Hayatınızı kolaylaştıracak 7 öneri

Hayatınızı Kolaylaştıracak Öneriler
Hayatınızı Kolaylaştıracak Öneriler

Hayat bazen çok zor olabiliyor. Ancak kimi zaman bu zorlukları yaratan kendimiz oluyoruz.

Zenhabits blogunun yaratıcısı Leo Babauta, yazdığı The Effortless Life kitabında, hayatı kolaylaştırmak için birçok öneri sunuyor. Stresten uzaklaşmanıza ve hafiflemenize yardımcı olacak önerilerin, hayatınızın her alanına uygulayabileceğiniz birkaçını sizinle paylaşmak istedik.

1. Daha az şeyle uğraşın.

Bu madde, üretkenliği “daha çok şey yapmak” değil, “önemli şeyleri yapmak” olarak tanımlayan Babauta’nın üretkenlik mantrası. Kendinizi sürekli meşgul tutmak yerine gerçekten önemli olan şeylere odaklanmak, yorgunluğunuzu ve stresini azaltarak, hafiflemenize yardımcı olacak.

2. Daha az şeye sahip olun.

Sahip olduğunuz her şeye gerçekten ihtiyacınız var mı? Bu soruya cevap verirken, kendinize karşı dürüst olun. Sadece korkularınız ya da ilerde ihtiyacınız olabilir düşüncesiyle sakladığınız şeyleri belirleyin ve ortadan kaldırın. Sahip olduklarınızdan vazgeçtikçe, sorumluluklarınız da azalacak. Daha az şeye sahip oldukça, daha hafif hissedeceksiniz.

3. Küçük şeyleri önemsemeyin.

Hayatı zorluklarla dolu kişiler, genellikle küçük şeylerle savaşmaktan vazgeçmeyenlerdir. Gerçekten önemli olmayan şeyleri takıntı haline getirmenin bir faydası yok. Küçük şeyleri dert etmeyin, nefes alın ve daha önemlilerine odaklanın.

4. Kullandıkça temizleyin.

Bu madde aslında hayatın her alanında uygulanabilecek, oldukça önemli bir madde. Yapmanız gereken sadece, işlerin birikmesine izin vermemek. Bulaşıklarınızı hemen yıkayın, dağıttıklarınızı hemen toplayın. İşlerinizi gözünüzde büyütmek, daha çok zorlanmanıza neden olur.

5. Küçük ve aşamalı ilerleyin.

Küçük değişiklikler, en az büyükler kadar güçlüdür ve etkileri daha uzun sürer. Kademeli olarak küçük yapacağınız değişiklikler, uzun vadede büyük farklar yaratacaktır. Yapmanız gereken çok şey ve bunun için çok az vaktiniz olabilir. Her şeyi bir anda yapmaya çalışmak yerine, aşama aşama ilerlemek, sonuca ulaşmanızı kolaylaştıracaktır.

6. Daha önemli şeylere odaklanmayı öğrenin.

Daha önceki maddelerde bu konuya değinilmiş olsa da, tekrar etmekte fayda var. Yüzmeyi kolaylaştıran, doğru hareketlere odaklanmak ve diğer tüm hareketlere engel olmaktır. Boşa çabalamaktan vazgeçin ve etkili olmaya bakın.

7. Merhametli olun.

Hayatı zorlaştıran sadece yapılacak işler ve sorumluluklar değil, çevremizdeki insanlar da. Merhametli olmak, insan ilişkilerini güçlendirmenize, başkalarının hayatına katkıda bulunmanıza ve kendinizle ilgili daha iyi hissetmenize olanak sağlayacaktır.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!