İdeal bir hayat tarzına kavuşmanıza yardımcı olabilecek 10 öneri

İdeal hayat tarzı
İdeal Bir Hayat Yaşamak İçin Öneriler

İdeal bir hayat tarzına kavuşmak ve hayatınızı daha verimli yaşamak, aslında düşündüğünüz kadar büyük adımlar atmanızı gerektirmiyor. Küçük fakat etkili adımlarla, hem kendi gününüzü güzelleştirmeniz, hem de çevrenize mutluluk saçmanız mümkün.

Uplifers olarak, bugünden itibaren uygulayabileceğiniz, hem kendi hayatınızı hem de çevrenizdeki insanların hayatını daha mutlu ve etkili kılabilmenize yardımcı olacak önerileri bir araya getirdik.

1. Zaman yönetimi konusunda kendinizi geliştirin

zaman yönetimi
İdeal Bir Hayat Yaşamak İçin Öneriler

Zaman yönetimi ve planlama, ideal bir yaşam tarzına ulaşmak isteyenlerin yapması gereken en önemli şeylerdendir. Günlük rutininizde yapacağınız küçük değişikliklerle daha düzenli bir hayata kavuşabilmeniz mümkün.

Örneğin; işten çıkış saatinizi sabitleyebilir ve o saatte mutlaka çıkmayı kendinize hedef olarak belirleyebilirsiniz. Böylece elinizin altındaki işleri bir an önce bitirmek için işinize daha kolay odaklanabilirsiniz. İşe erken gelmek, öğle saatlerinde çalışmak gibi; etrafınızda dikkatinizi dağıtabilecek birilerinin olmadığı zamanlarda çalışmak işinizi kolaylaştıracaktır.

2. Günlük rutininizi başlatacak bir alışkanlık geliştirin. 

günlük alışkanlıklar
İdeal Bir Hayat Yaşamak İçin Öneriler

Kimilerinin sabah rutini büyük bir bardak soğuk su içerek başlar. Bazı insanlar gününü 10 dakikalık bir meditasyonla başlatabilir. Benzer şekilde sizin de gününüzü başlatacak bir dizi ritüelleriniz olsun.

Bu küçük ritüeller iyidir; çünkü beyninize artık işe koyulmanın, spor yapmanın -ya da artık o an ne yapmanız gerekiyorsa onun yapılmasının- gerektiği sinyallerini gönderir. Bu küçük rutinler motivasyon eksikliğinin üzerinden gelmenize yardımcı olur. Zihninizi şartlandırdığınız için o an canınız istemiyor olsa bile o işe daha kolay başladığınızı göreceksiniz.

3. Tempolu yürüyüşler yapın

Yürüyüş

Tempolu yürüyüşler, kaslarınızı ve tendonlarınızı güçlendirerek, vücudu koşmaya hazırlar. Koşu öncesinde yapacağınız tempolu bir yürüyüş ısınmanıza yardımcı olarak koşudan kaynaklanan kas ağrılarını ve kasılmaları azaltacaktır. Tempo tutturmakta zorlanıyor ya da uzun süreli yürüyüşlerde temponuzu ayarlamakta zorluk çekiyorsanız, müzik dinleyerek dinlediğiniz şarkının temposuna ayak uydurmaya çalışabilirsiniz.

Caffe Nero Bebek Şubesi

Yoğun bir iş gününden sonra yürüyüş için sahil kenarları iyi bir alternatif olabilir. Bugün Bebek’te yaptığınız 45-50 dakikalık bir koşudan sonra, Bebek Caffè Nero’da, boğaza karşı kahvenizi yudumlayarak yorgunluk atmaya ne dersiniz?

4. Mükemmeliyetçi olmayın.

mükemmeliyetçi olmayın

Hedefleriniz yolunda her şeyi en doğru şekilde yapmak istiyor olabilirsiniz. Ancak, mükemmellik arayışınız adım atmanıza engel oluyorsa, zaman kaybetmemek için bu isteğinizden vazgeçmeniz yerinde olacaktır.

Başlangıç için, yapmanız gerekenleri küçük parçalara bölmeyi deneyebilirsiniz. Böylece daha küçük çaplı ve ulaşılması daha kolay hedefleriniz olacaktır.

Diğer yandan, taslak hazırlamak bu noktada işinizi kolaylaştıracaktır. Hazırladığınız taslakları adım adım geliştirmek, istediğiniz mükemmellikte bir sonuca ulaşmanıza da yardımcı olacaktır.

5. Esneyin

 Esneyin

Düzenli olarak spor yapabilmek için vücut sağlığınıza dikkat etmeniz çok önemlidir. Kısa süreli ya da uzun süreli antrenmanlarınızdan önce ısınma yapmak, sonrasında ise esneme yapmak sporun olmazsa olmaz iki aşamasıdır.

Hangi sporla ne kadar süre uğraşıyor olursanız olun, spor sonrası esnemelerinizi asla ihmal etmeyin. Esnemek vücudunuzdaki tutuklukları azaltarak, kan akışınızı artırır, duruşunuzu düzeltir ve sizi sakatlıklardan korur. Yoga ve pilates gibi size esneklik kazandıracak sporları deneyin ve farkı hissedin.

6. Egzersiz sonrasında yediklerinize dikkat edin

Egzersiz sonrası yediklerinize dikkat edin

Spor yaparken bedeninizi rahat hissetmeniz ve yalnızca yaptığınız spora odaklanmanız büyük önem taşır. Giydiğiniz kıyafetten spor yapacağınız yerin atmosferine kadar her şey, yaptığınız sporun kalitesini ve sizin spor ile ilgili olan tutumunuzu etkiler. Spor yaparken yaşanılan en büyük rahatsızlık sebeplerinden biri ise spor öncesindeki ve sonrasındaki beslenme hatalarıdır. Eğer egzersiz öncesi 60 dakika ya da biraz daha az bir zamanınız varsa, az protein miktarına sahip, düşük kalorili atıştırmalıklar tüketmelisiniz.

Caffe Nero_Tavuk Masala & Hindi Baget (1)

Caffè Nero’da özel hazırlanmış sandviçler, paniniler, geleneksel çorbalar ya da salatalar; spor öncesi tüketilmesi gereken düşük kalorili ve küçük öğünlü besinler için iyi bir alternatif olabilir. Sağlıklı seçenekler sunmak ve farklı beslenme ihtiyaçlarını karşılamak üzere hazırlanmış yiyeceklerde genetiği değiştirilmiş ürünler, hidrojene yağlar, yapay renklendiriciler, aromalar ve tatlandırıcılar kullanılmıyor.

7.  Etrafınızda pozitif insanlar bulundurun

Group of smiling friends against white background

İnsan olarak, içinde bulunduğumuz sosyal çevrenin davranışlarını yansıtmaya meyilliyiz. Bir düşünün, etrafınızda sürekli olumsuz düşünen ve enerjinizi düşüren birileri olmasını mı tercih edersiniz, yoksa heyecanlı ve motive birileri mi? Hayatınızı değiştirmek istiyorsanız, bugünden itibaren pozitif insanlarla vakit geçirmeye başlayın.

8. Personal trainerla çalışmayı deneyin

 Personal Trainer

Spor yapan insanların yaptıkları en büyük hata bilinçsiz ve programsız çalışmaktır. Spora yeni başlıyorsanız mutlaka bir profesyonelden yardım alın. Her bedenin farklı ihtiyaçları ve gereksinimleri vardır.

Sizin için uygun olan sporu ya da fitness programını bulmanız, spora daha istekli ve motive bir şekilde gitmenize yardımcı olur. Bir programa bağlı kalarak çalışmak, kendinize hedefler belirlemek ve hedeflerinize ulaştığınızdaki tatmini yaşamak, sporu hayat tarzı haline getirmenizi sağlayacaktır.

9. Şikayet etmeyi bırakın

Şikayet etmeyi bırakın

Şikayet etmiyor oluşunuz, her şeyin yolunda olduğu anlamına gelmiyor; sadece sıkıntılarınızı dile getiremiyor olduğunuz anlamına geliyor. Mutlu olabilmek için, pozitif düşünmeniz ve pozitif insanlarla çevrili olmanız gerekir. Siz sürekli dertlerinizden yakındıkça, bu insanların etrafınızdaki varlığı da azalacaktır.

10. Geçmişe takılmayın

yolunuza bakın

Hayatta herkes hata yapabilir. Ancak bazı kişileri yaptıkları hatalardan bile zaferle çıkaran, hatalara karşı yaklaşımlarıdır.

Geçmişinize ya da yaptığınız hatalara takılı kalmak yerine, içinde bulunduğunuz ana odaklanın. Almanız gereken dersi aldığınıza emin olun, negatif düşüncelerinizden kurtulun ve yolunuza bakın.

 

“Caffè Nero ile keyifli yaşam önerileri” yazı dizisinin tamamı için tıklayın.

 

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!