İçimizdeki güneş için QR kodlar, şifreler

Güneş sinir ağı (Tıp dilinde Solar pleksüs=çölyak pleksüs=karın boşluğu sinir ağı) karın bölgemizdeki organların çalışmalarını düzenleyen ikinci beynimizdir.

İçimizdeki güneş için QR kodlar
Güneş sinir ağının lokasyonu: Sağda yer alan illüstrasyon karın boşluğundaki tam yerini göstermektedir.
Güneş sinir ağı neden önemlidir?

Karın içindeki organlarımızın, (karaciğer, mide, bağırsaklar, dalak, böbrekler, salgı bezleri, pankreas…) sağlıklı çalışmasında, sağlığının korunmasında önemlidir.

Güneş sinir ağıma faydalı neler yapabilirim?

İçimizdeki güneş parıldamak ister, güle oynaya çalışmak ister. Dünya’mızı aydınlatan Güneş’in parıldadığı gibi parıldamak, bizi iyi hissettirmek ister. Güneş sinir ağımız için Quick Response (QR) kodlar ve Hızlı Yanıt Şifreleri için aşağıdakileri uygulayabilirsiniz:

Güneş sinir ağı için kahkaha:

Güldüğümüzde, kahkaha attığımızda karın bölgemizin hareket ettiğini fark ettiniz mi? Karın bölgemizin bu hareketleri güneş sinir ağına sağlık sinyalleri gönderir, karın bölgemizdeki organların sağlığının korunmasına destek olur.

Güneş sinir ağı için sesli harfler (A, E, I, İ, O, Ö, U, Ü):

“Seni seviyorum” cümlesini sadece sesli harflerle söylemeyi denediniz mi?  E-İ…..E-İ-O-U.  “Başarabilirim” kelimesini sadece sesli harflerle söylemeyi denediniz mi? A-A-A-İ-İ-İ.

Sevdiğiniz herhangi bir şarkının melodisini sadece bir sesli harf kullanarak söylemeyi veya sonu sesli harf ile biten “la” gibi tek heceli kelimelerle söylemeyi denediniz mi? Vokalistlerin ses açma egzersizleri sesli harflerden oluşur, güneş sinir ağı dolayısıyla karın içi organların sağlığının korunmasına destek olur.

Çember çevirme hareketi:

Ayakta dik dururken sağ elinizi sağ belinize sol elinizi sol belinize kalça üstüne yerleştirip, saat yönünde ve saatin tersi yönde çember çevirme hareketini ilk önce küçük daireler, ardından büyük daireler şeklinde uygulayabilirsiniz. Bu hareketi 8 kez tekrarlayabilirsiniz.

Otururken ayak tabanına veya avuç içi güneş sinir ağı bölgesine basınç:

Her iki ayağımızın ayak tabanında veya her iki elimizin avuç içi bölgesinde 3.parmağımız hizasında parmaklara yakın, üst 1/3 bölgenin orta noktasında, güneş sinir ağı bölgesine parmağınızla basınçlar uygulayabilirsiniz. Bu hareketi 3-5 kez tekrarlayabilirsiniz.

Ayak tabanında ve el ayasında güneş sinir ağı alanı

Ayakta ayak tabanına hareketle basınç:

Dik olarak ayakta duruyorken ayak parmak uçlarında yükselip 10-20 saniye bu şekilde kalabilirsiniz. Sonra tekrar başlangıç pozisyonunuza dönebilirsiniz.

Kaynaklar:
Meridianinstitute.com
Medicaldictionary.com
Jack Angelo. The Distant Healing Handbook.
Bartlett JK. Healthy performance practice for male barbershop singers. 
Reflexologyinstitute.com
Sciencedirect.com

Emsal Salık Tıp Doktoru
Tıp doktoru, Histoloji-Embriyoloji Uzmanı, Klinik Ayak Refleksoloji Uzmanı, Shiatsu Uzmanı, bass gitaristim. Marmara Üniversitesi İngilizce Tıp Fakültesi mezunuyum. Artı Bahçeşehir Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü ... Devam