Hedeflerinizden vazgeçmek üzereyken hatırlamanız gereken 3 şey

İster yeni bir proje olsun, ister yeni bir hobi, her yeni şey büyük bir heyecanla ve eğlenceyle başlar. Ancak zaman geçtikçe işler zorlaşır, eğlenceli olan kısım ortadan kaybolur. En sonunda öyle bir noktaya gelinir ki ne işin eğlencesi ne de heyecanı kalır, karşınızda son derece zor bir şey vardır. İşte o an kendi kendinize, hedefinizin buna değip değmediğini sormaya başlarsınız.

İşte o an kendi kendinize, hedefinizin buna değip değmediğini sormaya başlarsınız.
Bunun adı zor dönem

Hepimiz hayatta bir hedefe ulaşırken böyle zor dönemlerden geçiyoruz. Bu tür zor dönemlere karşı insanların geliştirdiği doğal reaksiyon, rahatsızlık hissinden kaçmak. Oysa tüm bu rahatsızlık, bir şeyleri farklı yapmamızdan kaynaklanıyor. Hiç kimse biraz rahatsızlık vermeden ilerleme sağlayamaz.

Zor dönemlerden geçerken bıraktığınız zaman tabii ki kendinizi daha rahatlamış hissedersiniz, en azından kısa vadede. Yeni ve farklı bir şey yapmak doğal olarak rahatsızlık verici olabilir. Böyle zamanlarda içinizdeki sese teslim olup “Ben bırakıyorum” demek hiç de zor değil.

– Bu hedefi gerçekleştirmeden önce hayatımı düzene sokmam lazım
– Motivasyonum yok
– Bütçem izin vermiyor
– Programım çok yoğun
– Bu hedef beni strese sokuyor
– Hedefi pek de umursamıyorum artık

Bu cümleler aslında hepimizin zaman zaman sesli veya sessiz olarak kendimize söylediğimiz cümleler. Bir hedefi gerçekleştirmek için adım attıktan sonra o zor dönemden geçerken, birçoğumuz bu cümleleri tekrarlayabiliyoruz.

Koyduğunuz bir hedefi gerçekleştirmenin bir sırrı varsa, o sır zor dönemi atlatmakta gizli. İşte bir hedefe doğru ilerlerken vazgeçmenize neden olan zor zamanları aşmak için birkaç ipucu:

1. Vazgeçmeyi istemek ve vazgeçmek farklıdır

Her maceranın iniş çıkışları vardır. Bu kaçınılmaz gerçeği kabul etmelisiniz. Böylelikle vazgeçmek istediğiniz noktalarda bu gerçeği hatırlayabilirsiniz. Şunu unutmayın; hayattaki her bir başarı hikayesini gerçekleştiren, macerasının bir noktasında vazgeçmeyi düşünmüş ancak daha sonra vazgeçmenin verdiği bu rahatlama duygusunun geçici olduğunu anlamıştır.

2. Yaptığınız şeyi anlamsız bulup yapmak zorunda olduğunuzu düşünmeyin

Eğer ruh haliniz bir şeyi yapmak için uygun değilse, en ufak görevlere odaklanın. En kolay ve en ufak şeylere odaklanın. Böylelikle kendinizi gereksiz yere zorlamamış olursunuz.

3. Vazgeçme nedenlerinizi sorgulayın

Hedefinize giden yolda zor bir dönemden geçerken vazgeçmek istediğiniz, kendinize söylediğiniz bahaneleri sorgulayın.

Koyduğunuz bir hedefi gerçekleştirmenin bir sırrı varsa, o sır zor dönemi atlatmakta gizli.

“Doğru zaman değil”

Hayat ne zaman çok meşgul olmadı ki? Hayatta her şey üst üste gelmeye başladığında, kendimize özen göstermeyi unuturuz. Oysa bu durum işleri daha da kötüleştirmekten başka bir işe yaramıyor. Hayatta yapabildiğiniz şeylerin kontrolünü ele aldığınız zaman, geri kalan her şeyle çok daha kolay mücadele edebilirsiniz. Hayatta her zaman başka şeyler olacak, başka şeylerin geçmesini ve doğru zamanı bekleyerek bir yere varamayabilirsiniz.

“Sevdiğim birçok şeyden vazgeçiyorum”

Bir hedefe ulaşmak için sevdiğiniz her şeyden vazgeçmek zorunda değilsiniz. Bu şekilde bir yoksunluğu sürdürülemez. Hedefinize ulaşırken de istediğiniz şeylerden keyif alabilirsiniz. Çoğunlukla vazgeçtiğimiz şeylere odaklanıyoruz, oysa kazandığınız şeylere de odaklanabilirsiniz.

“Artık sonuç alamıyorum”

Başarısızlığın 1 numaralı sebebi, başarılı olmamızı sağlayan şeyleri yapmaktan vazgeçmiş olmak. Belki ilk başta aldığınız başarılı sonuçlar, sürdürülebilir olmayabilir. Bu durumda sürdürülebilir bir plan oluşturmalısınız.

Hedeflerinize doğru ilerlerken yaşanan rahatsızlık hissine teslim olmayın. Eğer zor dönemden geçerken yardıma ihtiyacınız varsa, bundan çekinmeyin. Unutmayın ki hissettiğiniz o rahatsızlık kısa süre içinde yok olacak.

İlginizi çekebilir: Motivasyonunuz azaldığında uygulayabileceğiniz 4 etkili strateji

 

Kaynaklar:
Greatist
Huffington Post

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!