Her koşulda güçlü ve zinde kalmanız için etkili öneriler

Yaşlanmayı durdurmak mümkün değil. Ne var ki, yaşam tarzınızda yapacağınız birtakım değişikliklerle sağlıklı yaş alarak her yaşta genç, enerjik ve zinde hissetmeniz mümkün. Nasıl mı?

Yaşam amacınızı bulun.

Sabahları sizi sıcacık yatağınızdan kaldıran ve devam etme gücü veren şey nedir?

Her koşulda güçlü ve zinde kalmanız için etkili öneriler

Japonca yaşam anlamına gelen “iki” ve etki, yarar anlamına gelen “gai” kelimelerinin birleşmesiyle oluşan “ikigai”, yaşama sebebi anlamına gelirken “sabahları yataktan kalkma nedeni” ya da “yaşam amacı” olarak da tanımlanıyor. İkigainizi bulmak da, önce sabahlarınızı, sonra tüm gününüzü renklendiriyor ve yaşama isteğinizi arttırıyor…

Bedeninize iyi bakın.

Bedenimiz, yaşamımız boyunca bize eşlik eden evimiz; dolayısıyla bedenimize iyi bakıyor olmak ilk önceliğimiz. İyi bir uyku, bol su, sağlıklı yemekler, düzenli egzersiz, sağlıklı yaşamın olmazsa olmazı. Bedeninizin düzenli ihtiyaçlarını sağladıktan sonra, düzenli olarak check-up yaptırarak vücudunuzun ihtiyaçlarını belirleyebilir, eksikleri gidermek için harekete geçebilirsiniz.

Hareket edin.

Spor yapmanın 2005 yılında Dünya Sağlık Örgütü tarafından ruh sağlığını koruyucu önemler arasına eklendiğini biliyor muydunuz?

Hareketsiz kalmak, vücudun en büyük düşmanlarından biri. Hareket etmekse uzun vadede kaslarınızı, kemiklerinizi ve zihninizi güçlendiriyor. Spor yaptığınızda artan endorfin ve dopamin hormonlarının verdiği mutluluk hissi de cabası! 

Her koşulda güçlü ve zinde kalmanız için etkili öneriler

Gün içerisinde kısa doğa yürüyüşleri, bisiklete binmek, asansör yerine merdivenleri tercih etmek gibi küçük adımlarla aktif kalabilir, enerji seviyenizi yükseltebilirsiniz. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre günde 30 dakika hareket etmek fiziksel ve zihinsel olarak sağlıklı kalmak için yeterli.

Düzenli olarak spor yapıyorsanız, harcadığınız eforun güçlü kaslar, sağlıklı ve fit bir vücut olarak geri dönmesi için beslenmenize ekstra özen göstermenizde fayda var. Spordan 3-4 saat kadar önce tüketeceğiniz protein (et, tavuk, balık ya da bitkisel protein), karbonhidrat (ekmek, patates, makarna) ve bol salatadan oluşan bir ana öğün sonrası spordan 2 saat kadar önce tüketeceğiniz meyve ya da yoğurt içeren bir ara öğün performansınızı arttıracaktır. Spordan sonra dokuların onarılması ve kaslarınızın güçlenmesi içinse 3:1 oranında protein ve karbonhidratlardan oluşan bir öğün tüketebilirsiniz. Tüm bu süreçte bol su içmeyi de ihmal etmemenizde fayda var.

Zihninizi de güçlendirin.

Düzenli uyku, yoga, meditasyon ve nefes egzersizleri, düzenli spor ve sosyalleşmek beyin sağlığını korumak için gerekli ancak yeterli değil. Zihninizi güçlendirmek için kitap okumayı ihmal etmeyin, bulmaca çözün, zeka oyunlarına ve hobilerinize zaman ayırın. Eğer vaktiniz varsa yeni bir dil öğrenmek için kolları sıvayın.

Araştırmalara göre, yaşımız kaç olursa olsun, yeni bir dil öğrenmeye çalışmak beynimizin yapısını değiştirirken, bölgeler arasındaki ağları da güçlendiriyor. Diğer yandan konuştuğumuz diller düşünce yapımızı da etkiliyor; yani farklı dilleri anlayıp konuşabilmekse birden fazla bakış açısı kazandırıyor diyebiliriz.

Kontrolü ele alın.

Fiziksel, zihinsel ve duygusal açıdan güçlü durabilmek için attığınız adımların kontrolünü ele alın. Kararlarınızın arkasında durun ve sorumluluğunu alın. Büyümek, gelişmek ve ilerleyebilmek için risk almaktan kaçınmayın.

Stresten kaçının.

Günümüz yaşam koşullarından stressiz bir hayatın hayalini bile kurmak mümkün olmayabilir. Ne var ki düzenli olarak uygulayacağınız farkındalık ve nefes egzersizleri, meditasyon gibi uygulamalarla stresin zihniniz, vücudunuz ve ruhunuz üzerindeki etkinlerini minimuma indirmeniz mümkün.

Her koşulda güçlü ve zinde kalmanız için etkili öneriler

Gün içerisinde küçük bir rahatlama molasına ihtiyaç duyduğunuz zamanlar için sakinleştirici ve dengeleyici bir nefes egzersizi:

  • Gözlerinizi kapatın ve rahat bir pozisyonda oturduğunuza emin olun.
  • Sağ elinizin baş parmağıyla sağ burun deliğinizi kapatın ve sol burun deliğinizden nefes alın.
  • Nefes aldıktan sonra sağ elinizin işaret parmağıyla sol burun deliğinizi kapatın ve verdiğiniz nefesi sağ burun deliğinizden boşaltın.
  • Nefesinizi boşalttıktan sonra sağ burun deliğinizden nefes alın ve baş parmağınızla sağ burun deliğinizi kapattıktan nefesinizi sonra sol burun deliğinizden verin.
  • Sakin ve rahatlamış hissedene kadar devam edin.

Hayatınızda sağlıklı yiyecekler ve doğru beslenmeye yer açın. 

Zinde ve güçlü kalmanın en önemli kurallarından biri, vücudumuza ihtiyaç duyduğu enerji kaynaklarını sunmak. Vücudumuzun enerji kaynağı ise tükettiğimiz besinler.

Her koşulda güçlü ve zinde kalmanız için etkili öneriler

Dünyanın en uzun yaşam süresine sahip insanlarının yaşadığı ve “mavi bölge” olarak anılan bölgelerin halklarının ortak özelliklerinden biri, taze sebze meyve, deniz mahsulü ve kuruyemiş ağırlıklı beslenmeleri. Siz de vücudunuzun ihtiyaçlarına uygun dengeli bir beslenme programıyla, fit, enerjik ve güçlü kalabilirsiniz.

Diş bakımını ihmal etmeyin.

Yukarıda saydığımız sağlıklı yiyecekler, içecekler ve meyve sularının sağlık açısından pek çok faydası bulunuyor. Örneğin günde bir bardak meyve suyu günlük şeker ihtiyacınızı karşılarken içeriğindeki antioksidanlar sayesinde cildinize ve bağışıklık sisteminize iyi geliyor. Ne var ki, diş mineniz için aynı şeyi söylememiz pek mümkün değil.   

Diş minesi, dişlere beyaz görünümünü veren dış tabakasıdır. Son derece dayanıklı ve sert bir yapısı olsa da besinlerdeki asitler bu tabakayı zayıflatabilir. Zayıflayan diş minesi zamanla altındaki sarı katmanı açığa çıkaracak şekilde kademeli olarak incelir ve bu da dişlerin doğal beyazlığını kaybetmesine neden olabilir.

Diş minesi aşınması, PH seviyesi 5.5’in altında olan bazı yiyecek ve içeceklerin diş minesi yüzeyindeki mineral seviyesini azaltması sebebiyle gerçekleşebilir. Bu yiyecek ve içecekler arasında meyve suları, turunçgiller,diyet ve gazlı içecekler ve şekerlemeler gibi gün içinde sıklıkla tükettiğimiz yiyecekler yer alabilir*.

Sensodyne Promine’nin optimize edilmiş formülü her gün tüketilen asitlerin etkilerine karşı diş minesini güçlendirmeye ve dişlerin doğal beyazlığını korumasına yardımcı olmak için özel olarak tasarlandı. Günde iki kere Sensodyne Promine kullanın, beslenme tarzınızı değiştirmeden diş minenizi güçlendirmeye yardımcı olun.

Sensodyne Promine ile tanışın.

Sensodyne Promine

#Herkoşuldagüçlü

Asit aşındırması veya asit erozyonuna karşı diş hekimlerinin 1 numaralı tavsiyesi* olan Sensodyne Promine, günde iki kez fırçalama ile diş minesini aktif olarak güçlendirip incelmesini önleyerek dişlerinizin her an sağlıklı ve beyaz kalmasına yardımcı oluyor. Diş macunu, ağız çalkalama suyu ve diş fırçası ürünlerinden her biri, asit aşındırmasıyla savaşmak için özel olarak tasarlanan Sensodyne Promine, bir diş macunundan beklediğiniz tüm faydaları sağlıyor. Sensodyne Promine ile hemen tanışmak için tıklayın.

 

Bu içerik Sensodyne Promine katkılarıyla hazırlanmıştır.

 

Referanslar:

1. Lussi A. Erosive tooth wear – a multifactorial condition of growing concern and increasing knowledge. In: Lussi A (ed.) Dental erosion. Basel, Karger, 2006.

2. Kumar SG et al. MMWR Morb Mortal Wkly Rep 2014; 63(32): 686-690.

3. Dawson et al. Drug Alcohol Depend 2015; 148: 56-61. 4. Bellisle F et al. Physiol Behav Jul 2014; 134: 38-43. 5. Blacker SM. Br Dent J 2013; 214(4): E9. * Lussi A and Jaeggi T. Chemical Factors. In: Lussi A (ed.) Dental erosion. Basel, Karger, 2006. ;Lussi A et al. Caries Res 2004; 38(Suppl 1): 34-44. ; Shaw L and Smith AJ. Br Dent J 1999; 186(3): 115-118. ; Strassler HE et al. Compend Contin Educ Dent 2008: 29(5): 1-9.

*Bağımsız araştırma şirketi Gfk’nın Aralık 2017’de bağımsız diş hekimleri ile yaptığı araştırma sonuçlarına göre.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!
Advertisement