Henüz denemediğiniz yeni beslenme trendleri

Tüm dünyada beslenme alanında her gün yeni arayışların ortaya çıktığının farkında mısınız? Henüz bununla ilgili bir araştırma yapmak ve sonuca varmak için çok erken olabilir ancak insanların daha bilinçli bir beslenme düzeni aradığı bir gerçek. Rafine şeker tüketmeyi bırakanlar, sebzelerle barışanlar, yeni pişirme teknikleri… Her gün yeni bir beslenme trendi duyuyoruz.

İşte size şimdiye kadar duyup da uygulamaya geçiremediğiniz yeni beslenme trendlerinden bazıları:

1. Bakliyat unundan yapılan makarnalar

Bakliyatlar gün geçtikçe yeni beslenme trendlerinde daha fazla yer alıyor. Nohut, fasulye gibi bakliyat unundan yapılan makarnalar, protein ve lif bakımından daha zengin oluyor. Fasulyeden spagetti, nohuttan fusilli, mercimekten mantı makarnayı siz de deneyebilirsiniz.

2. Vegan cipsler

Sebze veya meyvelerden yapılmış cipsler, artık gittikçe market raflarında daha sık karşımıza çıkıyor. Pancar, lahana bu cipslerin vazgeçilmez sebzelerinden. Siz de biraz yağ, biraz tuz kullanarak evde kendi vegan cipsinizi yapabilirsiniz.

3. Deniz yosunu veya diğer sıra dışı yeşillikler

Kalorisi çok düşük, besleyici özellikleri yüksek olan deniz yosunu, artık daha çok karşımıza çıkıyor. Marketten paketlenmiş olarak satın alabilir veya suşiyle birlikte tüketebilirsiniz. ABD’deki büyük marketlerin, deniz yosunu stoklamaya başladığı bile söyleniyor.

4. Alternatif şeker kaynakları

Şeker tüketmemeyi bir yaşam biçimi haline getirenlerin sayısı gün geçtikçe artıyor. Rafine şeker yerine hurmadan yapılan veya hindistan cevizinden yapılan şekerler market raflarında görünmeye başlandı. Bu şekerlerin her birinin kendine özgür bir tadı var. Yine de şeker tüketirken dikkatli olmakta fayda var.

5. Kemik suyu kullanma

Küçükken annelerimizin kaynatıp çorbalara koyduğu kemik suyu bugünlerde yeniden popüler olmaya başladı. Sindirim sistemini düzenlediği, hatta ciltteki kırışıklıkları bile açtığı söylenen kemik suyu, sağlıklı bir beslenmenin en önemli unsurlarından biri.

6. Zerdeçal

Bir yarışma yapılsa, zerdeçal belki de son yılların en popüler baharatı seçilirdi. Daha çok Hint mutfağında karşımıza çıkan zerdeçal, sağlık açısından çok yararlı bir baharat. Hem toz hem de taze olarak tüketilebilen zerdeçalı önümüzdeki günlerde daha çok yiyecek ve içeceğin içinde görebilirsiniz.

7. Altın latte

Altın latte, aslında zerdeçal, hindistan cevizi yağı, zencefil, karabiber, tarçın, bal ve şekersiz bitkisel sütle yapılan bir latte. İçeriğindeki anti-inflamatuar besinler sayesinde son dönemin yükselen trendlerinden biri.

8. Hazır yemek kutuları

Üye olarak çalışan ve adresinize gönderilen hazır yemek kutuları aslında yeni bir şey değil. Ancak yakın zamanda bu yemek kutularını marketlerde de bulmak mümkün olacak. Yemek hazırlamak istemeyen ama sağlıklı bir yemek isteyenler için iyi bir çözüm olabilir.

Kaynaklar:
Eating well
Self.com
Today.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!