İdeal kilonuza ulaşmak için almanız gereken 3 önlem

İdeal Kiloya Nasıl Ulaşılır?
İdeal Kiloya Nasıl Ulaşılır?

Günümüzün yoğun iş temposunda sağlıklı beslenmek ve egzersiz yapmak neredeyse tüm çalışan insanlar için ekstra zaman, efor ve para gerektiren bir iş haline geldi. Bütün gün bilgisayar karşısında hareketsiz oturmak zorundaysanız ya da sağlıksız besinler tüketmek durumunda kalıyorsanız büyük bir ihtimalle siz de formunuzu korumakta zorluk çekenlerdensiniz.

Yediğiniz yiyeceklerin kalorilerine dikkat etmek, sebze ve meyve ağırlıklı beslenmek ya da egzersiz yapmak bazen kilo vermeniz için ya da ideal kilonuzu korumanız için yeterli olmayabilir. Kilo vermek sadece vücudunuza giren maddeleri kontrol etmek ya da saatlerce egzersiz yapmaktan ibaret değildir. Gerçekten kilo vermenin ya da ideal kilonuzu korumanın sırrı; vücudunuzu, zihninizi ve ruhunuzu çok iyi tanımanız ve anlamanızda saklıdır.

İşte kilo vermenizi ve vücudunuzla barışık yaşamanızı engelleyen faktörler:

1. Bazı yiyeceklere ya da yiyecek gruplarına karşı hassasiyetiniz olabilir.
Yiyecek hassasiyeti içsel yanmalara sebep olabilir. Bu yanmalar kilo almanıza neden olmakla birlikte; baş ağrısı, halsizlik, sindirim problemleri, kabızlık, şişkinlik, ishal, deri rahatsızlıkları, hafıza problemleri ve cinsel isteksizlik gibi bir dizi probleme yol açar.

Yiyecek hassasiyeti alerjilerle karıştırılmamalıdır. Yiyecek hassasiyetinin belirtileri alerji gibi kolay fark edilebilir değildir ve yaşadığınız problemin yediğiniz yiyecekle bir bağlantısı olup olmadığını anlamanız bu sebeple zordur. Sahip olduğunuz hassasiyet yıllar geçtikçe, özellikle bağırsaklarınızı olmak üzere, sindirim sisteminizi tahrip eder.

Midenizde hissettiğiniz yanmalar kilo almanızın ve çeşitli hastalıkların bir numaralı belirtileridir. Bazı yiyeceklere karşı hassasiyetiniz olup olmadığını küçük bir detox testi yaparak anlamanız mümkün. Öncelikle bir hafta boyunca beslenme düzeninizden aşağıdaki besin gruplarını çıkarmalısınız:
• Şeker
• Glüten
• Tahıllar
• Fındık
• Soya
• Süt ürünleri

Bir haftalık bu arınma sürecinden sonra geçiş süreci başlayacak. Geçiş sürecinde, bir hafta boyunca vücudunuzdan uzak tuttuğunuz bu yiyecek gruplarını planlı bir şekilde ve bir danışman eşliğinde sırayla almaya başlayacaksınız. Her besin grubunu farklı zamanlarda deneyeceğiniz için hangi yiyeceklere karşı hassasiyetiniz olduğunu bu yolla keşfedebilirsiniz. Vücudunuzun kontrolünüz altında olması, sağlıklı bir şekilde kilo vermenize yardımcı olacaktır.

İdeal Kiloya Nasıl Ulaşılır?
İdeal Kiloya Nasıl Ulaşılır?

2. Aşırı stres altında olmanız sindirim sisteminizde bozulmalara yol açabilir.
Stres altında kaldığınız durumlarda vücudunuzdan salgılanan hormonlar, sistemlerin çalışmasını olumsuz etkiler. Sindirim sistemi aşırı stresten olumsuz etkilenir ve bu durum yediğiniz yiyeceklerin tam olarak sindirilmemesine neden olur. Peki, hangi durumlar vücudunuzun stres altında kalmasına ve sindirim sisteminizde bozukluklara yol açar?

Fiziksel stres: Uzun çalışma saatlerine, uykusuzluğa, yoğun çalışma programına ve fiziksel rahatsızlıklara dayalı stres çeşididir. Vücudunuzda acıya ve çeşitli hastalıkların ortaya çıkmasına sebep olur.
Duygusal stres: Tartışmalara, anlaşmazlıklara, özgüven eksikliğine, karamsarlığa ve olumsuz düşüncelere dayalı stres çeşididir.
Finansal stres: Büyük finansal sorunlara, para kaybetme ya da işten çıkarılma korkusuna dayalı stres çeşididir.
Ruhsal stres: Ruhsal stres; gün içinde kendinize zaman harcamamanız, ihtiyaçlarınızı ve isteklerinizi tatmin etmemeniz sonucunda ortaya çıkan stres çeşididir.

Stresli zamanlarınız; uzak durduğunuz ve hayatınızdan çıkarmaya çalıştığınız abur cuburlara, sağlıksız bir beslenme düzenine geri dönmek isteyeceğiniz zayıf anlarınızdandır. Eminiz herkes gibi siz de stresten uzak, enerji dolu, mutlu ve vücuduyla barışık bir birey olmak için çabalıyorsunuz. Bunu başarabilmek için hayatınızda strese yol açan durumları çok iyi saptayabilmeli ve bu durumlarla başa çıkabilecek şekilde kendinizi geliştirmeye çalışmalısınız.

 

İdeal Kiloya Nasıl Ulaşılır?
İdeal Kiloya Nasıl Ulaşılır?

3. Kendi isteklerinizi, ihtiyaçlarınızı ve kişisel planlarınızı göz ardı ediyor olabilirsiniz.
Bu durum çoğu zaman dikkatten kaçan, fakat zamanla strese sebebiyet veren bir durumdur.
Birçoğumuz ne yazık ki sevmediğimiz işleri, sevmediğimiz çalışma ortamlarında ve sevmediğimiz insanların emirleri altında yapmak zorundayız. Gününüzün yarısından fazlasını bu durumda geçirmek zorunda olduğunuzu düşünürseniz, bunun ne kadar büyük bir ruhsal çöküntüye ve mutsuzluğa yol açacağını kolayca görebilirsiniz.

Hayatınızda var olan tüm bu olumsuz duygular, zamanla vücutta toksinlerin birikmesine sebep olur. Toksik maddelerle dolu bir vücutta sindirim sisteminin sağlıklı bir şekilde çalışması mümkün değildir. Bu durum ideal kilonuzu korumanıza ve sağlıklı bir vücuda sahip olmanıza engel olur.

Neyse ki vücudunuz sizin sağlıklı bir yaşama sahip olmanız için gerekli olan tüm dengeyi sağlayabilecek şekilde programlanmıştır. Siz talep ettiğiniz sürece mutluluğunuzu, eğlencenizi, hayattan zevk almanızı, sağlıklı bir ilişkiye sahip olmanızı ve ideal kilonuzu korumanızı sağlayacak potansiyel vücudunuzda her zaman mevcuttur.

İdeal Kiloya Nasıl Ulaşılır?
İdeal Kiloya Nasıl Ulaşılır?

 

Çözüm önerileri:
Bahsetmiş olduğumuz bu 3 engelle bir anda başa çıkmaya çalışmak, tahmin edebileceğiniz gibi oldukça zordur. En iyi çözüm ilk etapta bu kategorilerden bir tanesine yoğunlaşmak, sonuç alana kadar üzerinde çalışmak ve beklediğiniz sonucu aldıktan sonra bir sonraki kategoriye geçmek olacaktır.

1. Bir beslenme uzmanının rehberliği ve desteği ile detoks programı uygulayın.

2. Hayatınızda var olan stres unsurlarını ve bu unsurları analiz ederek, sahip olduğunuz stres çeşitlerini belirleyin. Stresle başa çıkabileceğiniz stratejik yol haritaları çizin ve stres unsurlarınızı meditasyon, yoga, terapi, rahatlama teknikleri vb. yöntemlerle kontrol altına almaya çalışın.

3. Hayattan ne istediğinizi ve amaçlarınızı iyi belirlemeye çalışın. Bu aşamada meditasyon, yaşam koçu desteği, doğa yürüyüşleri gibi kendinizi tanıyabileceğiniz ve kendinize zaman ayırabileceğiniz aktiviteler size oldukça yardımcı olacaktır.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!