İç mekan hava kalitesini artırmaya yardımcı ipuçları

İç mekan hava kalitesinin fiziksel ve zihinsel sağlığımız üzerinde oldukça büyük bir rol oynadığını biliyor muydunuz? Evet, kendimizi nasıl hissettiğimiz, iyi oluş halimiz ve bütüncül sağlığımız iç mekan hava kalitesi ile doğrudan ilişkili. Dolayısıyla yaşam alanlarımızda eşyaların, zeminlerin, kısacası gözle görebildiğimiz yerlerin temiz olması yeterli değil; soluduğumuz havanın da kirleticilerden, zararlı partiküllerden arınmış olması çok önemli. Özellikle de alerji mevsimlerinde…

Evcil hayvan tüyleri, yemek kokuları, kimyasal temizleyicilerin havaya karışan partikülleri, camı açtığınız anda içeriye dolan egzoz gazları veya özellikle mevsimsel geçiş zamanlarında her yanı saran polenler gibi pek çok faktör iç mekan hava kalitesini tehdit ediyor. Tüm bu nedenlerden dolayı da yaşam kalitemizi artırmak ve hem kendi sağlığımızı hem de sevdiklerimizin sağlığını korumak için evimizdeki havayı temiz tutmamız gerekiyor. Peki ama nasıl? İşte iç mekan hava kalitesini artırmaya yardımcı ipuçları:

Ortamı havalandırın

Taze hava gibisi yok değil mi… Hele ki sabahın ilk saatlerinde evi havalandırmak, içinizin huzurla dolmasına ve evinizin havasının yenilenmesine yardımcı olabilir. Bu nedenle evinizin tüm odalarını düzenli olarak havalandırmanız oksijen miktarını artırmak açısından önemlidir. Ancak, dışarıdaki hava kirliliği bu şekilde yaşam alanlarınıza sızabilir. Özellikle de trafiğin, nüfusun, inşaat çalışmalarının ve endüstrinin yoğun olduğu bölgelerde yaşıyorsanız. Dolayısıyla evinize yeni giren hava, temiz hava olmayabilir. Dyson Hava Temizleyiciler, HEPA filtreleme sistemi ile aktif karbon gazları, VOC’ler, polen ve kokular dahil olmak üzere evlerde yaygın olarak görülen birçok kirletici maddeyi yakalıyor ve temizliyor. Böylece gözle görülmeyen toz ve kirler de temizlenmiş oluyor.

Evinizi temiz tutun

Evinizi temiz tutmak iç mekan hava kalitesini artırmakta en önemli değişkenlerden biri. Düzenli olarak süpürmek, toz almak, camları, mobilya yüzeylerini silmek, kısacası gözle görülebilir tüm alanlardaki toz ve kirleri ortadan kaldırmak, evinizi ve dolayısıyla evinizin havasını temiz tutmaya yardımcı olabilir. Ancak, ev temizliğinde tercih edilen çoğu temizlik ürünü uçucu, havaya karışan ve hava kalitesini tehdit eden kimyasallar içerebiliyor. Bu nedenle gözden kaçırmamanız gereken şey; evinizi temizlerken mümkün olduğunca temiz, doğal içerikli ve zehirli kimyasallar içermeyen ürünler kullanmak.

Kimyasal kirleticileri yok edin

Ev temizliğinde doğal içerikli ürünleri kullanmaya gayret etseniz de evinizin havasını gerçek anlamda kimyasallardan arındıramayabilirsiniz. Çünkü, parfüm veya deodorant kokuları, dışarıdan eve dolan egzoz gazları ve benzeri pek çok kirletici gaz ve partikül havaya karışarak yaşam alanlarınızdaki havayı kirletebilir. Ama merak etmeyin, Dyson Hava Temizleyiciler, ultra ince partiküllerin bile %99,95’ini temizleyerek evinizin havasını temiz tutmanıza yardımcı oluyor. Ayrıca, formaldehiti yok ederek yaşam alanlarınızı temiz havayla dolduruyor.

Yeşil bitkilerden destek alın

Yeşil bitkilerin hayatımıza neşe, dekorasyonumuza renk katan etkisini çoğumuz biliyoruz. Ancak, bundan çok daha fazlasını yapan yeşil bitkiler de var. Bazı bitkiler, havadaki zararlı maddeleri emerek iç mekan hava kalitesinin yükseltebiliyor. Aloe vera, bambu, İngiliz sarmaşığı, deve tabanı gibi yeşil bitkileri dekorasyonunuza dahil edebilirsiniz.

Alerjenleri yakalayın

İç mekan hava kalitesinin sağlığımız üzerindeki etkisini göz önünde bulundurunca, havadaki alerjenlerin de farkında olmak önemli. Sadece polenlerin baş rolü üstlendiği dönemlerde değil, yılın herhangi bir zamanında da hayvan kepeği, ev tozu, ağaç tozları gibi alerjenler, ortamdaki havayı kirleterek sağlığımızı tehdit edebiliyor. Neyse ki bu alerjenlerle baş etme görevini ECARF sertifikalı Dyson Hava Temizleyiciler üstleniyor. Alerji Araştırma Vakfı Avrupa Merkezi tarafından tarafından alerji dostu olarak onaylanan Dyson Hava Temizleyiciler, tüm toz ve alerjenleri yakalayarak bütün odanın havasını temizliyor, size de sağlıklı nefeslerle dolu tertemiz bir ortam kalıyor.

Güzel kokularla kaliteli havayı karıştırmayın

Hoş kokulu bir mum veya tütsü yaktığınızda evinizin havasının değiştiğini ve adeta tazelendiğini hissediyor olabilirsiniz… Evet, ortama yayılan güzel kokular böyle düşünmenize neden olabilir. Ancak, ortamın kokusunu değiştiren bu tür küçük detayların da havayı kirletebildiğini unutmayın. Özellikle de tam olarak ne içerdiklerinden emin değilseniz. Dyson Hava Temizleyiciler, Air Multiplier ™ teknolojisi ile uzaktaki kirletici maddeleri çekiyor, formaldehiti yok ediyor ve bütün odaya temiz hava veriyor. Hava akışını cihazın arka tarafına yönlendirilerek, havanın etkili bir şekilde temizlenmesi sağlıyor. Ayrıca, akustik olarak tasarlanan yapısı ve dar alanlarda kolay manevra yapma özelliği ile engeller karşısında da yılmadan çalışmaya devam ediyor.

Bonus: Takip edin

Yaşam alanlarınızdaki havayı temizlerken hava kalitesini de düzenli olarak kontrol etmeyi unutmayın. Dyson Hava Temizleyiciler, havadaki kirleticileri otomatik olarak algılıyor ve raporluyor. Ayrıca, HEPA+Karbon filtresinin değiştirilmesi gerektiğinde LCD ekran sizi uyarıyor. Gece modu ile uykusu hafif olanlar için de karartılmış ekran ve en sessiz ayarlar ile havayı takip edip temizliyor. Size de yalnızca temiz havanın keyfini sürmek kalıyor.

Siz de yaşam alanlarınızdaki gözle görülmeyen kirleticilerden kurtulmak ve kendiniz, sevdikleriniz için en temiz havayı sunmak istiyorsanız Dyson Hava Temizleyiciler ile hemen tıklayıp tanışabilirsiniz.

*Bu yazı Dyson katkılarıyla hazırlanmıştır.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!
Advertisement