Hi, Speed: Apple, iPhone 12 ve iPhone 12 mini’yi duyurdu

Teknoloji, yaşamımızın her alanında hayatı kolaylaştırmak için her gün yeni bir çözüm sunarken, günden güne hayatımızın daha da merkezine yerleşiyor. Bundan birkaç yıl öncesine kadar teknolojik gelişmeler, yalnızca ‘teknoloji’yi bir ilgi alanı olarak görenler tarafından takip edilirken, günümüzde pek çoğumuzun radarına girdi. Dün gerçekleşen Apple Hi, Speed etkinliği ise, 7’den 70’e hepimizi heyecanlandıracak gelişmelerin duyurulduğu bir etkinlik oldu.

Dünyanın en iyi akıllı telefonu için yeni bir dönem: 5G teknolojisine sahip iPhone 12 ve iPhone 12 mini’de ne yenilikler var?

6.1 inç iPhone 12 ve 5.4 inç iPhone 12’nin yeni yükseltilmiş tasarımı, etkileyici bir görüntüleme deneyimi için kenardan kenara Super Retina XDR ekranlara sahip.
  • Yeni tasarım: Daha parlak ve etkileyici bir görüntüleme deneyimi için kenardan kenara büyük Super Retina XDR ekranlar ve yeni Ceramic Shield ön yüzey ile yeni bir tasarıma kavuşan iPhone 12 modelleri, iPhone’da dayanıklılık bakımından şimdiye kadar yapılan en büyük sıçramayı gerçekleştiriyor.
  • A14 Bionic çip ve yeni bilişimsel fotoğrafçılık özellikleri: Bir akıllı telefonda bugüne kadar kullanılan en hızlı çip olma özelliğine sahip Apple tasarımı A14 Bionic, iPhone’daki her deneyime güç katıyor ve gelişmiş çift kamera sistemiyle birlikte sunduğu etkileyici yeni bilişimsel fotoğrafçılık özellikleriyle şimdiye dek bir akıllı telefonda elde edilen en kaliteli videoları çekmenizi sağlıyor.
  • Yepyeni bir aksesuar ekosistemi: iPhone 12 modelleri, güçlü kablosuz şarj özellikleri ve iPhone’a kolayca tutturulan aksesuarlardan oluşan yeni bir ekosistem sunan MagSafe’in yanı sıra, iPhone’a kolaylıkla bağlanabilen yepyeni bir aksesuar ekosistemini de sunuyor.
  • Renk seçenekleri: iPhone 12 ve iPhone 12 mini etkileyici bir görünüme sahip alüminyum kasa ve beş renk seçeneğiyle sunuluyor: mavi, yeşil, siyah, beyaz ve (PRODUCT)(RED)1. iPhone 12 için 16 Ekim Cuma gününden itibaren ön sipariş verilebilecek ve 23 Ekim Cuma günü satışa sunulacak. iPhone 12 mini için ise 6 Kasım Cuma gününden itibaren ön sipariş verilebilecek ve 13 Kasım Cuma günü mağazalarda satışa sunulacak.
Alüminyum kasalı iPhone 12 ve iPhone 12 mini mavi, yeşil, siyah, beyaz ve (PRODUCT)RED renk seçenekleriyle sunuluyor.

iPhone’da Çığır Açan 5G Deneyimi

iPhone 12 and iPhone 12, birinci sınıf donanım ve birinci sınıf yazılımların kusursuz entegrasyonuyla desteklediği gelişmiş bir 5G deneyimini küresel bir ölçeğe taşıyor. iPhone’da 5G’nin sağladığı daha hızlı indirme ve yükleme, daha kaliteli online video izleme, daha akıcı bir oyun deneyimi, uygulamalarda gerçek zamanlı etkileşim, yüksek çözünürlüklü FaceTime görüşmeler ve daha fazlası için daha yüksek hızlar sunuyor. iPhone kullanıcıları artık herkese açık Wi-Fi bağlantı noktalarına bağlanma ihtiyacını ortadan kaldıran, daha güvenli ve hızlı bağlantı teknolojisinden de yararlanabilecekler.

Bir akıllı telefondaki en fazla 5G bandına sahip olan iPhone 12 modelleri tüm dünyada en geniş 5G kapsama alanını sağlıyor.2 ABD’deki modeller, iPhone 12 modellerinin, yoğun nüfuslu alanlarda bile 4 Gbps’ye kadar yüksek hızlara erişmesini sağlayan, 5G’nin daha yüksek frekanslı versiyonu olan milimetre dalga boyunu destekliyor. iPhone 12 modelleri ayrıca, 5G ihtiyaçlarını akıllı bir şekilde değerlendirerek veri kullanımını, hızı ve gücü gerçek zamanlı olarak dengeleyerek pil ömrünü uzatan Akıllı Veri özelliğine de sahip.

iPhone 12 ve iPhone 12 mini, yüksek indirme hızlarını, yüksek kaliteli online video izlemeyi, HD kalitesinde FaceTime görüşmelerini ve daha fazlasını destekliyor.

A14 Bionic: Yenilik ve Performansta Tartışılmaz Liderlik

Rakiplerinin nesillerce ilerisinde olan A14 Bionic akıllı telefon sektöründe 5 nanometre üretim teknolojisiyle üretilen ilk çiptir. Her zamankinden daha hızlı ve daha etkili olan A14 Bionic, en hızlı rakip akıllı telefon çiplerine göre yüzde 50’ye kadar daha yüksek CPU ve GPU hızlarıyla konsol kalitesinde oyun deneyimlerini, güçlü bilişimsel fotoğrafçılığı ve daha fazlasını mümkün kılarken aynı zamanda harika bir pil ömrü sağlar. Yapay öğrenme teknolojisinin sınırlarını zorlayan A14 Bionic, yüzde 80 performans artışı sağlayan 16 çekirdekli bir Neural Engine’e sahiptir. Bu 16 çekirdekli Neural Engine, saniyede 11 trilyon işlemi tamamlayarak en yoğun yapay öğrenme modellerinde bile daha yüksek performans sağlar.

Dayanıklı Tasarım ve Etkileyici Ekran

6.1 inç iPhone 12 ve 5.4 inç iPhone 12 mini’nin üst düzey yeni tasarımı, etkileyici olduğu kadar dayanıklı da.3 Dünyanın 5G uyumlu en küçük, en ince, en hafif akıllı telefonu olan iPhone 12 mini, iPhone 12’nin kullandığı tüm teknolojileri bünyesinde toplamak üzere yeniden tasarlanarak kompakt bir boyuta getirilirken, etkileyici büyüklükte boydan boya uzanan bir ekranla geliyor. Şık düz kenar tasarımı ile havacılık ve uzay endüstrisi standartlarında alüminyum kasalara sahip olan her iki modelde de, yüksek sıcaklıkta kristalizasyon adımıyla cam matrisi içinde nano ölçekli seramik kristalleri oluşturarak camın ötesine geçen ve düşmelere karşı performansı 4 kat4 artıran Ceramic Shield ön yüzey bulunuyor.

Şık düz kenarlı tasarımda iPhone’da dayanıklılık bakımından şimdiye kadar yapılan en büyük sıçramayı gerçekleştiren Ceramic Shield ön yüzey yer alıyor.

iPhone 12 ve iPhone 12 mini’de, kenardan kenara uzanan ve sektördeki en yüksek renk doğruluğunu sağlayan sistem genelinde renk yönetimi özelliğine sahip Super Retina XDR tam ekran bulunuyor. Her iki model de gerçek siyahlar için 2.000.000:1 kontrast oranına sahip, yüksek çözünürlüklü videolar ve daha fazla detay içeren fotoğraflar için etkileyici HDR görüntüleme deneyimi sunuyor ve ekranlarının maksimum parlaklığı iPhone 11’in yaklaşık iki katı. 

iPhone 12 ve iPhone 12 mini, 30 dakikaya kadar 6 metre derine dalmaya dayanıklı sektör lideri IP68 derecesine sahip ve kahve ve gazlı içecekler gibi, her gün yaşanabilecek sıvı dökülmelerine karşı koruma sağlıyor.

iPhone 12 ve iPhone 12 mini, suya karşı dayanıklılık için sektör lideri IP68 derecesine sahip ve her gün yaşanabilecek sıvı dökülmelerine karşı koruma sağlıyor.

Yeni Gelişmiş Çift Kamera Sistemi

iPhone 12 ve iPhone 12 mini, gücünü A14 Bionic çipten alan etkileyici bilişimsel fotoğrafçılık özelliklerinin yanı sıra, yeni çift kamera sistemi sayesinde, mükemmel fotoğraflar ve videolar çekmeyi hiç olmadığı kadar kolaylaştıran benzeri görülmemiş bir kamera deneyimi sunuyor. Ultra Geniş kamera ve ƒ/1.6 diyafram özellikli Geniş kamera kullanan bu gelişmiş kamera sistemi, yüzde 27 daha fazla ışık alarak loş ışıkta daha da muhteşem fotoğraflar ve videolar çekmenizi ve iPhone’da şimdiye dek sunulan en hızlı çekimleri yapmanızı sağlıyor. Her ortamda daha iyi fotoğraflar çekmeniz için şimdi TrueDepth, Geniş ve Ultra Geniş kameralarda bulunan Gece modu ve daha hızlı çalışan Deep Fusion, iPhone 12 modellerinde bilişimsel fotoğrafçılığı bir üst seviyeye taşıyor. Müşteriler Gece modunu kullanarak daha parlak görüntüler elde ediyor, loş ışıkta çektikleri fotoğraflar daha iyi bir kontrasta sahip oluyor ve Deep Fusion özelliğiyle çekilen fotoğraflarda daha fazla dokuya karşılık daha az gren göze çarpıyor. Smart HDR 3, beyaz dengesi, kontrast, doku ve doygunluk değerlerini ayarlayarak son derece doğal gözüken fotoğraflar elde etmek için yapay öğrenmeyi akıllı bir şekilde kullanıyor.

iPhone 12 ve iPhone 12 mini’deki yeni çift kamera sistemimde Ultra Geniş kamera ve yeni bir Geniş kamera bulunuyor ve ilk defa tüm kameralarda Gece modu var.

iPhone 12, Dolby Vision ile HDR video çekebilen ilk kameraya sahip ve kullanıcıların iPhone’da yerleşik olarak kolaylıkla sinematik görüntü kalitesinde videolar çekmesini, düzenlemesini ve paylaşmasını sağlayarak eksiksiz bir Dolby Vision deneyimi sunan dünyadaki ilk ve tek aygıt.6 Dolby Vision teknolojisi, video çekimi sırasında canlı olarak işleniyor ve görüntüler, ister Fotoğraflar uygulamasında ister iMovie’de düzenlenirken, Dolby Vision ile elde edilen özellikleri taşımayı sürdürüyor. Ayrıca, sektörün en iyisi Super Retina XDR ekran sayesinde iPhone 12’de oynatılan videolar her zamankinden daha da gerçekçi gözüküyor. Her iki model de gelişmiş sinematik video stabilizasyonu sunuyor ve Dolby Vision ile gerçeğe daha da yakın selfie videoları çekmenize olanak tanıyor. Gece modunda hızlı çekim özelliği, daha uzun pozlama süreleriyle daha net videolar ve daha iyi ışık izleri elde etmenize yardımcı olurken, loş ışıklı ortamlarda tripodla yaptığınız çekimlerde daha dengeli bir pozlama sağlıyor.

iPhone 12 ve iPhone 12 mini’deki yeni Ultra geniş kamera loş ışıkta olağanüstü manzara fotoğrafları çekiyor.

MagSafe ile İnovatif Yeni Aksesuarlar

MagSafe kablosuz şarjı iyileştirerek daha iyi ve daha verimli bir deneyime dönüştürüyor ve iPhone 12 modellerini harika bir şekilde tamamlayan ve kolay takılabilen aksesuarlardan oluşan yeni bir ekosistem oluşturuyor.7 Kablosuz şarj bobininin etrafında, hizalama ve verimlilik için optimize edilmiş bir mıknatıs grubu bulunan MagSafe, iPhone’a benzersiz bir deneyim getiriyor ve iPhone’a her seferinde mükemmel bir şekilde bağlanıyor. MagSafe şarj aygıtları verimli bir şekilde 15 W’a kadar güç sağlar ve mevcut Qi özellikli aygıtlarla da uyumludur. Şarj çözümleri arasında, iPhone ve Apple Watch ile kullanılmak üzere MagSafe Şarj Aygıtı ve MagSafe Duo Şarj Aygıtının yanı sıra, iPhone’un arkasına kolayca oturan yeni silikon, deri ve şeffaf kılıflar ve bir deri cüzdan da bulunuyor. 

Yeni inovatif MagSafe sistemi kesintisiz yüksek hızlı kablosuz şarjı ve kolay takılan aksesuarları mümkün kılıyor.

iOS 14 ile Birlikte

iOS 14, Ana Ekran’ı özelleştirmenin yeni yollarını sunan yeniden tasarlanmış bir iPhone deneyimi sunuyor. Göz alıcı bir şekilde yeniden tasarlanan araç takımları bir bakışta anlık bilgiler sunuyor ve herhangi bir Ana Ekran sayfasına farklı boyutlarda tutturulabiliyor. Uygulama Arşivi, bir kullanıcının tüm uygulamalarını gezinmesi kolay, sade bir görünümde otomatik olarak düzenleyen yeni bir alan. iOS 14, ayrıca App Clips ile uygulamayı keşfetmenin ve kullanmanın yeni yollarını, Mesajlar’da bağlantıda kalmak için güçlü yeni özellikleri, Harita ile şehirleri keşfetmenin daha yeni yollarını ve daha da fazla şeffaflık ve kontrol için geliştirilmiş güvenlik özellikleri sunuyor.8

Çevreye Bağlılık

Bugün Apple küresel şirket operasyonlarından karbon nötr durumda ve 2030’a kadar, üretim tedarik zincirleri ve tüm ürün yaşam döngülerini kapsayacak şekilde, işinin tamamında iklim üzerindeki etkisinin net olarak sıfır olmasını planlıyor. Bu, satılan her Apple aygıtının, malzemelerin toplanmasından bileşenlerin üretimine, montajına, nakliyesine, müşteri tarafından kullanımına, şarj edilmesine kadar ve tüm geri dönüşüm ve malzeme geri kazanım süreçleri boyunca yüzde 100 karbon nötr olacak anlamına geliyor. Çevreyi düşünerek tasarlanan iPhone 12 modellerinde ilk kez yeni kamera, Taptic Engine, MagSafe ve Apple’ın MagSafe aksesuarları dahil tüm mıknatıslarda yüzde 100 geri dönüştürülmüş nadir bulunan toprak elementleri kullanılacak. Apple ayrıca iPhone paketinden güç adaptörünü ve EarPods’u da çıkararak karbon emisyonlarını daha da azaltıyor ve değerli malzemelerin topraktan çıkarılmasının ve kullanılmasının önüne geçiyor. Bu, ambalajın daha küçük ve hafif olmasını sağlayarak bir palette yüzde 70 daha fazla kutu taşınmasına imkan veriyor. Bu değişikliklerin hepsi bir araya gelince yılda 2 milyon metrik tondan fazla karbon emisyonu tasarruf etmemizi sağlayacak. Bu, trafikten yılda yaklaşık 450.000 aracı çekmek anlamına geliyor.

Fiyatlar ve Bulunabilirlik

  • iPhone 12 ve iPhone 12 mini’nin 64 GB, 128 GB ve 256 GB modelleri için mavi, yeşil, siyah, beyaz ve (PRODUCT)(RED) seçenekleri bulunuyor.
  • Avustralya, Çin, Almanya, Japonya, Birleşik Krallık, ABD ve 30’dan fazla diğer ülke ve bölgede müşteriler iPhone 12 için 16 Ekim Cuma günü, 05:00’dan (PDT) itibaren sipariş verebilecek ve 23 Ekim Cuma gününden itibaren teslim alabilecekler. iPhone 12 mini ise 6 Kasım Cuma günü, saat 05:00’dan (PST) itibaren sipariş edilebilecek ve 13 Kasım Cuma gününden itibaren teslim alınabilecek.
  • iPhone 12, 30 Ekim Cuma gününden itibaren, HindistanGüney Kore ve daha pek çok ülke ve bölgede satışa sunulacak. 
  • MagSafe Şarj Aygıtı, MagSafe özellikli Deri Cüzdan ve iPhone 12 Silikon Kılıf ve Şeffaf Kılıf 16 Ekim Cuma günü satışa çıkacak. iPhone 12 Deri Kılıf ise 6 Kasım Cuma gününden itibaren satışta olacak. MagSafe Duo Şarj Aygıtı ve Deri Zarf Kılıf daha sonraki bir tarihte satışa sunulacak.
  • Aynı muhteşem alışveriş deneyimini ve destek hizmetlerini apple.com adresinde ve Apple Store’larda bulabilir, Apple Uzmanlarından alışveriş konusunda yardım alabilir ve temassız teslimat veya Apple Store’dan teslim alma seçeneklerinden birini seçebilirsiniz. En yakınınızdaki mağazada sunulan hizmetler ve uygulanan sağlık ve güvenlik önlemleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için apple.com/tr/retail adresini ziyaret edebilirsiniz.

 

Her (PRODUCT)(RED) satışından elde edilen gelirin bir bölümü AIDS ile mücadele eden The Global Fund’a aktarılır. Şu andan itibaren 31 Aralık 2020’ye kadar, bu gelirler The Global Fund’ın COVID-19 çalışmalarına aktarılacaktır.
2 Veri tarifesi gerekir. 5G, Gigabit LTE, VoLTE ve Wi-Fi üzerinden arama özelliği belirli pazarlarda ve belirli iletişim operatörleri tarafından sunulur. Belirtilen hızlar teorik değerlere dayalıdır ve bulunulan konuma ve iletişim operatörüne göre değişir. Müşteriler 5G ve LTE desteği hakkında daha fazla bilgi için iletişim operatörlerine danışabilir veya apple.com/iphone/cellular adresini ziyaret edebilirler.
3 Aygıtların ekranları yuvarlatılmış köşelere sahiptir. Dikdörtgen olarak ölçüldüğünde, iPhone 12 ekranı diyagonal olarak 6.06 inç ve iPhone 12 mini’nin ekranıysa diyagonal olarak 5.42 inç’tir. Görüntülenebilen gerçek alan daha azdır.
Bu ifade, iPhone 12’nin Ceramic Shield ön yüzeyiyle önceki nesil iPhone’un karşılaştırılmasına dayanmaktadır.
5 iPhone 12 ve iPhone 12 mini suya, sıçramalara ve toza dayanıklıdır. Aygıtlar kontrollü laboratuvar koşullarında test edilmiş ve 60529 sayılı IEC standardı kapsamında IP68 derecesini elde etmiştir (30 dakikaya kadar maksimum 6 metre derinlik). Sıçramalara, suya ve toza dayanıklılık kalıcı değildir ve normal kullanıma bağlı yıpranma sonucunda azalabilir. Islak bir iPhone’u şarj etmeye çalışmayın. Temizleme ve kurulama yönergeleri için lütfen kullanım kılavuzunu inceleyin. Sıvı temasına bağlı hasarlar garanti kapsamında değildir.
6 4K Dolby Vision oynatma için Apple TV 4K veya AirPlay özellikli bir televizyon gerekir.
7 Şarj aygıtları, kılıflar ve cüzdanlardan oluşan MagSafe aksesuarları ayrı satılır.
8 Bazı özellikler her bölgede veya dilde kullanılamayabilir. Daha fazla bilgi için apple.com/tr/ios/ios-14 adresini ziyaret edin.
 

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!