2 Ekim’de yapacağı söyleşide, çiftlik hayvanlarında doğurganlığı artırma yöntemleriyle “freemartin” olgusu üzerinden kısırlık konusu ele alınacak. Tahıla Karşı: İlk Devletlerin Derin Tarihi (Koç Üniversitesi Yayınları, 2019) kitabının yazarı, Yale Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi ve Antropoloji Profesörü James C. Scott’un 6 Ekim’deki söyleşisindeyse, ilk tarım toplulukları ve devletlerin oluşumu bağlamında göçebe ve yerleşik hayat koşullarına dair sorulara cevap aranacak. Keskin’in konuşması (Türkçe) ile Beech-Novick ve Scott’un söyleşileri (İngilizce), SALT Online YouTube kanalında yayınlanacak.

İKLİMCİL: Mevsimler Sürüklenirken kapsamında ayrıca, Eylül ayında bir e-yayın saltonline.org’da ücretsiz erişime sunulacak. PDF ve EPUB formatlarındaki yayın, toprak ve bereket hikâyelerine atıfla tarihsel açıdan doğurganlık/kısırlık meselelerine bakan Exhausted [Kurak Topraklar] (2021) işinden hareketle ve e-flux Architecture iş birliğiyle derlenen makalelerin Türkçe çevirilerinden oluşuyor.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!