İdrarınız sağlığınız hakkında sandığınızdan çok daha fazla şey söylüyor

İş arkadaşınızdan daha sık mı tuvalete gidiyorsunuz? Ya da ne kadar su içerseniz için saatlerce tuvalet molası vermeden çalışabilenlerden misiniz? İdrar yapmanın yüksek frekanstan neredeyse hiç yapılmamasına kadar geniş bir yelpazede olması aklımıza şu soruyu getiriyor: Günde ne sıklıkla çiş yapmalıyız? New York City’deki Mount Sinai Hospital’da kadın hastalıkları ve doğum uzmanı ve üroloji profesörü olarak görev alan Neil Grafstein bu ve bunun gibi merak konusu olan sorulara bizler için cevap veriyor:

Ne sıklıkla idrarımızı yapmalıyız?

tuvalet
İdrar yapma sıklığınız ne kadar su içtiğinizin ötesindeki nedenlerden, içtiğiniz sıvıların cinslerinden etkilenir.

‘Birçok insan günde 4 ila 7 kez arasında idrar çıkarmaktadır.’ diyor Dr. Grafstein. ‘Fakat bu noktada sihirli bir sayıdan söz etmemiz doğru değil. İdrar yapma sıklığınız ne kadar su içtiğinizin ötesindeki nedenlerden, içtiğiniz sıvıların cinslerinden etkilenir.’ diyor ve ekliyor: ‘Kafein ve alkol idrar torbasını rahatsız eder, bu yüzden bu tür sıvıları tükettiğinizde daha sık tuvalete gidersiniz. Ayrıca bu noktada idrar torbanızın hassaslığı da önemli rol oynuyor. Bazı insanlar ihtiyaç hissettiği her an idrar yaparken, bazıları son noktaya kadar dayanmayı tercih ediyor.’

İdrar torbasını yeniden eğitmek mümkün mü?

‘Evet. İdrar ihtiyacınız çok şiddetli değilse her seferinde tuvalete gitmek zorunda değilsiniz.’ diyor Dr. Grafstein. Eğer çişinizi tutamama gibi bir probleminiz yoksa, bunu yapabilirsiniz. İdrar yapmayı erteleyip tutamayacak duruma gelene kadar, idrar torbanızı yeniden eğitebilirsiniz. Öğretmenler ve doktorlar her idrar yapma ihtiyacı hissettiklerinde, acil durum olmadığı sürece, tuvalete gidemezler ve bu yüzden bu konuda kendilerini eğitmişlerdir.

İlgili yazı: Modern zamanların kabusu: Erteleme alışkanlığı

Peki idrarımızı tutmak kötü değil midir?

tuvaleti gelen kadın
Çok uzun süre idrarınızı tutarsanız, idrar torbanız şişebilir ve idrar yolları enfeksiyonu olabilirsiniz.

Çok şiddetli bir durum değil olmadığı süre hayır. Eğer tuvalete gitme ihtiyacı duyuyorsanız elbette gitmelisiniz. Çok uzun süre çişinizi tuttuğunuzda, idrar torbanız şişebilir ve idrar yolları enfeksiyonu olabilirsiniz.

Gecenin bir yarısı gerçekleştirdiğiniz tuvalet ziyaretleri uykunuz mahvediyorsa ne yapmalısınız?

‘Eğer gecenin ilerleyen saatlerinde idrar yapmak düzenli bir hal aldıysa, tuvalet günlüğü tutmanızda fayda var. Ne kadar, ne ve ne zaman bir şeyler içtiğinizi yazın. Günlük içtiğiniz sıvıları akşamları mı tüketiyorsunuz? Eğer öyleyse, bu alışkanlığınızı değiştirerek gündüzler sıvı tüketmeye çalışın ve uyku saatine yakın içki tüketmeyi kesin. Ayrıca sizi uykunuzdan uyandıran şeyin idrar yapma ihtiyacı olup olmadığından da emin olmalısınız. Uykunuzdan uyanmanızın nedeni anksiyete ya da uyku apnesi olabilir.’ diyerek konuya açıklık getiriyor Dr Grafstein.

İdrarınızın rengi sıvı tüketiminiz hakkında ipucu veriyor mu?

İdrar yapma sıklığınız gibi, idrarınızın rengi de yediğiniz yemekler gibi birçok faktör etkilenebilir. Fakat genel olarak, idrarınızın rengi hidrasyon durumunuzu anlamanız konusunda size yardımcı olacaktır. Eğer idrarınızın rengi açık sarıysa, yeterli sıvı tüketiyorsunuz demektir.

Kaynak:

edition.cnn.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!