İki hafta spor yapmadığınızda vücudunuzda gerçekleşen 5 şey

Havalar soğumaya başladıkça, spor yapma hevesi eskisi kadar yüksek olmayabilir. Evde spor yapmak yerine, dizi izlemeyi ya da bir şeyler atıştırmayı tercih edebiliriz. Günler günleri kovalarken, birden 2 haftadır spor yapmadığınızı fark etmeniz mümkün.

2 hafta çok uzun bir zaman dilimi gibi görünmese de, spor yapmadığınız sürede vücudunuzda gerçekleşen değişikleri gözlemlemek için oldukça yeterli.

sporsuz_2
Spor yapmadığınız sürede vücudunuzda gerçekleşen değişikleri gözlemlemek için oldukça yeterli.

Cyc Fitness eğitmeni Stephanie Dietz, iki hafta spor yapmadığınızda yaşanabilecek değişimleri paylaştı, işte spor yapmadığınızda vücudunuzda gerçekleşen 6 şey:

1. 3 günde değişiklikler başlıyor

Dietz, sporsuz geçen 3 günün sonunda kas liflerinin yağ yakma kapasitesinde düşüş olduğunu söylüyor. Kasların daha çabuk yorulduğunu hissetmenin de mümkün olduğunu sözlerine ekleyen Dietz, durumun duyulduğu kadar korkutucu olmadığını da hatırlatmadan geçmiyor.

Günlük hareketlerimizde daha aktif olarak kullandığımız kas gruplarının, bu değişime daha geç uğradığını, ancak daha az kullandığımız kasların bu değişime biraz daha hızlı maruz kaldığını söylüyor.

2. Eski performansa gelmek daha çok zaman alıyor

Kasları önceden oldukları performansa getirebilmek için, iki katı fazla çalışmanız gerektiğini belirten Dietz, eğer yeterli miktarda protein tüketirseniz kaybettiğiniz kas oranının çok daha az olacağını da belirtiyor.

sporsuz_1
Spordan aldığınız enerjiyi ve yüksek motivasyonu bulmak için, yağ ve karbonhidrat açısından yüksek yiyeceklere yönelebileceğinizi söylüyor.

3. Abur cuburları düşünmeden duramıyorsunuz

Dietz, spordan aldığınız enerjiyi ve yüksek motivasyonu bulmak için, yağ ve karbonhidrat açısından yüksek yiyeceklere yönelebileceğinizi söylüyor.

Bu sebeple sporu bıraktığınız dönem eski sağlıklı yeme alışkanlığına devam etmenin çok daha büyük önem kazandığını ve kaslarınızı korumaya yardımcı olduğunu da sözlerine ekliyor.

4. Stres seviyeniz artıyor

Spor sayesinde uzak kalabildiğiniz stres duygusu, sporu bıraktığınızda geri gelebiliyor. Spor yaptığınızda salgılanan doğal endorfin hormonu stres seviyenizi düşürürken, sporu bıraktığınızda bu rahatlamadan mahrum kalıyorsunuz.

5. Uyumakta zorlanıyorsunuz

Stresinizi spor yaparak atmadığınızda, endişe dolu fikirlerin uyumadan önce zihninize doluşması çok daha kolay oluyor.

Eğer gün içinde kendinizi yoracak bir şeyler de yapmıyorsanız, yorgun olmayan bir vücut da uyumayı ekstra zorlaştırıyor.

Kaynak:

Elite Daily

 

 

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!