Hem içine kapanık hem de girişken olduğunuzu gösteren 10 belirti

Bir kişilik testi yaptınız ve testin sonunda içe dönük biri olduğunuzu mu öğrendiniz? Bu bilgi hayatınızdaki birçok şeyin anlam kazanmasını ve davranışlarınızın sebebini anlamanızı sağlayabilir.

Ancak içe dönük kişilerle ilgili bir araştırma yaptınız ve tüm özelliklerin size uymadığınız mı fark ettiniz? Genelde arkadaşlarınızı aramak yerine mesaj göndererek işinizi halletmeyi, gürültülü ve heyecanlı kalabalıklar arasında olmak yerine yalnız kalmayı tercih ediyor olsanız da bunun dışındaki bazı içe kapanık özellikler size hiç uymuyor olabilir. Örneğin tüm gün evde yalnız başına oturup televizyon seyretmek size göre olmayabilir. Ya da sosyal çevreniz geniş olabilir ve dışarı çıkıp partilere katılmaktan keyif alıyor olabilirsiniz. Peki bu durumda siz içe kapanık biri misiniz, yoksa dışa dönük biri mi?

Aslında içe kapanıklık ve dışa dönüklük oldukça geniş bir davranış modelini ifade ediyor. Bu yüzden içe kapanık biri olsanız bile aslında sizin oranınız, bu geniş yelpazenin içinde daha düşük kalabilir. Yani hem içe kapanık biri olup hem de girişken, sosyal olabilirsiniz. Bazıları içe kapanık veya dışa dönük özellikleri daha uçlarda yaşarken, siz bu geniş yelpazenin daha ortalarında bir yere denk gelebilirsiniz. Bu aslında içe kapanık biri olduğunuz ancak bazı durumlarda veya bazı kişilerle birlikteyken daha sosyal davrandığınız anlamına geliyor. İşte içine kapanık bir girişken olduğunuzun 10 belirtisi:

1. İnsanların ilginç ama yorucu olduklarını düşünüyorsanız

İçe kapanık bir girişkenseniz, insanları seyretmeyi, yeni insanlarla tanışmayı, onlara hayata dair sorular sormayı seviyor olabilirsiniz. Ancak bunu her gün yapmaktan pek de hoşlanmamanız mümkün. Sizin için insanlar ne kadar ilgi çekici olsa da, önce kendinize biraz zaman ayırmak, sosyalleşme adımına sonra geçmeyi tercih ediyor olabilirsiniz. Dolu geçen bir haftanın sonunda, biraz yalnız kalıp zihninizi yenilemek, en sevdiğiniz planlardan biri olabilir.

2. Kendinizle bir süre baş başa kaldıktan sonra arkadaşlarınızı özlüyorsanız

İçine kapanık bir girişkenseniz, kendinizle başbaşa kalıp biraz vakit geçirdikten sonra yaptığını ilk iş arkadaşlarınızı aramak olabilir. Ancak kendinizi doymuş hissettiğinizde, yine evinize döner ve kendinizle başbaşa kalmak istersiniz.

İlginizi çekebilir: İçe kapanıklar için hayat kurtarıcı 17 buluşma önerisi

3. Partilere katılmadan önce ruhsal hazırlık yapıyorsanız

İçine kapanık bir girişkenseniz, sizin için en büyük zorluklardan biri, sosyalleşmek olabilir. Bunun için kalabalığa çıkmadan önce kendinizi sosyal bir ortama girmeden önce hazırlayabilirsiniz. Ancak endişelenmeyin, kendinizi bir kere rahat hissettikten sonra, herhangi bir sorun yaşamaz ve kendinizi akışa kaptırırsınız. Yeni tanıştığınız insanlarla ilk başta çok fazla şey paylaşmazken, zamanla alışıp güvendikçe paylaşımlarınızı artırabilirsiniz ve birini tanıdıkça, kendinizi o kişinin yanında daha rahat hissetmeye başlayabilirsiniz.

4. Arkadaş konusunda seçiciyseniz

İçine kapanık bir girişkenseniz, katıldığınız ortamlarda sayısız insanla sosyalleşebilir ancak bu kişilerle gerçekten arkadaşlık kurmadan önce ince eleyip sık dokumayı tercih edersiniz. Derin bir iletişim kurduğunuz, yanında sıkılmadığınız insan sayısı oldukça azdır. Çok sayıda insanla görüşmek için değil, az sayıda arkadaş için enerji harcamayı tercih edersiniz.

5. Başkaları sizin içe kapanık olduğunuzu öğrendiğinde şaşırıyorsa

Girişken biriyseniz, insanlar çoğunlukla sizin dışa dönük biri olduğunuzu düşünür. Birçok kişi, hangi gülümsemenin derin ve samimi olduğunu anlamayabilir. Gerçekten içine kapanık olanlar ise sizin bu tavırlarınızı ilk başta abartılı bulabilir. Ancak sizinle birebir diyalog kurduklarında, özünüzde içine kapanık birisi olduğunu anlarlar. 

Aslında içine kapanık girişkenseniz, sosyal anlamda büyük bir avantaja sahipsinizdir, çünkü kolaylıkla hem içine kapanık hem de dışa dönük biri gibi görülebilirsiniz.

6. Telefon çaldığında geriliyorsanız

İçine kapanık bir girişkenseniz, tüm o girişken görüntünüze rağmen telefonunuz çaldığında gerilirsiniz. Bunun sebebi ise genellikle insanlarla konuşmak istememenizden değil, uzun bir telefon konuşmasının çok fazla zamanınızı almasından kaynaklanır. Ayrıca işlerinizi genellikle mesajla veya mail yoluyla halletmeyi tercih edersiniz. Öyleki bir telefon açmanız gerektiği zamanlarda, tek dileğiniz karşı tarafın telefona cevap vermemesi olabilir.

7. Derin konuşmalardan hoşlanıyor ancak ayaküstü sohbetlerden nefret ediyorsanız

Her sohbet, karşınızdaki kişiye ve sohbet ettiğiniz konuya göre değişiklik gösterir. Pek tanımadığınız biriyle ayaküstü sohbet etmek bazen gerçekten çok zorlayıcı olabilir. İçine kapanık bir girişkenseniz, her türlü sohbetten keyif almayabilirsiniz. Büyük fikirler veya derin sohbetler hoşunuza gitse de ayaküstü muhabbetler size uygun olmayabilir.

İlginizi çekebilir: İş toplantılarını içine kapanık bireyler için ulaşılabilir hale getirme yolları

8. Kalabalık yerlerden çok hoşlanmıyorsanız

Başkaları devasa konser salonlarında en sevdikleri müzik grubunu dinlemek için bayılırken, sizin böyle bir ortama girmeniz için kendinizi birkaç gün önceden ruhsal olarak hazırlamanız gerekebilir. Tüm günü kalabalık bir alışveriş merkezinde geçirmek de pek size göre olmayabilir. Bunun yerine ufak dükkanlara girip işlerinizi halletmeyi veya online alışverişi tercih edebilirsiniz.

9. İlgiden her zaman nefret etmiyorsanız

İçine kapanık bir kişi, ilgi görmekten hoşlanmaz, takdir edildiğinde ne yapacağını bilemez. Ancak içine kapanık bir girişken, ilgi görmekten her zaman nefret etmez. Hatta gizliden gizliye bundan hoşlanabilir. Eğer siz içine kapanık bir girişkenseniz bir yöneticiden aferin almak veya hayran olduğunuz biri tarafından tebrik edilmek çok hoşunuza gidebilir.

10. Planların iptal olmasını umursamıyorsanız

İçine kapanık bir girişkenseniz, cuma akşamı kalabalık bir grupla yemeğe çıkmak sizi heyecanlandırmaz, bu yüzden planların iptal olması da sizin için hayatın sonu değildir. Hatta planların iptal olması, yalnız kalmak için aradığınız bahaneyi bulmanızı sağlarken, aynı zamanda dışarı çıkmak için çabalamış olmanın tatminini de yaşarsınız.

Kaynaklar:
Lifehack
Liveboldandbloom

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!