Herkesin ilhama ihtiyacı vardır: Hayattan ilham alman için birkaç öneri

Size neler ilham verir? Hangi durumlar yaşama sevincinizi ve motivasyonunuzu artırır? İlham kelimesini duyunca çoğumuzun aklına stüdyosunda resim yapan bir ressam, ya da piyanosunun başına oturmuş bir besteci gelse de ilham sadece sanatçıları ilgilendiren bir kavram değildir. Yaşama karşı iştah duymak için sanatçı olmayan insanların da ilhama ihtiyacı vardır.

Her ne kadar ilham psikoloji biliminin çok araştırdığı, üzerinde durduğu bir kavram olmasa da, bu durumu Thrash ve Elliot’ın (2003) araştırmaları biraz değiştirmiştir. Thrash ve Elliot, ilhamın nasıl ölçülebileceğine dair araştırmalar yapmışlardır. Bu araştırmalara göre ilhamın üç temel özelliği vardır. Birincisi, ilham bizim sınırlamalarımızın ve endişelerimizin üstüne çıkarak bize farkındalık kazandırır. İkincisi ilham, vizyonumuz ya da motivasyonumuz üzerinde güçlü bir etki yaratır. Buna “yaklaşım motivasyonu” denmektedir. Son olarak da Trash ve Elliot’e göre, ilham kendiliğinden olur (Trash ve Elliot, 2003).

İlham sayesinde günlük hayatlarımızın dışına çıkarak başka olasılıkların farkına varabiliriz. Yine ilham sayesinde sıradan rutinlerimizi daha renkli bir hale getirebiliriz. Bazen ilham kaynaklarımız etrafımızdaki insanlar ya da sosyal medyada takip ettiğimiz hesaplar olabilir. Örneğin bana bugünlerde Japon vlogger Nami ilham veriyor.

Peki ya sen ilhamını kimlerden alıyorsun? Evet etrafımızda ya da Youtube’da, Instagram’de bize ilham veren insanlar olması çok güzel ama en güzeli hayatın kendisinden ilham almak. Bunun için sık sık ruhunu renklendirecek, sana neşe ve yaşam sevinci verecek aktivitelerde bulunabilirsin.

Nasıl mı? İşte sana birkaç öneri…

Bir hafta sonunu şehrini bir turist gibi gezerek geçir, bu yazıyı okuduğun günden itibaren her gün yeni bir bilgi öğren, hiç denemediğin ama hep merak ettiğin bir hobiye başla, daha önce hiç okumadığın bir yazarın kitabını oku, daha önce hiç dinlemediğin bir müzisyenin eserlerini keşfet, sık sık doğada yürüyüş yap. Tüm bunları yaparken hayata meraklı gözlerle bakmayı ihmal etme. İlham her yerde, yeter ki bakmasını bilelim. Sana motivasyonunu yükseltecek, yaşam sevincini artıracak ilham dolu günler diliyorum…

2021 yılını “Kendini Sevme ve Hayatı Güzelleştirme Yılı” ilan ettim. Her hafta  @ranakutvan kullanıcı isimli Instagram hesabımdan bu konuyla ilgili psikoloji ödevleri paylaşıyorum. Hadi hep beraber kendimizi sevmeye ve dünyayı güzelleştirmeye. Bu arada sizlere bir eğitim haberim var. Zoom üzerinden birebir görüşmeler şeklinde ilerleyen üç haftalık “Öz Sevgi” eğitimimle ilgileniyorsanız bilgi için rsolaker@gmail adresine yazabilirsiniz.

Bu yazının tüm hakları Rana Kutvan’a ve Uplifers’a aittir. İzinsiz ve uygun şekilde referans verilmeksizin kopyalanması, çoğaltılması ve başka mecralarda paylaşılması kesinlikle yasaktır.

Kaynaklar:
Thrash, T. M., & Elliot, A. J. (2003). Inspiration as a psychological construct. Journal of Personality and Social Psychology, 84(4), 871–889. https://doi.org/10.1037/0022-3514.84.4.871

İlginizi çekebilir: Zihninizi sakinleştirmeniz için uygulaması kolay 2 öneri

Psikolog Rana Kutvan Psikolog
İstanbul doğumlu olan Rana Kutvan lise öğrenimini Nişantaşı Kız Lisesi’nde tamamladı. Önce LCC’de bir sene akabinde de İstasyon Sanat Merkezi’nde iki sene süren bir ... Devam