Hayatınızı kolaylaştırın: 9’dan 6’ya çalışırken düğününüzü nasıl planlarsınız?

Birçok kişi gününün büyük bir bölümünü işte geçiriyor ve yapılması gerekenler için ya iş çıkışını beklemek gerekiyor ya da hafta sonunu. Günlük işler rutin içerisinde bir şekilde rayına otururken önemli meseleler devreye girdiğinde bu kişileri son derece zorlayabiliyor. Tıpkı düğün planlamak gibi… Düğünle ilgili halledilmesi gereken birçok detay varken bunları yetiştirmek için çok az zaman olabiliyor ve bu durum özellikle gelin adayları için başlıca stres konusuna dönüşüyor.

Gelinlik seçiminden müzisyene, dekorasyondan davetiyelerin hazırlanmasına kadar pek çok iş gelin ve damat adaylarını beklerken sınırlı zaman sebebiyle çok daha hızlı hareket edip işleri bir an önce yoluna koymak gerekiyor. Eğer siz de 9’dan 6’ya çalışırken düğününüzü nasıl planlayacağınızı düşünüyorsanız sizin için derlediğimiz birkaç hayat kolaylaştıran yöntemi deneyebilirsiniz.

Hayatınızı kolaylaştırın: 9’dan 6’ya çalışırken düğününüzü nasıl planlarsınız?

Organize olun

Hiçbir şey yapmadan önce kendi kafanızda her şeyi netleştirin. Öncelikle çift olarak tarihe birlikte karar verin ve tarihin ikinize de uygun olup olmadığını teyit edin. Bu esnada online takviminizden de yararlanarak kafanızda hiçbir soru işareti kalmadığından emin olun. İş için takviminizi kullandığınız gibi düğün için de yapılacakları listeleyin ve uygulamanızı hatırlatıcı olarak kullanın.

Kendinize takım oluşturun

Size yardımcı olacak arkadaş ve aile üyelerini belirlemek hayatınızı son derece kolaylaştıracaktır. Bu esnada profesyonel bir organizasyon şirketi ya da bir organizatörden yardım almayı da ihmal etmeyin. İş yerindeyken düğün hazırlığıyla ilgili yapamayacağınız bir nokta varsa ailenizden birini ya da arkadaşlarınızı bu konu hakkında görevlendirin. Tabii ekibinizin kesinlikle güvendiğiniz kişilerden oluşması da son derece önemli.

Herkese net bir görev verin

Siz iş yerinde bir an önce yetiştirilmesi gerekenlerle uğraşırken düğün ekibinize hangi işleri verdiğinizden emin olun. Bir liste oluşturun ve herkesle paylaşın. Ekibinize iş yerinde olduğu gibi görevi tamamlamaları için net tarih verin. İşler tamamlandıkça listeden işaretleyin. Böylece işlerin birer birer bitmesiyle siz de daha çok motive olabilirsiniz.

Hayatınızı kolaylaştırın: 9’dan 6’ya çalışırken düğününüzü nasıl planlarsınız?

‘Kendin yap’ (DIY) projelerine karşı dikkatli olun

Düğününüzde misafirlere dağıtacağınız hediyenin ya da süslemelerin sizin elinizden çıkmasını istiyorsanız bu konuda temkinli olmalısınız. Hali hazırda çok yoğunken elde yapılması gereken birçok şeyle aynı anda uğraşmaya çalışırsanız bu size bir stres kaynağı olarak geri dönebilir. Öncelikle bu projelerinizi azaltın. Yine de kendiniz bir şeyler yapmak istiyorsanız yakınınızdaki kişilerden yardım isteyin ve akşamları ekip halinde işleri tamamlayın.

Takviminize sık sık başvurun

Hafta içi iş yerinde uzun zaman geçirdiğiniz için işleriniz genellikle hafta sonuna kalır ve bu iki gün sizin için büyük bir koşuşturma demektir. O yüzden size yardımcı olan ekiple buluşma saatlerinizi buna göre ayarlayın. Bırakın hafta sonu sizin işlerinize kalsın. Ekibinizle işten sonra ya da öğle aralarında görüşüp her şeyin nasıl gittiğini konuşabilirsiniz.

Herhangi bir kesinti süresinden en iyi şekilde yararlanın

İş yerinde öğle yemeğine çıktığınız ya da ara verdiğiniz zamanları en iyi şekilde değerlendirmeye çalışın. Bu esnada gerekli telefon görüşmelerini yapabilir ya da telefonunuzdan tüm araştırmaları kolayca yapabilirsiniz. İşin en önemli detayı zamanı etkili bir şekilde kullanabilmek.

 

İlginizi çekebilir: Evliliğe giden yolda düğün stresiyle baş etmenin yolları

Kaynak:
Hello Giggles
Martha Stewart Weddings

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!