Hemen koşmaya başlamanız için 30 neden

Koşmak; kalori yakmak, bacaklarınızı ve kalçalarınızı şekillendirmek için en etkili sporlardan biridir. Vücudunuzun tüm kaslarını çalıştırarak, size daha sağlıklı bir görünüm kazandırması da cabası.

Hala ikna olmadıysanız, Uplifers olarak, hemen koşmaya başlamanız için, Greatist tarafından bir araya getirilen 30 ikna edici sebeple karşınızdayız.

1. Her yerde yapabilirsiniz: Koşmak böyle bir şey. Koşu bandında veya herhangi bir parkta; evde, spor salonunda ya da dışarıda…

2. Yeni arkadaşlar edinebilirsiniz: Arkadaşlarınızla her zamanki barda buluşmaktan sıkıldıysanız; yeni bir çevre ya da yeni arkadaşlar arıyorsanız, herhangi bir koşu kulübüne ya da topluluğuna dahil olmak iyi bir fikir olabilir.

3. Para biriktirebilirsiniz: Spor yapabilmek için pahalı spor ekipmanlarına ya da spor salonu üyeliklerine ihtiyacınız yok. Koşmak için tek ihtiyacınız olan doğru bir koşu ayakkabısı. Uzun zamandır çıkmak istediğiniz o tatil için para biriktirmeye başlayabilirsiniz.

4. Daha az doktor ziyareti: Sizi doktorlardan uzak tutacak tek şey, sağlıklı beslenmek değil. Spor yapanların kolon kanserine yakalanma ihtimali daha düşük. Ayrıca koşmak, kadınlarda göğüs kanseri riskini %30’a kadar azaltıyor.

5. Daha fazla karbonhidrat: Bir tabak makarnaya kim hayır diyebilir ki? Koşmak fazladan spagetti ya da bir dilim fazla kek yiyebilmek için iyi bir mazeret. Yoğun egzersiz döneminde karbonhidrat alımı, koşu performansınızı arttırabilir ve koşu sırasında modunuzu yükseltebilir.

6. İlginçleştirebilirsiniz: Parkurun etrafında sıkıcı koşular yapmak zorunda değilsiniz. Interval antrenmanları, metabolizmanızı hızlandır, kalbinizi ve damarlarınızı korur. Araştırmalar, interval yapanların koşarken daha çok eğlendiğini ve koşmaya daha uzun süre devam ettiklerini göstermiş.

7. Daha uzun yaşarsınız: Kim sonsuza kadar yaşamak istemez ki?  Koşanların daha az sakatlanmalarının ve daha çok oturan yaşıtlarına göre daha aktif olmalarının yanı sıra, daha uzun yaşadıkları da biliniyor. Yaşınız arttıkça koşu süreniz azalsa da, koşmanın faydalarını görmeye devam ediyorsunuz.

8. İlkelleşmek: Hareket etmek için doğduk ve atalarımız da koşuyordu.

 

Spor Yapmak için İhtiyacınız Olan Sebepler
Spor Yapmak için İhtiyacınız Olan Sebepler

9. Skinnylere girebilmek: Koşmak kalori yakmanın en iyi yöntemlerinden biri. 70 kiloluk biri bir saat koşarak ortalama 850 kaloriden fazla yakabilir.

10. Yatakta öz güven: Bir koşucunun vücuduna sahip olmak, yataktaki güveninizi arttırmasının yanı sıra; düzenli egzersiz, esnekliğinizi de arttıracaktır. Performansınızın artması, daha sık moda girmenize yardımcı olur.

11. Hafızanızı güçlendirir: Egzersizin zihni güçlendirdiği ve bunamanın semptomlarını azalttığı biliniyor. Koşmak, beyninizi Alzheimerdan korur; ailenizin uzun bir geçmişi olsa bile.

12. İyimser olmak: Spor yapanlar, egzersiz sırasında bardağın dolu tarafını görmeye meyilli olmalarının yanı sıra; egzersiz sonrasında da daha az hareketli olanlara göre iki kat daha mutlu. “Happy Feet” dediğimiz bu olsa gerek.

13. Doğal bir cilt parlaklığı: Terlemek, gözeneklerinizi açar. Ayrıca ter, cildinizin doğal yağlarını dengeleyerek, cildinize taze ve sağlıklı bir görünüm katar. Koşmaya başlamadan önce makyajınızı temizlemeyi ve sonrasında yüzünüzü yıkamayı unutmayın.

14. Öz güveninizi arttırır:: Dışarı çıkmanız için bir neden daha. University of Essex’te yapılan bir araştırmaya göre, koşarken doğayla iç içe olanların, antrenman sonrası öz güvenlerinin arttığı gözlenmiş.

15. Sağlam kalın: Koşmak dizleri ve tendonları güçlendirdiği için, yaşlanma sürecinde yapıldığında dengenizi korumanızı sağlıyor. Aşırıya kaçmamak için dikkatli olmalısınız, fazla egzersiz strese bağlı sakatlanmalara ve kemik kayıplarına yol açabiliyor.

16. Kan basıncını düzenler: Koşmak, yüksek kan basıncını dengelemek için benzersiz bir aktivite. Bir kaç hafta, kan basıncınızı düzenlemek için yeterli.

17. Daha güçlü kemikler: Koşmak, daha güçlü kemiklere kavuşabilmeniz için, dayanıklılık egzersizlerinden daha etkilidir. Vücudunuzun belirli bir bölgesini güçlendirmek için yapılan egzersizler sırasında daha az çalışan kaslarınızı da güçlendirir.

18. Enerji patlaması: Cansız ya da durgun hissediyorsanız, tek bir koşu seansı enerjinizi yerine getirmek için yeterlidir. Günün yorgunluğunu üzerinizden alır.

19. Köpeğinize daha fazla zaman ayırabilirsiniz: Köpekler, insanların en sadık dostu olmalarının yanı sıra, en iyi egzersiz arkadaşları da olabilirler. Hem spor yapıp hem onlara vakit ayırmak için güzel bir fırsat.

20. Üst vücudu güçlendirir: Güçlü bir beden; güçlü kollar, düzgün postür demektir ve günlük egzersizi daha eğlenceli hale getirir. Koşmak karın kaslarını da güçlendirir.

21. Daha iyi uyursunuz: Koşucular, daha yüksek performansla koşabilmek için düzenli uyku alma eğilimindedir. Ayrıca koşmanın uyku kalitesini arttırdığı biliniyor.

22.Yıl boyunca yapabilirsiniz: Hava durumu nasıl olursa olsun, yeterli giyindiğiniz zaman koşamamanız için bir sebep yok. Yine de dışarı çıkamıyorsanız, koşu bandı da egzersiz programınızı devam ettirmenize yardımcı olur.

23. Müziğin yardımı: Koşarken hızınızı arttırmak için müzikten yardım alabilirsiniz. Kulaklıklarınızı takın ve kendinizi müziğin ritmine bırakın.

24. Hedeflere ulaşmak: Araştırmalar, uzun sürede erişilebilecek fitness hedefleri koyanların ve gerçekleştirenlerin, bu süreçte daha azimli ve düzenli olduğunu; gösterdikleri gelişmeden daha fazla tatmin olduğunu ortaya koymuş.

25. Kalbinizi sevin: Haftada bir saat koşmanın bile, kalp hastalıkları riskini, hiç koşmayanlara göre yarı yarıya azalttığı kanıtlanmış. Düzenli bir egzersiz programına dahil edilecek ufak bir koşu, kalbinizi korumak için yeterli. Dikkat etmeniz gereken tek nokta, sınırı aşmamak.

26. Stresten kurtulun: Saçlarınızı yolmak üzere misiniz? Televizyon karşısında kanaldan kanala gezmek yerine, kendi maratonunuzu koşun. Koşmak seratonin seviyenizi yükseltmekle kalmıyor; düzenli egzersiz, beyninizi daha sakin ve strese dayanıklı hale getiriyor.

27. Doğayla yakınlaşın: Eğer ayaklarınızda çimenleri biraz daha fazla hissetmek istiyorsanız, minimalist bir koşu ayakkabısı doğru tercih olabilir.

28. Dayanıklılığınızı arttırın: Düzenli koşmak, dayanıklılığınızı arttırarak, daha eğlenceli ve üretken spor saatleri geçirmenizi sağlar.

29. Amacınıza daha hızlı ulaşın: Akşamüstü yürüyüşleri yerine, aynı sürede yapacağınız bir koşu, daha fazla kalori yakmanızı sağlar.

30. Daha profesyonel görünebilirsiniz: Koşu jargonunu edinerek, daha profesyonel bir sporcu gibi görünmeniz mümkün.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!