İki çeşit zaman olabilir mi: Günlük hayat ve rüya zamanının gizemleri

Uyku araştırma laboratuvarlarında Jim Horne liderliğinde yapılan çalışmalarda rüyaların ardındaki mekanizmayı açıklayan teorilerde bulunmuşlardır. Bu araştırmalar arasında insan fetüsünün gördüğü rüyalarla ilgili de çalışmalar yapmışlardır.

İnsan fetüsünün her gün yaklaşık 15 saatini REM olarak görünen uykuda geçirdiği düşünülmektedir. Doğumla birlikte, REM günde yaklaşık 8 saate düşer ve çocukluktan yetişkinliğe geçildiğinde gecede 2 saat veya daha az REM uykusu vardır. Horne, fetüs için REM’in bir çeşit prova olduğuna, gelişen beyin için egzersiz olduğuna inanır.

Çocuk, yetişkinliğe geçtikçe REM evresi azalır ama bitmez, bizi ilk fetal dönemden kalıntıyla bırakır. Uzmanlara göre fetüsün rüyaya benzer bir şey deneyimlediği anlamına gelmez bu, çünkü bir hafızayı oluşturmak için hiçbir veri bulunmamaktadır. Dolaysıyla rüya görüntülerini sağlayacak hiçbir bilgi yoktur. Yetişkin hayatta hatıralarla dolarız. Anne karnında başlayan program detaylanır, hepimizin sahip olduğu rüya deneyimleri için bellek oluşur.

Horne, derin yavaş uykuya düşmememiz için her gece yaklaşık 90 dakika rüya gördüğümüze inanır. Kişi kısa şekerleme yaptığı uykulardan kolaylıkla uyandırılır, süre uzadıkça uyanık olma yetisinden uzaklaşılır, uyanmak zorlaşır. Tüm bu çalışmalar, rüyalarımızın belirsizlik dünyasında hayatta kalma gerekliliği olduğunu ortaya koymuştur. Horne’nin yaptığı çalışmalar da diğer tüm rüya görüşleriyle benzer görüşler belirtmiştir.

Rüya görme ve rüya zamanı olarak adlandırılan bu süreç, bütün insanların ve Avustralyalı Aborijinlerin hayatta kalmalarının temel nedeni olarak görülmüştür.

Yazıma Peter Weir’ın Son Dalga filminden sözlerle son veriyorum.

Aborijinler iki çeşit zamana inanırlar. İki paralel aktivite akışına. Biri sizin ve benim sınırlı olduğumuz günlük, nesnel aktivitelerdir. Diğeri, ‘rüya zamanı’ adı verilen sonsuz spiritüel döngüdür ve gerçekliğin kendisinden daha gerçektir. Rüya zamanında ne olursa, değerleri, sembolleri ve Aborijin toplum kurallarını kurar. Alışılmadık spiritüel güçleri olan bazı insanların rüya zamanı ile teması vardır.

Farkındalığı bol rüyalar görmenizi dilerken, bir sonraki yazımda buluşmak üzere… Rüyalarınızı yorumlatmak ve rüyalarınızın rehberliğinde ilerlemek konusunda destek almak isterseniz ne[email protected] mail adresinden detaylı bilgi alabilir, @nefesin sesi Instagram ve Facebook hesaplarını takip edebilir, sorularınız için benimle iletişime geçebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Rüyaların tarihine yakından bakmak ister misiniz?

Serap Özdağ Spiritüel Nefes Terapisti
06 Temmuz 1978 tarihinde İstanbul’da doğdu. 2000 yılında Ankara Üniversitesi Kimya Mühendisliğinden mezun oldu. Uzun yıllar ilaç sektöründe çalıştı. İnsanların bedensel sağlığı üzerine çalışırken, ... Devam