Hidrojenli su nedir, hidrojen açısından zengin içme suyunun faydaları nelerdir?

Su, hem bedenimizin, hem dünya üzerindeki tüm canlıların, hem de doğanın en temel yaşam kaynağı. Vücudumuzun yaklaşık 4’te 3’ünün sudan oluştuğunu göz önünde bulunduracak olursak, bedenimizdeki tüm sistemlerin doğru şekilde çalışabilmesi için suya ihtiyaç duyuyor olması ‘su götürmez’ bir gerçek. Su, aynı zamanda bedenimiz, zihnimiz, sağlığımız ve cildimiz üzerindeki tüm olumlu etkileriyle de, sağlıklı yaşam alışkanlıklarının olmazsa olmaz bir parçası. Son dönemlerde gün geçtikçe daha da popülerleşen wellness trendlerinden biri olan ‘hidrojenli su’ ise, suyun tüm bu faydalarını artırmayı vadediyor. 

Hidrojenli su nedir?

Su molekülleri, 2 oksijen ve 1 hidrojen atomundan oluşuyor. Hidrojenli su ise, en basit tanımıyla, suyun ekstra hidrojen molekülleri eklenmiş hali. Kokusuz, renksiz, zararsız bir gaz ve suyun temel yapı taşlarından biri olan hidrojen; güçlü antioksidan özelliği ile de, ilk olarak Japonya’da ortaya çıkan, Almanya ve Amerika’dan başlayarak tüm dünyaya yayılan hidrojenli su akımının kaynağı olarak karşımıza çıkıyor. 

Ülkemizde hidrojenli suyun adını yakın zamanda duymaya başlamış olsak da, wellness odaklı uygulamalarda hidrojen kullanımı çok da yeni bir uygulama değil. Hidrojenin insan bedeni üzerindeki terapötik etkilerine inanılarak ortaya çıkan pek çok farklı hidrojen terapisi, özellikle Japonya’da uzun yıllardır faydalanılan iyi yaşam uygulamaları arasında: Cilt hasarını ve kırışıklıkları önlemek için kullanılan hidrojen banyoları en popüler spa uygulamalarından biri. Hidrojenli su içmenin ‘gençliğe döndürücü’ yani ‘waka gaeri’ etkisi yarattığına inanılıyor. Son dönemde ise, hidrojen infüze edilmiş serumlar, özellikle enfeksiyon problemleri tedavisinde, Japon Sağlık Bakanlığı’ndan onay almış durumda. 

Görece yeni bir iyi yaşam uygulaması olan hidrojenli su tüketimi üzerine Batı dünyasındaki araştırmalar yeni yeni yapılmaya başlanmış olsa da, araştırma sonuçları bu yeni trend hakkında umut verici sonuçlar taşıyor. Peki hidrojenli suyun bu etkisi nereden geliyor?

Neden hidrojenli su?

Vücudumuz besinleri işlerken ve çevresel uyaranlara tepki verirken hücrelerimiz tarafından üretilen atık maddeler olan serbest radikaller; vücut tarafından etkili bir şekilde uzaklaştırılmadığında oksidatif strese neden oluyor. Oksidatif stres ise, iltihaplanmalardan kronik hastalıklara, pek çok sağlık probleminin temelini oluşturuyor. Vücut, serbest radikallerin ve oksidatif stresin negatif etkilerini nötralize edebilmek için, antioksidanlara ihtiyaç duyuyor.

Oldukça güçlü bir antioksidan olan hidrojen, doğada var olan en küçük gaz partikülü olduğu için, vücuda alındığında tüm hücrelere nüfuz ederek etkilerini gösterebiliyor. Hidrojenli suda bol miktarda bulunan hidrojen molekülü, antioksidan özelliğiyle öne çıkarken, hidrojenin antioksidan etkilerinden daha fazla yararlanmamızı sağlayabiliyor.  Hidrojenin en çok öne çıkan faydaları arasında, antioksidan ve antiemflamatuar özellikleri, fiziksel performansı artırması ve yaşlanma sürecini yavaşlatması gibi özellikler yer almakta. 

Hidrojenli suyun antioksidan (1) ve antiemflamatuar özellikleri; kolesterol seviyelerini düzenlemeye yardımcı olabiliyor (2), laktik asit birikimini önleyerek atletik performansı destekliyor (2), yorgunluğu azaltıyor  (3, 4), sindirim sisteminin fonksiyonlarını destekliyor (5) ve kolajen üretimini destekleyerek (6) cildinizin güzelleşmesini sağlıyor. Hatta Japonya’da, cildi güzelleştirmek için yapılan hidrojenli su banyolarının bir adı da bulunuyor: Shin’nooru 

Her ne kadar, yapılan araştırmaların kapsamının artırılması gerekiyor olsa da, hidrojenli su, tüm bu etkileriyle, yenilikçi bir wellness trendi olarak umut vadediyor. 

Hidrojenli su üretebilen Fakir Aqua Gio ile daha sağlıklı yaşa

Fakir Aqua Gio, hidrojenli içme suyu üreterek, hayatınızı daha sağlıklı bir hale getirmenizi destekliyor. İçme suyunu elektroliz ederek içindeki hidrojen moleküllerini artıran Aqua Gio, her ihtiyaç duyduğunuzda serbest hidrojen açısından zengin içme suyu üretiyor.

Suda bulunan ve yaşlanma kaynağı olan güçlü serbest radikalleri nötralize ederek içme suyundaki yabancı maddeleri ortadan kaldıran Aqua Gio, aynı zamanda su içerisinde bulunan yabancı ve zararlı maddeleri yok ederken, tüm orijinal mineralleri muhafaza ediyor.

Dokunmatik ekranı ve tek tuşla işlem yapabilme özelliğine sahip Fakir Aqua Gio, ergonomik boyutu ve kendi kendini temizleme özellikleriyle de iyi yaşam alışkanlıklarınızı destekleyen pratik bir çözüm.

Hidrojenli suyun faydalarını anlatan bu yazı, Fakir Aqua Gio katkılarıyla hazırlanmıştır. Fakir Aqua Gio ile tanışmak için tıklayın.

Kaynaklar:  Molecular Hydrogen Institute, Healthline, Well+Good, Goodhousekeeping, The Berkey, Science Direct, Natural Medicine Journal

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!