Her deminiz taze olsun, evinize sağlık dolsun: Sağlık ve lezzet dolu bitki çayları

Çay denildiğinde aklınıza hep keyifli anlar gelmiyor mu: Sabah kahvaltısının keyfini katlayan, iyi demlenmiş bir siyah çay; hoş kokusuyla günün yorgunluğunu atmanıza yardımcı olan bir lavanta çayı ya da üşüdüğünüzde içinizi sımsıcak yapan bir zencefil çayı…

Çaylar, kendilerine has kokuları, farklı aromaları ve fonksiyonel faydalarıyla, günün her anında tüketmekten keyif aldığımız içeceklerin başında geliyor. Çay denildiğinde akla önce siyah çay geliyor olsa da; ‘iyi yaşam’ destekçisi bitki çayları da son yıllarda popülerliğini artırmaya başladı. Vücudun sıvı ihtiyacını karşılamanın en lezzetli yollarından olan farklı çay çeşitleri, antioksidan, vitamin ve mineral içerikleri ile rahatlatıcı, canlandırıcı, bağışıklık sistemini destekleyici pek çok etkiye sahip. Özellikle sonbaharın kendini iyice hissettirmeye başladığı bugünlerde, hepimizin gün içinde tüketmekten keyif alacağı, en sevilen bitki çaylarını, faydalarını ve demleme önerilerini bir araya getirdik.

Siyah çay

Kendine has lezzeti ve farklı karışımlarıyla ülkemizde en çok tüketilen çay çeşidi olan siyah çay, kan şekeri ve kolesterolün dengelenmesine, bağışıklık sistemi ve sindirim sisteminin güçlenmesine ve stresin azaltılmasına yardımcı oluyor. Ayrıca, iyi demlenmiş bir siyah çay kimi mutlu etmez ki? 🙂

Demleme önerisi: Kurutulmuş yaprak çay için 95-100 °C’de 11-20 dakika

Beko Dem® Otomatik Çay Makinesi ⎢ Siyah Çay Demleme

Beko Dem Otomatik Çay Makinesi Özel Demleme Teknolojisi sayesinde çayı damak zevkinize göre demler. Çay yapraklarını istediğiniz lezzete göre tam zamanında demden ayırarak tazeliğini uzun süre korur. Demleme haznesindeki özel filtreleme sistemiyle, çayın daha berrak ve canlı görünmesini sağlayarak, gün boyu keyifli bir çay deneyimi sunar.

Beyaz çay

Henüz açılmamış, taze çay yapraklarından üretilen beyaz çay, en yüksek antioksidan miktarına sahip bitki çaylarından biri. Antibakteriyel ve antiviral özelliğiyle ön plana çıkan beyaz çay, aynı zamanda metabolizmayı hızlandırıcı etkisiyle de biliniyor. Hoş bir kokusu ve hafif bir lezzeti olan beyaz çayı, demledikten sonra kuru meyvelerle lezzetlendirerek de tüketebilirsiniz.

Demleme önerisi: Kurutulmuş yaprak çay için 85 °C’de 2-3 dakika

Yeşil çay

Antioksidan bakımından oldukça zengin bir diğer bitki çayı olan yeşil çay, bağışıklık sistemini desteklerken, ödem atıcı ve yağ yakıcı bir etkiye de sahiptir. Güçlü ve sağlıklı kafein içeriğiyle enerji ve mod yükseltici yeşil çay, güne zinde bir başlangıç için tercih edebileceğiniz çaylar arasında.

Demleme önerisi: Kurutulmuş yaprak çay için 75 °C’de 2-3 dakika

Beko Dem® Otomatik Çay Makinesi ⎢ İleri Zamanlı Çay Demleme

Tam uyandığınız saatte hazır olan bir fincan çayla güne enerjik bir başlangıç yapmak hoş olmaz mıydı? 🙂 Beko Dem Otomatik Çay Makinesi, Zamanlama Fonksiyonu sayesinde, çayınızı otomatik olarak demleyerek önceden ayarladığınız saatte hazır olmasını sağlıyor. Otomatik Çay Demleme özelliği  ve özel su transfer sistemi sayesinde su ısıtıcısı haznesine koyulan suyu otomatik olarak demleme haznesine aktarıyor. Böylece çayınızı el değmeden sizin yerinize otomatik olarak demliyor. Siyah çayın demini 1 saate kadar, bitki çaylarını ise 30 dakikaya kadar sıcak tutuyor.

Ihlamur çayı

Sarı çiçekleri ve büyülü kokusuyla bilinen ıhlamur, taze ya da kuru formda tüketebileceğiniz en lezzetli bitki çaylarından biri. Enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı ıhlamur çayı, mide yatıştırıcı ve boğaz ağrılarını hafifletici bir etkiye de sahip.

Demleme önerisi: Ihlamur ağacının çiçekleri için 90-95 °C’de 10-15 dakika

Kuşburnu çayı

Güçlü bir C vitamini kaynağı ve güçlü bir antioksidan olan kuşburnu, özellikle soğuk kış aylarının en büyük destekçisi. Kuşburnu çayını, bağışıklığınızı güçlendirmek, soğuk algınlığı semptomlarıyla savaşmak ve ödem atıcı etkisinden faydalanmak için de keyifle tüketebilirsiniz.

Demleme önerisi: Hafifçe ezilmiş kuru meyveler için 90-95 °C’de 10-15 dakika

Zencefil çayı

Çiğ, kurutulmuş ya da baharat formunda… Mutfaklarımızın vazgeçilmezi olan zencefil, çay formunda ve özellikle limonla bir araya geldiğinde güçlü C vitamini kaynağı. Zencefil çayını tek başına tüketebileceğiniz gibi, bal ve tarçınla lezzetlendirerek de harika bir kış çayı elde edebilirsiniz.

Demleme önerisi: Kök zencefil için 90 °C’de 15-20 dakika

Adaçayı

Adaçayının en sevilen bitki çayları arasında yer almasının tek nedeni, güzel kokusu değil. Stresi azaltan, beyin fonksiyonlarını ve hafızayı güçlendiren adaçayı; bağışıklık sistemini destekleyici özelliğiyle soğuk algınlığı ve boğaz ağrısını, mide ve bağırsak yatıştırıcı etkisiyle de hazımsızlığı önlüyor.

Demleme önerisi: Kurutulmuş yaprak çay için 85 °C’de 10-12 dakika

Beko Dem® Otomatik Çay Makinesi ⎢ Bluetooth

“Ah şöyle demli bir çay olsa da içsek” dediğiniz her an, çay demleme sürecinizi HomeWhiz akıllı telefon uygulaması üzerinden başlatabilir ve Bluetooth teknolojisi ile uzaktan takip edebilirsiniz. Gerekli durumlarda, çayınız tam istediğiniz saatte hazır olacak şekilde, erteleme ayarını da telefonunuz üzerinden yapabilirsiniz.

Nane çayı

Genellikle limonla birlikte mide bulantısı, mide krampları ve hazımsızlığı gidermek için kullanılan nane çayı; aromaterapide sıkça faydalanılan kokusuyla da, sakinleşmek ve uykuya rahatça dalmak için tüketebileceğiniz çaylar arasında.

Demleme önerisi: Kurutulmuş yaprak çay için 85 °C’de 5-10 dakika

Ekinezya çayı

Papatyagiller ailesinden pembe çiçekli bir bitki olan ekinezya, antimikrobiyal ve antiviral etkileriyle, soğuk algınlığına yakalanma riskini azaltıyor. Yatıştırıcı ve ağrı kesici etkisiyle farmakolojide de sıkça kullanılan ekinezya, baş ve kas ağrılarını hafifletmeye de yardımcı.

Demleme önerisi: Toprak üstü kısımları ya da kökleri için 90 °C’de 10-15 dakika

Beko Dem® Otomatik Çay Makinesi ⎢ Bitki Çay Demleme

Farklı bitki çayları tüketmekten keyif alıyorsanız, bitki çaylarının ideal demleme koşullarına ait bilgilere Beko Dem Otomatik Çay Makinesi tarif kitapçığı ve HomeWhiz uygulaması üzerinden ulaşabilirsiniz. Tarif kitapçığında neler mi var: Yazımızda yer alan çayların yanı sıra Oolong çayından gül çayına, böğürtlen çayından mate çayına, hatta kakule ve anason çayına pek çok tarifi, Beko Dem Otomatik Çay Makinesi ile birlikte gelen kitapçıkta bulabilirsiniz.

Beko Dem Otomatik Çay Makinesi: Çayın en özel hali!

Beko Dem ile Çayınız Her Dem Taze!

Çaysız yapamayanlar için harika bir haberimiz var: Çay sever gurmeler için tasarlanan Beko Dem Otomatik Çay Makinesi ile, artık yalnızca siyah çay değil, bitki çaylarını da günün her anında, lezzetli ve pratik bir şekilde demlemeniz mümkün. Dinlendirici bir mola vermek istediğinizde, atıştırmalıkların yanına eşlik edecek bir lezzet aradığınızda ya da yalnızca güzel bir çayın tadını çıkarmak istediğinizde…

Özel demleme teknolojisi ile çay keyfinde tazelik ve lezzetin mükemmel dengesini sunan Beko Dem Otomatik Çay Makinesi; siyah çayın yanı sıra farklı bitki çaylarını da ideal olarak demliyor ve çayın demini uzun süre taze tutarak damak tadınıza en uygun lezzette sunuyor. Homewhiz ile Uzaktan Kontrol sistemi ve HomeWhiz akıllı telefon uygulaması, Bluetooth teknolojisi ile demleme sürecini uzaktan takip etmenizi sağlarken, günün her anında çay keyfini ‘teknolojik ve pratik’ bir şekilde sürmenizi sağlıyor.

Bu içerik Beko katkılarıyla hazırlanmıştır. Beko Dem Otomatik Çay Makinesi ile tanışmak için tıklayın.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!
Advertisement