İki ip bir direk, işte sana TRX

kıvanç ergun trx header

Son zamanlarda öyle bir doğaya, çayıra, çimene saldım ki kendimi hep açık havada olasım, çok çok zorunlu haller dışında 4 duvar arasında oturmayasım var; özellikle de spor yaparken. Herhangi bir spor salonuna üyelik yaptırmayalı 3 yılı geçti sanırım. Bu zaman zarfında elbette çalıştım kendi başıma ve son 4-5 aydır alternatif atraksiyonların peşindeyim; “Onu mu yapsam, bunu mu denesem, şu x kişiye çok iyi gelmiş, ben de mi tadına baksam …” derken, fitness eğitmeni bir arkadaşımın fotoğrafıyla karşılaşıverdim; Caddebostan’da TRX antrenmanı yapıyordu.

“Ben de isterim.” dedim.

“Hemen yapalım.” dedi.

Yağmurdu, çamurdu, koşuydu, bayramdı derken buluşamadık bir türlü ve derken havanın güzelliğini fırsat bilip, geçen Pazar günü ipler çantada, sular termosta ilerledik parka.

İpler pıt diye asılıverdi ve hemen başladık.

kıvanç ergun trx 01  kıvanç ergun trx b

Sonda söylemem gerekeni baştan söyleyeceğim bu sefer: Dostum bu TRX bir harikaymış 🙂

kıvanç ergun trx 03.jpg

Sadece iki tanecik ipi kullanarak yüzlerce egzersiz yapmanız mümkün, üstelik kendi vücut ağırlığınızı kullanıp, yer çekimine meydan okuyarak. Bu egzersizler sırasında tüm vücut, özellikle de ‘core bölgesi’ olarak adlandırılan karın, bel ve pelvis kasları çalışıyor; yani güçlü bir bedene sahip olmamak mümkün değil. Fonksiyonel güç, esneklik ve dayanıklılık kazanımı da cabası.

kıvanç ergun trx 05

kıvanç ergun trx 15

Deneyebileceğiniz hareketler sınırsız. Limitlerinizi dilediğiniz kadar zorlayabilir, çalıştıkça seviye atlayabilirsiniz.

Kanında gezinecek adrenalinin hayaliyle orduya katılan bir Amerikan askeri,  endorfine doymayı planlarken aylarca karargahta boş boş oturunca; kendine bir heyecan aramış zaman içerisinde ve başlamış hangarda bulduğu iplerle oynamaya. O keyif aldıkça, diğerleri de gelmiş ve oyun bir kuvvet gösterisine dönüşmeye başlamış. TRX çok kısa zamanda bir çok ünlü ismin de referansıyla tüm dünyaya yayılmış, çok da iyi yapmış.

kıvanç ergun trx kolaj

Bu sisteme hayran kaldım ve en kısa zamanda minnacık çantanın içine sığan, 1.5 kg’yi geçmeyen bir set alacağım kendime. Sonra da bana her yer spor salonu…

Hani sürekli gezen, bir türlü spora vakit bulamayanlardansanız size de şiddetle öneririm.

Bir de benim gibi çocukluğunuzu inşaat tepelerinden iple kum tepelerine atlayarak renklendirdiyseniz; TRX tam size göre.

kıvanç ergun trx 09

Keyifle dolu antrenman için çok teşekkürler Erol Toprak.

 

Yazarın diğer yazıları için tıklayınız. 

 

Kıvanç Ergun Koşucu
Kıvanç Ergun bugün bisikletin tepesinde, yarın ormanda çamurun içinde… Harekete, iyilik peşinde koşmaya doyamıyor, başkalarına çılgınca gelen şeyleri yapmaktan inanılmaz keyif alıyor. İflah olmaz ... Devam